Hokejbalový majster sveta Milan Beniač: Zápas s Čechmi si pozerám ešte aj teraz

Žilina má ďalšieho majstra sveta. A to dokonca už trojnásobného.

Milan Beniač krátko po zisku tretieho titulu majstra sveta.Milan Beniač krátko po zisku tretieho titulu majstra sveta. (Zdroj: RENÉ LAZOVÝ)

Hokejbalový útočník Milan Beniač zo Žiliny má vo svojej vitríne unikátnu zbierku troch zlatých medailí z majstrovstiev sveta. Posledný triumf si pripísal len pred niekoľkými dňami v českých Pardubiciach. Slovenskí hokejbalisti tak zavŕšili zlatý hetrik a potvrdili, že tento šport je u nás najpopulárnejším kolektívnym vôbec. Slováci totiž vždy doviezli domov nejakú medailu, a to sa svetové šampionáty hrajú už od roku 1996.
Milan Beniač sa s nami podelil o svoje dojmy z posledných majstrovstiev sveta, poodhalil zákulisie i oslavy a načrtol plány do budúcna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tri účasti na majstrovstvách sveta, tri zlaté medaily. Aký je to vlastne pocit?
– Je to niečo úžasné. Byť trikrát na majstrovstvách sveta a byť trikrát zlatý, to je obdivuhodná bilancia.

Stali ste sa opäť majstrom. Užívali ste si to rovnako?
– Tie emócie už boli trochu iné ako napríklad pri prvom zisku titulu. Teraz som si to užíval tak viac vo svojom vnútri a radosť som až tak nedával najavo.

Čiže rutina?
– To určite nie. Pri reprezentácii niečo také ani neexistuje. Prešli sme obdivuhodným spôsobom celým turnajom bez jedinej prehry. Titul som si užil a mal som veľkú radosť, keď som pozoroval chlapcov, ktorým sa to podarilo prvýkrát.

Skúste porovnať jednotlivé turnaje, na ktorých Slovensko získalo zlatú medailu.
– Každý turnaj bol špecifický. Prvý titul v Kanade v roku 2013 sme získali v kolíske hokejbalu. Každý sa tešil, no málokto očakával taký úspech, nakoľko Slovensko malo na turnaji veľa nováčikov, vrátane mňa. Tajne sme však verili v zisk medaily. Každopádne, hrať v Kanade proti domácim bolo niečo úžasné. Mal som zimomriavky. Pred dvoma rokmi sme vyhrali vo švajčiarskom Zugu. Toto mesto bolo úžasné. Všetko bolo skvelo zorganizované – od fanzóny, prostredia, kabíny či štadióna. Pardubice sú zasa blízko, prišlo kopec našich fanúšikov, spoluhráči, rodina a priatelia. Tento turnaj bol výnimočný aj práve kvôli fanúšikom. Cítili sme sa ako doma – či už na hoteli alebo štadióne. Človek vystúpil z autobusu a už mal zimomriavky. Všade boli naši fanúšikovia, spievali, tľapkali nás. To človek v amatérskom športe zažije len málokedy.

SkryťVypnúť reklamu

S akými úlohami vás bral tréner na šampionát?
– S koučom Ďurisom vychádzam perfektne, a to na hracej ploche i mimo nej. Nejaké špeciálne úlohy som nemal. Sám si uvedomujem, koľko mám rokov a čo sa odo mňa očakáva. Mrzí ma len, že som nebodoval, ale nič s tým nenarobím. Možno ma tréner využíval pre lepšiu kondíciu – napríklad pri oslabovkách a v iných dôležitých momentoch jednotlivých stretnutí. Fungovali sme však ako kolektív a snažili sa robiť všetko tak, ako tréner kázal.

Čakali ste, že budete v nominácii?
– Sezónu som odohral v Nitre a nemali sme dobrý ročník, čiže ma nominácia aj trošku prekvapila. Mal som dohodu s trénerom, že ma zoberie až na turnaj do Českej republiky pred majstrovstvami sveta. Paradoxne, kvôli pracovným povinnostiam som nemohol. Tréneri však určite vedeli, čo môžu odo mňa čakať a tajne som dúfal, že by ma mohli vziať. Bol som v napätí, nakoľko s Nitrou sme skončili na predposlednom mieste a ani ja osobne som nedal toľko bodov, na koľko som bol zvyknutý. Veľmi som však chcel ísť na majstrovstvá sveta do Pardubíc. Usilovne som pracoval a trénoval som dvojfázovo.

SkryťVypnúť reklamu

Vráťme sa ešte k samotnému turnaju majstrovstiev sveta. Aký najväčší zážitok si odnášate?
– Semifinále s domácimi Čechmi bolo neskutočné. Hrali sme pred 7 600 divákmi. Osobne som sa snažil nevnímať to, no bol to obrovský zážitok. Všade plné tribúny, množstvo Slovákov. Fandili Česi i naši. Aj teraz si neustále pozerám tento zápas, pretože je to zážitok, ktorý v človeku utkvie. Musím uznať, že sme mali aj šťastie, ale na to sa už história pýtať nebude. No aj finále s Kanadou bolo super. Na tribúnach bolo asi 4 000 priaznivcov, polovica z toho Slovákov a všetci fandili. Sú to obrovské zážitky, na ktoré človek nikdy nezabudne, hoci ide len o amatérsky šport.

Ako vnímali Česi prehru so Slovenskom v semifinále?
– Prehra u nich určite zanechala stopy a boli sklamaní. No myslím si, že rivalita medzi nami sa za tie roky zmenila. Navzájom sa poznáme a hoci prehra mrzí, nezávidíme si navzájom.

Prečítajte si tiež: FOTO: Žilina má historický titul v hokejbale Čítajte 

Už vopred bolo jasné, že Česi si na organizácii majstrovstiev sveta dajú záležať. Aký bol teda turnaj v skutočnosti?
- Je to naozaj tak. Česi pripravili výborný turnaj so všetkým, čo k tomu patrí. Hralo sa na zimnom štadióne v Pardubiciach, bola pripravená fanzóna i ďalšie atrakcie. Bolo o nás dobre postarané a aj členovia nášho realizačného tímu sa o nás príkladne starali.

Môže hokejbalu na Slovensku pomôcť ďalší takýto veľký úspech?
– Určíte áno. Veď šampionát v roku 2013 nebol napríklad až taký medializovaný. Teraz boli všade rôzne články, zápasy vysielané naživo či záznamy. Šampionát bol blízko a kus roboty urobila aj naša manažérka Lenka Slaná. Zabezpečovala napríklad rozhovory v médiách. Uvidíme, ako to bude o dva roky u nás.

Titul ste určite aj patrične oslávili. Aké boli teda bezprostredné oslavy?
– Začali sa už v kabíne, kde bol minister školstva Slovenskej republiky Peter Plavčan. V kruhu sme spievali Slovenské mamičky. Pred štadiónom nás čakala rodina a fanúšikovia – objímali sme sa, fotili sa s pohárom a medailami. Všetko vyvrcholilo oslavou na pódiu, všade boli pripravené atrakcie. Pod pódiom bola hŕstka slovenských fanúšikov, spievali sme tradičné hity a celá zábava trvala asi hodinu. Bolo to veľmi pekné a nezabudnuteľné. Aj v autobuse sme oslavovali, lenže museli sme trošku „sušiť“, keďže bolo veľa púmp zatvorených. Nakoniec sme pri Brne jednu našli a oslavovali sme celú cestu až do Bratislavy. Všetci sme si to naplno užili.

O dva roky sú majstrovstvá sveta na Slovensku. Hoci je to ďaleko, viete si predstaviť, že by ste znovu štartovali v drese Slovenska?
– Dva roky sú dlhá doba. Keby boli každý rok, je to iné. No je to pre mňa ďalšia výzva, možno ešte väčšia, ako bol turnaj v Českej republike, keďže budeme hrať doma. Už by mohli prísť zasa ďalší fanúšikovia či priatelia.

Vy ste Žilinčan, ale hokejbal ste niekoľko rokov hrávali v Nitre. Teraz sa vraciate domov. Asi vás mrzí, že práve v Žiline nie je extraligové družstvo...
– Robo Kašša s Milanom Ladiverom si dali za úlohu vrátiť Žilinu na extraligovú mapu. Mojím snom je zahrať si v žilinskom drese. Nebude to však možné už od tejto jesene kvôli administratívnym záležitostiam, ale ja verím, že v tej ďalšej sa to už podarí.

V čom konkrétne je problém?
– Hráči majú registráciu v iných kluboch a pravidlo prestupov platí do konca marca. Baráž sa hrá už v tomto období, takže to nie je možné. Ale ako som povedal, asi sa o to pokúsime budúci rok, aby sme postavili mužstvo do baráže. Veľkou výzvou je nové ihrisko v športovej hale na Bôriku – v Korytnačke. Bude kryté, s vynikajúcim povrchom a plexisklom. Určite urobíme maximum, aby sa Žilina do extraligy vrátila. A taktiež verím, že by to mohla byť definitívna rozlúčka s kariérou legendárneho Roba Kaššu (smiech). Možno by sme ho ukecali na túto súťaž a aj keď možno nie na všetky zápasy, tak aspoň na niektoré.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 627
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 679
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 315
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 069
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 531
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 829
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 583
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 829
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 638
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 692
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 489
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 968
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 879
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 15 999
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 14 217
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 829
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 638
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 692
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 489
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 968
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 879
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 15 999
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 14 217
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu