ŽILINA. Obyvateľom Hájika a Závodia opäť naháňajú strach diviaky. Na sociálnych sieťach sa množia informácie o stretnutiach s divokým zvieraťom. Hovorí sa dokonca o napadnutí diviakmi na sídlisku Hájik. „Včera v noci ma normálne napadol diviak dole z konečnej ku Sheringhamu a to som mal pri sebe vlčiaka. Dnes pre zmenu okolo dvadsiatej zase stará s mladými,“ upozornil na svoju nepríjemnú skúsenosť pred niekoľkými dňami Michal.
Diviaky trápia žilinské sídlisko Hájik a jeho okolie už niekoľko rokov. Ani mnohé opatrenia úplne nevyhnali tohto nočného živočícha do dostatočnej vzdialenosti od žilinských sídlisk.
Poľovníci i mesto Žilina odvtedy posunuli niekoľko vecí dopredu. Vybudoval sa tisícmetrový plot pozdĺž sídliska, umiestňujú sa pachové odpudzovače, zorganizovali sa poľovnícke akcie zamerané na odstrel diviakov i niekoľko brigád na odstránenie krovín.
Mesto Žilina priznáva, že sa o výskyte diviakov dozvedá pravidelne. Časté sú stretnutia v Závodí na ulici Gogoľova, Pod sadom i na Kvačalovej ulici. Sú v okolí závodského cintorína a aj aktuálne zničili niekoľko hrobov. Dokonca sa pohybujú popri rušnej Priemyselnej ulici.
Pošlú výzvy i pokuty
Mestskí úradníci zvýšený výskyt diviakov pripisujú na vrub nepokoseným a zaburineným pozemkom. „Neudržiavané plochy diviaky priťahujú, vyhľadávajú tam potravu a dokonca na takéto miesta cez deň zalíhajú. Ak budú pozemky v požadovanom stave, predpokladáme znížený výskyt diviakov v takto udržiavaných lokalitách,“ tvrdia na žilinskej radnici.

Vlastníci a užívatelia zanedbaných pozemkov môžu očakávať od odboru životného výzvu. Ak svoje pozemky neupravia, za porušenie ustanovení o údržbe zelene môžu dokonca v priestupkovom konaní dostať pokutu.
Situácia sa v starom sade medzi Hájikom a Závodím môže počas dozrievania ovocia ešte zhoršiť. „Diviak sa potrebuje nažrať, ale nerád sa ukazuje na voľnom priestranstve. Takže keď v ovocnom sade medzi Závodím a Hájikom bolo husté krovie, diviak tam zostal. Za mojej mladosti sme tam dvakrát do roka kosili. Teraz sa to už neupravuje a sad zarástol. Diviak sa tam pôjde nažrať, lebo nie je preňho nič lepšie ako ovocie, a keď je tam krovie, tak zostane tam,“ upozorňuje predseda poľovníckeho združenia Hubertus Dušan Roubal.
Treba cúvať a hľadať strom
Stretnutie s až 350-kilogramovým nerovným súperom Žilinčanom denne naháňa strach. Strážca Správy Národného parku Malá Fatra Pavol Židek upokojuje, že diviaky sú za normálnych okolností plaché tvory a ľudom sa radšej vyhýbajú.
No „žilinské“ diviaky sa už v ľudskom priestore cítia ako doma a ich správanie sa od prirodzeného odklonilo. „Pokiaľ na diviačiu zver ľudia nepoľujú, no kŕmia ju, zvykne si na ľudí a stráca plachosť.“
Pavol Židek varuje, že túto zver lákajú hlavne odpadky, polia s úrodou či ovocie v sadoch. „Aby sa zver zdržiavala v lese, robíme odrádzacie políčka s obilím - krmeliská - a lovíme diviaky na vnadiskách.“
Odborníci radia, že pri stretnutí s agresívnym zvieraťom môže pomôcť obrana krikom a rozhadzovanie rukami. Diviak dokáže pri útoku nabrať vysokú rýchlosť a zásah môže poriadne bolieť. Treba sa mu vraj vyhnúť cúvaním. Pri útoku treba skočiť na strom, alebo sa aspoň skryť za strom.
„Diviak má rešpekt pred ostrým poľovným psom, ale pri poľovačke dokáže zraniť či usmrtiť psa, ale aj lovca“, dodáva profesionálny strážca prírody Pavol Židek a tvrdí, že sám pozná niekoľko prípadov vážnych zranení poľovníkov na love.
VIAC V TLAČENOM VYDANÍ TÝŽDENNÍKA MY ŽILINSKÉ NOVINY