Prístroje boli značne amortizované, technika zastaraná, na budove zatekali strechy, zle tesnili okná, výmenníková stanica sídlila mimo polikliniky. Ďalším problémom bola elektroinštalácia či praskajúca kanalizácia.
Sľubu na začiatku sa stále držíme
Polikliniku na Vlčincoch stavali asi 8 rokov v 80-tych rokoch. Aj dĺžka výstavby a vtedajšie použité materiály sa podpísali na spomínanom zlom stave budovy. V tom čase ponúkali zdravotnícke zariadenia predovšetkým zdravotníkom. "Najskôr sme mali polikliniku v prenájme od mesta, až potom, keď sme dokázali, že to s poskytovaním zdravotníckej starostlivosti myslíme seriózne a vážne, sme postupne odkúpili od mesta najskôr jednu pätinu, neskôr zvyšok. Mestu aj pacientom sa naša spoločnosť zaviazala, že bude neustále zlepšovať podmienky pre poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti, čoho sa držíme dodnes," hovorí riaditeľ MUDr. Štefan Zelník, PhD.
Od prevzatia polikliniky v roku 2002, po získaní úverových zdrojov, doposiaľ postupne robia za nepretržitej prevádzky opravy a rekonštrukčné práce a to od suterénu až po strechu. Súčasne začali obnovovať aj prístrojovú techniku. Za obdobie od júna spomínaného roka sme doposiaľ preinvestovali v priestoroch polikliniky už viac ako 5 miliónov eur. Nešli len na zdravotnícku techniku, ale i rôzne rekonštrukčné práce, stavebné úpravy a podobne.
Vznikli nové zariadenia, ktoré slúžia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ide konkrétne o lekáreň, ktorá je jedinou robotizovanou na severe Slovenska, výdajňu zdravotníckych pomôcok, očné centrum Vikom, novú budovu pre magnetickú rezonanciu, očnú optiku. Takisto zrekonštruovali priestory rehabilitácie.
Samostatnou kapitolou bola rekonštrukcia výťahov a výstavba operačných sál pre jednodňovú chirurgiu. "Na tieto práce sme získali i financie z eurofondov v hodnote 1,6 mil. eur. Jednou z posledných zmien bola nadstavba 7. poschodia, ktoré slúži pre administratívnu činnosť polikliniky tak, aby sa všetky ostatné podlažia mohli využívať pre zdravotnú starostlivosť," vysvetľuje.

Námaha sa vyplatila, môžeme poskytovať komplexnejšie služby
Vybudovaním biochemického laboratória a molekulárnej biológie, rekonštrukciou RTG pracoviska, vybudovaním samostatného pracoviska magnetickej rezonancie, odborných ambulancií a pracovísk jednodňovej zdravotnej starostlivosti (JZS) začala spoločnosť poskytovať komplexnejšiu zdravotnú starostlivosť. Zariadenie v súčasnosti poskytuje zdravotnú starostlivosť v 56. ambulanciách všeobecných lekárov, stomatológov i špecialistov.
Treba spomenúť, že nie všetci lekári sú aj zamestnancami spoločnosti Žilpo. "V našom zariadení je viacero samostatne pracujúcich lekárov a zdravotných sestier, ktorí sú už neodmysliteľnou súčasťou kolektívu polikliniky. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť poskytujeme v 9. odboroch a to chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, oftalmológia, pediatrická oftalmológia, otorinolaryngológia, urológia, pediatrická urológia, úrazová chirurgia a ortopédia," vymenúva.
Pacienti môžu využívať najmodernejšie liečebné postupy
V budove polikliniky sú v súčasnosti tri samostatné pracoviská pre poskytovanie jednodňovej zdravotnej starostlivosti s celkovo 6. operačnými alebo preväzovými sálami. Od roku 2006 tak môžu pacienti zariadenia naplno využívať najmodernejšie liečebné postupy. Napríklad laparoskopické operácie žlčníka, slepého čreva, brušných prietrží, operácie kĺbov, laparoskopické gynekologické vyšetrenia v celkovej anestézii, endoskopické rozrušenie zrastov, endoskopické operácie prínosových dutín, endoskopické adenotómie a tonzilektómie.
V priestoroch polikliniky sa nachádza aj samostatné pracovisko prvého žilinského očného centra Vikom, ktoré okrem komplexného vyšetrenia očí robí operácie katarakty, glaukomu, laserové operácie dioptrických chýb najmodernejšími laserovými technológiami, plastické operácie okolia oka a iné.
MUDr. Štefan Zelník, PhD. dodáva: "To, čo však môžu pacienti a návštevníci polikliniky vidieť na prvý pohľad, je celkový vzhľad polikliniky, ktorý sa významne zmenil. Nejde len o exteriér, ale najmä interiér. Zrekonštruovali sme schodiská, spoločné priestory, čakárne pacientov, výťahy, vymenili sme všetky okná a dvere na poliklinike. Budovu sme zateplili a tak dostala úplne nový imidž."

Chronológia rozvoja spoločnosti Žilpo
2003 - otvorenie očného centra Vikom ako excimerového pracoviska
2006 – dobudovanie klinických laboratórií pre celú polikliniku a jej spádovú oblasť
2006 - otvorenie prvého pracoviska jednodňovej zdravotnej starostlivosti – jednodňovej chirurgie na severe Slovenska, s vlastnými operačnými sálami a pooperačnými izbami pre pacientov
2006 - prvá magnetická rezonancia v rámci oddelenie radiodiagnostiky
2006 - otvorenie kardiologickej ambulancie s funkčnou diagnostikou
2007 – pracovisko pracovnej zdravotnej služby a preventívnej medicíny
2007 – Poliklinické pracoviska Žilpo s.r.o. získali certifikát kvality ISO 9001
2009 – komplexné pracoviská pre jednodňovú zdravotnú starostlivosť s využitím eurofondov, 3 nové operačné sály s trojstupňovou filtráciou vzduchu, plne klimatizované, 11 pooperačných lôžok v plne vybavených izbách
2009 – nové priestory pre všeobecných lekárov a rehabilitačného lekára
2010 – dermatoskop pre diagnostiku kožných chorôb
2010 – robotizovaná lekáreň – prvá svojho druhu v SR
2014 - Nové pracovisko magnetickej rezonancie s novou technológiou
2015 - nové vybavenie pre endoskopické operácie