ŽILINA. Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za uplynulý rok.
Projekt Sprievodca pôrodnicami má tak za sebou už šiesty ročník. Známe sú len najlepšie tri nemocnice, ale aj hodnotenia mamičiek, z ktorých je zrejmé, že mamičky sú v žilinskej pôrodnici menej spokojné ako v roku 2011, keď sa s hodnotením začínalo.
Získali menej percent v spokojnosti
„Kompletné hodnotenie nemocníc, ktoré sa neumiestnili na prvých troch miestach, neposkytujeme, a to z dôvodu, že chceme vyzdvihnúť pozitívne stránky práce zdravotníkov a našou snahou je jej sústavné skvalitňovanie a nie kritika,“ povedala Silvia Hnilicová, programová manažérka expertného hodnotenia Sprievodca pôrodnicami a doplnila, že ak berieme do úvahy len hodnotenie mamičiek od roku 2011, tak v žilinskej pôrodnici, ako aj na celom Slovensku, ide skôr o klesajúcu tendenciu.

„Tak napríklad v hodnotení z roku 2011 hodnotilo spokojnosť 88 mamičiek, pričom vyjadrili 72-percentnú spokojnosť. Ak sa pozrieme na hodnotenie za rok 2016, tak už 133 mamičiek spokojnosť vyjadrilo len v 52 percentách, čo môže byť však čiastočne spôsobené aj zvýšenými nárokmi edukovaných mamičiek,“ doplnila.
Majú aj dobré výsledky
V rámci hodnotenia odborných kritérií – chorobnosť a prežívanie novorodencov patrí, naopak, žilinská nemocnica medzi popredné nemocnice na Slovensku. „Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie poskytuje komplexnú diagnostickú a liečebnú starostlivosť pre takmer 200- tisícovú spádovú oblasť. Každoročne ošetríme aj mimorajónne pacientky, ktoré nás vyhľadávajú,“ povedal primár oddelenia Robert Ficek.
Možnosť zatraktívnenia oddelenia vidia v zlepšení prostredia pre pacientky a rodičky. Uplynulý a tento rok sa na oddelení začali rekonštrukčné práce. „Na prízemí vľavo sa plánuje vytvoriť priestor pre čakáreň do príjmovej ambulancie, ktorá pacientkam poskytne vyšší komfort a súkromie,“ doplnil Ficek.
Prebehli rekonštrukcie
Zrekonštruovali aj sociálne zariadenia a sprchy na štvrtom poschodí, vymenili linoleá, novú tvár dostala i telocvičňa pre psychofizickú prípravu budúcich mamičiek. Jej súčasťou je i toaleta a sprchový kút. „Tiež sme zrekonštruovali priestory pre personál a pacientky. V rekonštrukčných prácach a vymaľovaní celého oddelenia plánujeme pokračovať,“ doplnila hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.
Aj napriek týmto pozitívam mamičky vyjadrili klesajúcu spokojnosť s niektorými službami. Tak napríklad na otázku „Ako ste boli spokojná s poskytovanou predpôrodnou prípravou v pôrodnici (cvičenia, prednášky)“. Mamičky v roku 2011 ohodnotili spokojnosť s prípravou na 60 percent. Rok 2016 už v tejto otázke hodnotili len na 40 percent.
Hodnotenie prihliadalo aj na počet pôrodov či cisárskych rezov. „Počet pôrodov za minulý rok bol takmer 1400. Počet cisárskych rezov je okolo 34 percent, čo je na rovnakej úrovni ako v roku 2015,“ povedal primár oddelenia.
Dôležitým faktorom bol aj postup pri pôrode a dodržanie intimity. „Záleží od situácie, pokiaľ príde rodička a je tesne pred pôrodom, je umiestnená do prípravnej miestnosti, prepojenej s pôrodnou sálou. Pokiaľ ide o rodičku, ktorá je len v počiatočnom štádiu, je umiestnená na oddelenie, kde je sledovaná.“
Pôrodnica v Žiline pri tomto počte rodičiek disponuje len jednou pôrodnou sálou s tromi pôrodnými boxami a jednou samostatnou izolovanou pôrodnou izbou. Preto sa nie je čo čudovať, že v otázke „Ako ste bola spokojná so súkromím a dodržiavaním intimity počas pôrodu“ nastal najväčší prepad. Kým roku 2011 boli spokojné na približne na 75 percent, tak už za rok 2016 ich spokojnosť klesla na necelých 45 percent. (zdroj: tehotenstvo.rodinka.sk/sprievodca-porodnicami/zilinsky-kraj/porodnica-zilina/).
Dieťa sa aj v žilinskej pôrodnici hneď po narodení v prvých sekundách života ukladá na bruško mamičky a prikladá na prsník, pokiaľ má matka záujem. „V priebehu dvoch hodín, keď zostávajú na pôrodnej sále, tak sa opakovane prikladá. Tieto činnosti pomáhajú k nadviazaniu kontaktu medzi mamičkou a dieťatkom a pokiaľ je pri pôrode i otec, vytvorí sa medzi nimi puto od začiatku,“ doplnil primár.
Podľa vedenia je v poriadku aj podpora dojčenia. „Až 98 percent detí narodených u nás odchádza domov plne dojčených. Personál novorodeneckého oddelenia vhodným spôsobom vzdeláva matky k dojčeniu a umelú výživu používa iba v mimoriadnych prípadoch. Úspešnosť dojčenia je dlhodobý stav,“ doplnil a dodal, že veľký dôraz sa kladie na mamičky prvorodičky, ktoré nemajú praktické skúsenosti, prípadne teoretické vedomosti. „Súčasťou úspešného dojčenia je aj využívanie rozmanitosti polôh pri dojčení. Veľkou pomocou pre nedonosené deti a hospitalizované bábätká na novorodeneckom oddelení je laktárium,“ povedal.
Aj vďaka nemu je taká vysoká úspešnosť v dojčení.
Aj podporu dojčenia mamičky hodnotili. V roku 2011 vyjadrili v tomto smere 70-percentnú spokojnosť a o päť rokov nato, teda v roku 2016, na 50 percent. K hodnoteniu, samozrejme, prispieva množstvo faktorov. Rok 2016 hodnotilo celkovo 133 mamičiek a svoju spokojnosť vyjadrili 52 percentami.