JASENOVÉ. Stovky silných chlapov v dobovej výzbroji. V rukách sekery, meče a kopije. Mlátia sa hlava nehlava. Bojujú o česť i fantastický pocit z víťazstva. Na Utgarde sa zdá byť všetko celkom reálne a veľmi podobne tomu, ako to mohlo na našom území vyzerať pred tisíc rokmi.
Festival včasného stredoveku a experimentálnej archeológie pri obci Jasenové vyberá z obdobia 9. až 11. storočia najmä bojové momenty. Nadšenci stredoveku sa však do svojej roly vžívajú so všetkým, čo k tomu patrí. Na niekoľko dní sa prenesú do temného obdobia svojim oblečením, bývajú v stanoch a varia tradičným spôsobom.
„Snažíme sa dosahovať autenticitu vo všetkých smeroch. Ako v postupoch a technológiách výroby replík predmetov dennej potreby, tak aj v náuke v oblasti dobových bojových zručností," hovorí organizačná duša podujatia Martin Matejko.
Na lúke ohraničenej lesom medzi Jasenovom a Zbyňovom sa rozložilo viac ako 500 účastníkov zo šiestich krajín. Nereprezentovali súčasné národy, ale svojich predkov. „Naša skupina - Utgardar stvárňuje včasne stredovekú kniežaciu družinu Varjagov z obdobia druhej polovice 10. storočia, pôsobiacu na Kyjevskej Rusi. Našimi hosťami je viac ako 60 skupín oživenej histórie. Aj keď by sa mohlo zdať, že slovenské a české skupiny rekonštruujú iba Veľkú Moravu, nie je to tak. Rovnako, ako poľské skupiny nerekonštruujú výlučne obdobie za vlády Mieška I. alebo Boleslawa Chrabrého. Množstvo skupín stvárňuje Vikingov z rôznych lokalít Škandinávie a kyjevskej Rusi. Skupiny z Maďarska sa zameriavajú na Avarov," objasnil Martin Matejko.
Časté zranenia na Utgarde
Upozorňuje, že súboje, ktoré predvádzajú, nie sú naučeným divadlom pre divákov, ani scénický šerm.
„Súboje a líniové boje sú reálne a bojovníci využívajú funkčné repliky chladných zbraní. Nie sú ostré, ale upravené, aby nespôsobili vážne zranenia. Hoci zranenia sú bežné. Používajú sa repliky archeologických nálezov jednoručných mečov, sekier, dlhých dánskych sekier, kopií. To platí aj v oblasti ochrany hlavy vo forme heliem a ochrany tela krúžkovými a lamelovými zbrojami. Bojovníci si často uštedria naozaj tvrdé rany. Tie však musia byť smerované do vopred dohodnutých úderových zón.“
Svoje schopnosti si na festivale Utgard mohli vyskúšať okrem lukostreleckého turnaja aj v turnaji jednotlivcov, v turnaji skupín v bitke na symbolickom moste, kde sa stretli piati bojovníci proti piatim.
Zlatým klincom bola veľká bitka dvesto šesťdesiatich bojovníkov. „Ide o líniový boj sto tridsiatich proti sto tridsiatim. Bez scenára. Ktorá strana zvíťazí nevieme ani my sami. Všetko závisí od bojových zručností a taktiky. Skupiny sú hierarchicky usporiadané, existuje systém riadenia od najvyšších pozícií. Každá časť línie - stred, krídla a zálohy - má svojho seržanta. Seržanti podliehajú veleniu hlavného veliteľa. Je to o taktike, ktorá sa prispôsobuje druhej strane.“
V boji ide o česť i nádherný pocit. „Berieme boje vážne. Už účasť v bitke je nezabudnuteľný zážitok a často sú emócie naozaj silné. No pocit z víťazstva je fantastický.“
Stretnutie nadšencov stredoveku na festivale Utgard prinieslo do Rajeckej doliny okrem súbojov aj koncerty dobovej hudby, ohňovú show a rekonštrukcie obradov života predkov. Slovo Utgard pochádza zo severskej mytológie a predstavuje vzdialený a nebezpečný „mimosvet“, ktorý obývali mýtické bytosti, napríklad obri.
„Boli to nehostinné oblasti, do ktorých sa bežný smrteľník bál vstúpiť. V minulom roku sme dosiahli autenticitu pre názov, lebo počasie tu bolo naozaj nehostinné,“ tvrdí Martin Matejko v súvislosti s tým, že festival museli vlani predčasne ukončiť.

Slová Martina Matejka doplnil ďalší z organizačného tímu Martin Mikolka. Podľa neho sú bojovníci na nepriazeň počasia zvyknutí. „Naši predkovia nežili len za pekného počasia,“ podotýka obecný poslanec v Jasenovom.
Bez tréningu to nejde
Obaja Martinovia stáli pri zrode tohto ojedinelého podujatia, ktoré postupne naberá sa význame. „Boli sme kamaráti z vysokej školy a trávili sme čas v internátnych izbách. Keď som sa stal obecným poslancom, chcel som byť prínosom pre región. Vzájomne sme sa zhodli na myšlienke zorganizovať niečo také v Jasenovom. Obec je myšlienke naklonená,“ vracia sa ku koreňom festivalu Martin Mikolka.
„Martin ma oslovil, či v obci neurobíme vystúpenie. Ja som povedal, spravme rovno festival. Prvý rok sme začínali so 150 účinkujúcimi, druhý rok ich prišlo 380, v tomto roku máme viac ako 500 účinkujúcich zo šiestich krajín,“ spomína Martin Matejko.
Žilinská skupina oživenej histórie Utgardar má šiestich bojovníkov. Bez tréningu by sa do bojov pustiť nemohli. Pravidelne robíme veľké tréningy skupín z celého Slovenska a často si pozývame skupiny z Čiech a z Poľska. V zimnom období máme raz za mesiac veľký intenzívny tréning. Trávime veľa času touto činnosťou. Pre mňa je to relax a uník z hektiky súčasnej doby. Zároveň je to stopercentný adrenalín,“ vyznáva sa Martin Matejko.