Jedinými pozitívnymi vlastnosťami zeleniny z mraziaceho boxu nie je iba to, že ju netreba čistiť, krájať a je vždy po ruke prakticky zabalená. Ak práve nemáme možnosť odtrhnúť si čerstvú zeleninu z vlastnej záhrady, ktorá je plná vitamínov, mrazená zelenina je aj z hľadiska obsahu svojich „zakonzervovaných“ živín skvelou alternatívou v porovnaní so zeleninou, ktorá stojí mimo svojej hlavnej sezóny na pultoch obchodných reťazcov.
To, aké vitamíny, antioxidanty a flavonoidy zmrazená zelenina obsahuje, závisí od toho, akým spôsobom a najmä ako rýchlo bola po svojom zbere zakonzervovaná mrazením, či bola opätovne rozmrazovaná a tiež od toho, o aký druh zeleniny sa jedná. Niektoré druhy sú totiž na zmrazenie vhodnejšie, iné druhy zeleniny stratia pri procese zmrazenia viac zo svojho prirodzeného obsahu živín.
Čím skôr tým lepšie
Čerstvá zelenina a ovocie začínajú hneď po zbere produkovať škodlivé enzýmy, ktoré spôsobujú postupnú stratu farby, chuti a živín. Štúdie dokázali, že zelenina, ktorá umelo dozrieva a absolvuje dlhú cestu od zberu, cez pulty obchodov až do chladničiek domácností, môže stratiť až polovicu svojho pôvodného obsahu živín. Zelenina teda stratí najviac látok v čase do svojej prípravy na mrazenie. Najkvalitnejšia zelenina je preto zmrazená do niekoľkých hodín po svojom zbere, kedy je na vrchole svojej čerstvosti.
Zelenina spravidla pred zmrazením absolvuje tzv. blanšírovanie - krátke tepelné ošetrenie, ktoré zabraňuje zmene farby zeleniny a zničí niektoré škodlivé látky a hnilobné baktérie. Na toto spracovanie sú z obsahu zeleniny najnáchylnejšie vitamín C, kyselina listová a vitamín B1 - tiamín. I keď sa pri blanšírovaní spravidla časť ich obsahu stratí, zvyšok vitamínov, stopových prvkov a antioxidantov sa počas tohto procesu v zelenine zakonzervuje. Viaceré štúdie poukázali na to, že po troch dňoch skladovania bol vo všeobecnosti obsah vitamínov a iných dôležitých látok pri mrazenej zelenine značne vyšší než u zeleniny čerstvej.
Radí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.
- Najvhodnejšou zeleninou na mrazenie je mrkva či brokolica, ktorá obsahuje primárne v tukoch rozpustné vitamíny A a E. Tie sa zachovajú v zelenine aj po jej zmrazení a dokonca sa po tomto spracovaní stanú ešte lepšie využiteľnými pre ľudský organizmus. To platí aj o niektorých stopových prvkoch, najmä železe.
- Ak chcete zachovať obsah živín v mrazenej zelenine, je potrebné skladovať ju pri konštantnej teplote na úrovni ideálne mínus 18° C.
- Rozmrazovanie a opätovné zamrazovanie zeleniny môže mať nepriaznivý vplyv na obsah živín a môže spôsobiť množenie baktérií.
- V rámci diéty sa za najvhodnejšiu považuje príprava zeleniny v parnom hrnci, ktorú do neho vložíte rovno v zmrazenom stave. Tento spôsob zvyšuje hladinu zdraviu prospešných voľných antioxidantov a fytochemikálií, a to hlavne v mrkve a brokolici.
Akú zeleninu zakomponovať do jedálnička
Ak je vaším cieľom schudnúť, do jedálnička si vyberajte takú zeleninu, ktorá vám k tomu svojím zložením dopomôže čo najefektívnejšie. Je ňou napríklad mrkva, ktorá nemá žiadne tuky a zlepšuje trávenie, či brokolica, zelenina s minimom kalórií plná vitamínov. Významným spojencom pri chudnutí je aj špenát. Vedeli ste, že z vareného špenátu získa naše telo až päťkrát viac železa ako zo špenátu surového. A dusená mrkva obohatí náš organizmus o trojnásobne väčší príjem prospešných karotenoidov než práve vykopaná mrkva zo záhrady. Výhodou je, že tieto druhy zeleniny na varenie dostanete v obchodoch celoročne aj v mrazenej forme.
Ako si vybrať v obchodoch mrazenú zeleninu
Pri vyberaní zeleniny z boxu skontrolujte, či na balení nie je srieň a hmatom overte jeho obsah. „Kvalitná mrazená zelenina sa pozná podľa toho, že neobsahuje malé kúsky zeleniny, kúsky v balení sú rovnomerne veľké, bez chýb a nepravidelností. Nie je na nej námraza a kúsky nie sú polepené na seba,“ vysvetľuje Michal Britvík, generálny riaditeľ spoločnosti Ryba Žilina, ktorá ponúka okrem mrazených rýb pod tradičnou slovenskou značkou Radoma aj výrobky kvalitnej mrazenej zeleniny. Mrazená zelenina Radoma je balená výhradne na Slovensku. Na jej výrobu je použitá iba zelenina, ktorá bola vypestovaná bez použitia pesticídov a časť z nej pochádza priamo zo Slovenska. Okrem tradičných typov zeleniny, ktoré sú mimoriadne vhodné práve v mrazenej forme – napr. brokolice, špenátu, karotky s hráškom - medzi nimi nájdete aj obľúbené, hotové zmesi zeleniny, napr. polievkovú či kráľovskú zeleninovú zmes. Prehľad mrazených produktov značky Radoma nájdete na www.radoma.eu
