TEPLIČKA NAD VÁHOM. Personalisti zo žilinskej automobilky Kia riešia nedostatok pracovníkov na trhu. V najbližších dvanástich mesiacoch musia k montážnym linkám postupne postaviť až päťsto nových zamestnancov. Nejde pritom o novovytvorené pracovné miesta. Nahradiť treba robotníkov, ktorí najbližší polrok budú cestovať na školenia do Južnej Kórei. Príprava nového modelu Kia cee‘d tak odčerpá z výrobného procesu každý druhý týždeň tridsiatku zamestnancov.
Ďalším problémom je fluktuácia. V letných mesiacoch je o niečo vyššia. Ľudia skúšajú sezónne brigády v zahraničí a väčšie možnosti pracovať ponúka napríklad stavebný sektor.
Hovorca spoločnosti Kia Motors Slovakia Jozef Bačé tvrdí, že väčšina kmeňových zamestnancov pracuje stabilne. Problémom je niekoľko percent pracovných síl, ktoré sa pri linke dlho neohrejú. Chýbajú im pracovné návyky, i pracovná morálka. Neveľkú časť kolektívu preto musia neustále obnovovať. Problémom je, že v Žiline a v okolí už narazili na dno pracovného trhu.

„Záujem a ochota pracovať u uchádzačov z úradov práce je v súčasnosti naozaj veľmi nízka. Ako náhle prijímame ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, potrebujeme im venovať podstatne viac času, sily, priestoru a financií na ich zaškolenie,“ povedal sa Jozef Bačé.
Úspešnosť výberu je slabá
Pridáva skúsenosť z posledných týždňov. Tá poukazuje na zložitú situáciu na pracovnom trhu, kde už takmer nie je z čoho vyberať. Personálne oddelenie spolu s úradmi práce oslovili od apríla už 2 100 nezamestnaných. Z nich prišlo na pohovor 1 200 uchádzačov a 260 dostalo pracovnú ponuku. Reálne však do závodu nastúpilo len 70 z nich a dodnes vydržalo pracovať iba 34.
Pre ľudí z úradov práce nie je motiváciou ani nástupný plat. Nováčik na výrobnej linke bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností v odbore aktuálne začína na sume 842 eur mesačne v hrubom, vrátane dochádzkového bonusu a príplatkov za zmennosť.
„Už po prvom mesiaci po zaučení dochádza k zvýšeniu základnej mzdy o 33 eur na približne 875 eur. Po šiestich mesiacoch zamestnanec dostáva aj variabilnú zložky mzdy v rozpätí od nula do 15 percent podľa hodnotenia jeho pracovného výkonu. Počas prvého roka zamestnancovi postupne vzniká nárok aj na letný a vianočný bonus, motivačný bonus a bonus za dosiahnutie výrobného cieľa,“ vykresľuje mzdové pomery v kórejskej fabrike Jozef Bačé.

Podotýka, že nástupná mzda môže byť aj vyššia. Závisí to od náročnosti pozície, od dosiahnutého vzdelania, i doterajších pracovných skúseností.
Na skúšku prví Bulhari
Personalisti pri nábore zamestnancov uprednostňujú uchádzačov zo žilinského regiónu. Miestni ľudia sa v súčasnosti už takmer minuli. Manažéri automobilky po prvýkrát siahli po väčšej skupine pracovníkov zo zahraničia. „Aktuálne sme v našom závode v rámci pilotného projektu dali príležitosť zamestnať sa približne štyridsiatim zahraničným pracovníkom z Bulharska,“ ohlásil hovorca fabriky. Tvrdí, že zarábajú rovnako ako Slováci na porovnateľnej pozícii. Pri zamestnávaní cudzincov má však firma vyššie administratívne náklady, napríklad na tlmočenie.
Príchod Bulharov spôsobil medzi pôvodnými zamestnancami napätie. Na cudzincov medzi sebou nie sú zvyknutí. Na sociálnej sieti ich však väčšina diskutujúcich zastala. „Pokiaľ pracujú za rovnakých podmienok, za ktoré mohol pracovať hociktorý Slovák, ale ten o to nemá záujem, tak nechápem tú paniku, ktorá v Kii ohľadom nich zavládla. Nepoznám tých Bulharov všetkých, stretol som sa náhodne len s malou skupinkou štyroch chalanov, ale po asi hodinovom pokeci musím uznať, že boli slušnejší a úctivejší než polovica Kie,“ napísal jeden zo zamestnancov.

Vedenie fabriky zatiaľ nechce úspešnosť projektu zamestnávania cudzincov komentovať. Do pracovného rytmu ich začleňuje postupne. Či sú stabilnou a kvalitnou pracovnou silou, vyhodnotí v priebehu nasledujúcich mesiacov. „Plusy ako aj mínusy so zamestnávaním zahraničných pracovníkov priebežne vyhodnocujeme. Nakoľko sme však tento pilotný projekt spustili len pred niekoľkými týždňami, v tejto chvíli je ešte príliš skoro hodnotiť jeho výsledky,“ povedal Bačé.
Manažéri Kia Motors Slovakia chcú skúsiť ešte jedno opatrenie. Do Žiliny budú lákať zamestnancov z regiónov s vyššou mierou nezamestnanosti. Pripravujú už pohovory s kandidátmi z Kežmarku, Starej Ľubovne, Lučenca a Revúcej. Ubytovanie by im zabezpečili agentúry dočasného zamestnávania, pre ktoré by pracovali.