RAJEC. Dvanásť mužov z kresťanského spoločenstva pokosilo a upravilo areál židovského cintorína v Rajci. Aktivita je ich rekciou na minuloročnú Kajúcu tryznu voči obetiam a pozostalým holokaustu. Počas nej sa v Rajci ospravedlnili predstavitelia kresťanských cirkví a zástupcovia mesta Rajec židovskej komunite za zločiny, ktoré boli spáchané na Židoch počas druhej svetovej vojny.
Od pádu komunizmu až doposiaľ sa o areál židovského cintorína starala rodáčka z Rajca Viera Groznerová, ktorá žije v Izraeli. Jej rodičia Mahrerovci vlastnili na námestí mäsiarstvo. Svoju iniciatívu robila z úcty k predkom a považovala to za dialóg o stále tabuizovaných témach holokaustu. Branislav Dubravka z kresťanského spoločenstva mužov potvrdil, že patronát nad rajeckým židovským cintorínom teraz preberajú kresťania.
„Minulý rok bola v Rajci Kajúca tryzna, po pokání, ktoré sme si vyjadrili navzájom zástupcovia evanjelickej, katolíckej, židovskej obce ako aj mesta za krivdy, ktorých sme sa navzájom voči sebe dopustili. Zástupcovia evanjelickej, katolíckej cirkvi a mesta sa potom spoločne ospravedlnili predstaviteľom židovskej obce za všetko zlé, čo ich otcovia a starí otcovia a predchodcovia vykonali židovským bratom a sestrám žijúcim v našom meste. Pri jej konaní sme sa sami ponúkli, že budeme udržovať židovský cintorín v slušnom stave, z úcty ku komunite, ktorá medzi nami žila a žije roztrúsená po svete,“ povedal.

Do nemeckých táborov smrti deportovali 54 židovských obyvateľov Rajca. Naspäť sa po vojne vrátili len traja. Cintorín sa nachádza na východnom okraji mesta a pre verejnosť je uzatvorený. Branislav Dubravka potvrdil, že chcú pokračovať v starostlivosti o areál.
„Sme spoločenstvo mužov pri Kostole sv. Ladislava, ktoré má do dvadsať členov nielen z Rajeckej farnosti. Spolupodieľali sme sa aj na príprave a priebehu spomínanej Kajúcej Tryzny. Naše spoločenstvo vzniklo v máji 2013 po absolvovaní celoslovenského kresťanského stretnutia mužov s názvom Band Of Brothers v Tatranskej Lomnici,“ uzavrel Dubravka.