ŽILINA. Radnica sa pomerne často chváli tým, ako bojujú proti ilegálnym bilbordom vrámci mesta. Skutočnosť je ale taká, že reklamy je v meste neúnosne veľa a v tomto smere Žilina zaostáva.
Snažia sa situáciu riešiť
„Ako občan ubúdanie bilbordov neevidujem, až na pár kusov, ktoré mesto skutočne nechalo odstrániť. Ako aktivista a človek, ktorý komunikuje s odborom stavebným viem, že mesto sa situáciu snaží riešiť a už niekoľko rokov spolu s právnikmi vypovedajú zmluvy bilbordovým spoločnostiam, píšu nariadenia o odstránení a podobne,“ hovorí Lucia Streďanská z iniciatívy Verejný smog.

Je to podľa nej mravenčia práca a zdĺhavý proces. „Dnešná situácia s bilbordami je, bohužiaľ, taká, že oveľa viac kusov pribudne, ako sa odstráni. A to i napriek medializovaniu problému reklamného smogu. Spoločnosť ešte na esteticky príjemný verejný priestor jednoducho nedozrela.“
Problém je všade
Aj ona vidí problém všade. „Okolo príjazdových ciest do mesta, v okrajových častiach, na sídliskách (priemyselná zóna je kapitola sama o sebe), dokonca aj v pamiatkovej zóne na Mariánskom námestí, ktoré na oko vyzerá v celku kultivovane, no keď sa prejdete popod laubne, v plynulom pohybe vám bráni množstvo ačiek,“ povedala.
Pred niekoľkými dňami sa vrátila z Bardejova. „Môžem smutne konštatovať, že Žilina je ešte veľmi vzdialená vzhľadu tohoto malého mesta. Špecifická je nesmierne latentným prístupom všetkých kompetentných – pamiatkovým úradom počnúc, mestskou políciou končiac,“ pokračuje Streďanská.
To sa týka aj reklám k cirkusu Aleš, ktoré boli rozvešané po celom meste. „Ako je po toľkých rokoch možné, že sa opakovane potýkame s tým istým problémom?“ pýta sa.
Radnica spustila odstraňovanie nelegálne postavených bilbordov na svojom území už v roku 2015 a do dnešného dňa bolo odstránených viac ako 270 kusov.
Niektoré sú krátkodobé
Reklamné pútače sú demontované na základe súdneho príkazu. V dohľadnej dobe ich bude „odpílených“ zhruba 42 kusov. Demontované bilbordy odvezú do areálu dopravného podniku, kde si ich môže vlastník po dobu šiestich týždňov a vyplatení všetkých nákladov mestu, spojených s odstránením, vyzdvihnúť. V opačnom prípade budú bilbordy postúpené na likvidáciu. Všetky náklady, spojené s odstránením bilbordov, hradí mesto zo svojich vlastných finančných prostriedkov.
„Doteraz sme zaplatili 9 725 eur plus 8 500 eur stála len likvidácia veľkoplošnej obrazovky na Hoteli Slovakia. S finančným krytím počítame aj v budúcnosti. Niektoré reklamy boli odstránené bez účasti mesta,“ informoval hovorca mesta Pavol Čorba.
Problém priznal pri malých reklamných pútačoch, ktorými je mesto zahltené.
„Hlavný problém je domôcť sa ich odstránenia, pretože môžu byť inštalované alebo premiestnené veľmi rýchlo a s malými nákladmi. Často sú inštalované len na promovanie nejakej akcie, a len na niekoľko dní. Napríklad cirkusy, ktoré si svoje pútače umiestňujú aj na stĺpy verejného osvetlenia alebo trakčné stĺpy,“ dodal.