Do drevenej škôlky v Brezanoch ako k starej mame

Do takej škôlky je radosť chodiť. Zhodujú sa škôlkari, ich rodičia a všetci, ktorí poznajú netypickú budovu materskej školy v Brezanoch. Viac ako storočná zrubová stavba deťom pripomína perníkovú chalúpku a pre dospelých je pripomienkou na časy, keď drevo bolo v tomto regióne hlavným stavebným materiálom.

Budova škôlky v Brezanoch má viac ako sto rokov. Budova škôlky v Brezanoch má viac ako sto rokov. (Zdroj: BRANISLAV KOSCELNÍK)

BREZANY. Stále funkčná, zrekonštruovaná, upravená drevená budova škôlky je nielen dominantou neveľkej obce Brezany, ale celého regiónu. Získala najviac, až 274 hlasov v ankete týždenníka MY Žilinské noviny, v ktorej sme hľadali najkrajšiu dominantu obce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budovu dala postaviť na vlastných pozemkoch obec. Vtedy ešte ako malotriednu školu s učiteľským bytom. Drevo bolo na dosah, všetky domy v Brezanoch boli drevenice a tak v tom čase stavba ako unikát nepôsobila.

Na najstaršiu zmienku o budove nás upozornila starostka Iveta Brezianská. Kronikár obce Jozef Breziansky v Pamätnej knihe z tridsiatych rokov doslova napísal: „Obec Brezany má štátnu ľudovú školu, ktorá nie je spojená s obcou, ale asi 120 metrov vzdialená od obytných domov. Škola bola zriadená v roku 1913 z dreva.“

SkryťVypnúť reklamu

Vidiecka atmosféra

Riaditeľka brezianskej materskej školy Zdenka Martoníková nadšene hovorí tak o minulosti budovy, v ktorej sa vzdelávali stovky detí, ako aj o aktuálnej prítomnosti. Ukazuje, akou premenou prešli najmä interiérové priestory. Všetko je urobené citlivo k historickému objektu.

„Roky rekonštruujeme škôlku priebežne. Vymenili sme okná a dvere, nová je elektroinštalácia. Na strope a stenách bola omietaná trstina, ktorá praskala a padala. Teraz máme znížený sadrokartónový plafón a sadrokartónové steny. Snažíme sa rešpektovať priestor, aby si zachoval svoj kolorit. Keď tu prídu deti napríklad zo Žiliny, majú pocit, že prichádzajú k starej mame. Má to atmosféru vidieckej usadlosti,“ povedala riaditeľka.

Prečítajte si tiež: Dary z charitatívneho Prázdneho obchodu potešili "domovákov" z Bytče Čítajte 

Dodala, že drevo potrebuje neustálu starostlivosť. Pri každej rekonštrukcii sa ukážu nečakané technické problémy. „Keď sme vymieňali okná, zistili sme, že jeden roh budovy poklesol o niekoľko centimetrov. Jedno okno nám preto trochu opticky padá. Veľa musíme improvizovať a pri každej prerábke čakáme, čím nás budova prekvapí.“

SkryťVypnúť reklamu

Zdenka Martoníková upozornila ešte na jednu kuriozitu. Vežičku na streche budovy. „Pýtala som sa pamätníkov, či ju niekedy využívali ako zvonicu na zvolávanie žiakov do školy. Vraj je to len architektonický prvok, ktorým stavebníci ozvláštnili budovu. Zvon tam nebol. Je dobré, že sa zachovala. Teraz v lete, keď sme natierali strechu, tak sme pritom zrekonštruovali aj tú zaujímavú vežičku.“

Starostka Brezianská predpokladá, že budova zostala po viac ako sto rokoch stále funkčná najmä preto, že neustále bola v prevádzke a žilo to v nej. „Nebolo obdobie, kedy by zostala prázdna Buď tu bola škola, alebo škôlka. Ale stále tu boli deti. Aj preto sa budova udržiavala a zostala v takom stave ako je doteraz,“ doplnila starostka.

Rodinná atmosféra

Materská škola v Brezanoch má už 52 rokov. Vo svojich začiatkoch sídlila v budove, kde je dnes umiestnený obecný úrad. O priestory sa vtedy škôlkari delili s pracovníkmi MNV aj miestneho JRD. V šesťdesiatych rokoch nebolo nič výnimočné, že ako záchod sa používali nočníky umiestnené na chodbe. Suchý záchod pribudol deťom až po štyroch rokoch a keď sa k nemu deti potrebovali dostať, museli prejsť cez cestu. Do drevenice sa brezianski škôlkari nasťahovali 10. januára 1979.

SkryťVypnúť reklamu

„Táto škôlka má svoje historické čaro. Je to aj tou rodinnou atmosférou, výbornými učiteľkami. Ale je to blízko prírode, blízko zvierat. Tým, že je to jednotriedka a sú tu malé i väčšie deti, tak sú k sebe ohľaduplné,“ zhodnotila prístup pracovníkov Zuzana, ktorá práve vyprevadila svoju dcérku do materskej školy.

Dnes je v jednej triede 22 detí od troch do šiestich rokov. Okrem riaditeľky a učiteľky Lujzy Badurovej ešte Jana Ftorková. „Školníčka, kuchárka a v zime aj kotolnička v jednej osobe, takže dievča pre všetko. Hovoríme tomu kumulovaná funkcia,“ žartuje Zdenka Martoníková.

Tvrdí, že modernizáciou interiérov sa snažili pre deti vytvoriť moderné prostredie, ktoré spĺňa podmienky predškolského zariadenia dnešnej doby, ale zachováva ducha tradície a rodinnej atmosféry.

„Tým, že sme v prírodnom prostredí, robíme edukáciu spojenú s prírodou. Máme tu v obci farmárov, kone, minifarmičku, srnky sa nám pasú pod oknami. Okrem environmentálnej výchovy sa orientujeme na regionálnu výchovu. Naše detičky účinkujú v mnohých programoch, najmä vo folklórnom duchu. Získali sme krásne kroje vďaka občianskemu združeniu Briezka. Deti vystupujú na Dni matiek, obecných hodoch, v programoch úcty k starším. Je to vždy veľmi milé. Opatrujeme ľudovú kultúru,“ pochválila sa riaditeľka.

Na dvore ukázala aj altánok a herné prvky, ktoré zabezpečili z vyzbieraných dvoch percent z daní. A pýchu škôlky, dopravné ihrisko so všetkým zariadením. Zdenka Martoníková nechce zabudnúť ani na rekordérky medzi zamestnankyňami škôlky. „Mali sme pani učiteľku Gabiku Krupovú, ktorá tu pracovala 38 rokov. Jožka Kadíková, prevádzková pracovníčka, pracovala 28 rokov. Veľkým pozitívom sú naši zanietení rodičia a starí rodičia, čoho dôkazom je aj počet hlasov v ankete. Aktívne spolupracujú s materskou školu vo forme tvorivých dielní, pomáhajú pri zabezpečovaní materiálu, udržiavaní školského dvora, a podporujú naše občianske združenie Briezka poukázaním dvoch percent.“

Nutná prístavba

Brezany v súčasnosti ťažia zo svojej blízkosti k Žiline. Sedemkilometrová vzdialenosť od krajského mesta prináša do obce nápor novousadlíkov. Počet obyvateľov presiahol 600 a matrika hlási stále nové mená. Pre materskú školu to znamená plnú kapacitu a v tomto roku aj sedem nevybavených žiadostí o prijatie. Škôlka potrebuje ďalšiu triedu.

„Dali sme si urobiť štúdiu na výstavbu novej škôlky, ale vyšlo by nás to veľmi draho. Preto sme sa rozhodli, že pôjdeme iba do prístavby, tiež na báze dreva. Čakáme na výzvu Ministerstva školstva, preto to chceme vyskúšať,“ ozrejmila plány so škôlkou starostka Iveta Brezianská.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 996
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 868
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 121
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 637
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 234
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 831
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 442
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu