DOLNÝ HRIČOV. Prepravoval prezidentov, najvyšších vládnych predstaviteľov, politikov. Má za sebou množstvo humanitárnych letov a viezol Slovákov, ktorí sa z rôznych dôvodov dostali v cudzine do problémov. Dosluhujúci vládny špeciál bude slúžiť pre vzdelávanie pilotov a leteckých technikov i ďalšie vedeckovýskumné účely.
Vedúci Katedry leteckej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Andrej Novák potvrdil, že Žilinská univerzita dostala sovietske dopravné lietadlo bezodplatným prevodom.
„Vlastniť lietadlá, konkrétne dopravné lietadlo a letové laboratória, patrí medzi nutné požiadavky súčasnosti na vzdelávanie a vedeckovýskumnú činnosť v oblasti leteckej dopravy. Uvedené lietadlo bude používané hlavne pre študijné programy technológia údržby lietadiel a letecká doprava,“ naznačil Andrej Novák možnosti využitia vyradeného stroja z Letky Ministerstva vnútra.
Prúdové lietadlo je jedným z tisíc jedenástich Jakovlevov JAK 40. Vyrobili ho v Sovietskom zväze v roku 1979. Pre účely vládnej letky je údržba takmer 40-ročného stroja nerentabilná. Namiesto dvoch Jakov kúpila vláda do leteckého parku Ministerstva vnútra dve lietadlá Fokker 100. Jeden z dvojice vládnych Jakov slúži ako exponát v Múzeu letectva v Košiciach, druhý priletí do Dolného Hričova.
„Tento JAK 40 bol vyrobený 13. decembra 1979, nalietaných má zhruba 6800 hodín, letová rýchlosť 470 km/h a dolet 1800 kilometrov. Za celý čas v prevádzke prepravil vyše 66 820 osôb. Vybavený je jedným oddeleným salónikom a klasickým sedením aké je možné vidieť v štandardných lietadlách. Celková kapacita je 17 pasažierov,“ informoval o parametroch vládneho špeciálu hovorca Ministerstva vnútra Petar Lazarov.
Žilinskú univerzitu čakajú investície do vybavenia lietadla, aby mohlo slúžiť na vzdelávanie leteckých odborníkov. „Tieto investície sú vo svete bežné, v prípade, že vedeckovýskumná inštitúcia používa lietadlá na laboratórnu činnosť. Napríklad Braunschweig University of Technology používa lietadlo Dornier Do 126-6 Turbo Skyservant, ktoré sa začalo vyrábať v roku 1959 a používa ho dodnes ako letové laboratórium,“ poukazuje Andrej Novák.

Lietadlový park Žilinskej univerzity tvorí aktuálne dvadsať lietadiel. „Na základný výcvik využívame lietadlá typu Z-42, Z-142, Z-43, ktoré majú veľmi dobré letové vlastnosti a podľa skúsených pilotov sú najvhodnejšie pre tento druh výcviku. Pokračujúci výcvik prebieha na jednomotorových lietadlách typu PA-28RT-201T Arrow a dvojmotorových typu PA-34-220T Seneca,“ povedal vedúci Katedry leteckej dopravy.
Na Žilinskej univerzite je v súčasnosti vo výcviku 55 pilotov. Okrem nich tu študujú aj budúci technici údržby lietadiel a leteckí odborníci. Univerzita má svoje detašované pracovisko na letisku Žilina v Dolnom Hričove. Okrem hangárov tu vlastní komplexnú infraštruktúru pre vzdelávanie, údržbu lietadiel, ako aj technológie a laboratória pre vedeckovýskumnú činnosť.