HLBOKÉ NAD VÁHOM. Len pár dní zostali nepoškodené dve tabule nad obcou Hlboké nad Váhom v okrese Bytča. Mali pripomínať sedemdesiat rokov od popravy prezidenta vojnovej Slovenskej republiky Jozefa Tisa. Tabule odhalili na Veľký piatok 14. apríla v tesnej blízkosti miestnej kalvárie na vrchu Hôrky.
Iniciatíva, ktorá oslavuje kontroverzného kňaza a politika zodpovedného za deportovanie desiatok tisícov Židov zo Slovenska do nacistických koncentračných táborov, rozdelila obyvateľov Hlbokého nad Váhom.
Za osadením dvoch tabúľ na kamennom podstavci stojí starosta obce Dušan Pinčík. Ten zdôrazňuje, že je to jeho osobná iniciatíva, pamätník dal vyhotoviť svojpomocne a financovanie išlo mimo obecnej kasy. „Obec s tým nemá nič spoločné. Je to moja iniciatíva, nie obecná. Je to záležitosť urbariátu a so súhlasom vlastníkov pozemkov. Kameň som kúpil v Jablonovom, kamaráti mi pomohli doviezol ho s tatrovkou a osadiť s bagrom.“
Rozdelená obec
Proti osadeniu pamätníka sa ozvali piati poslanci obecného zastupiteľstva. Nechcú, aby sa obec len dva kilometre vzdialená od rodiska Jozefa Tisa spájala s menom politika odsúdeného za vlastizradu a vojnové zločiny.
Niektorých obyvateľov obce pobúrilo, že pri odhaľovaní asistovali Kotlebovci. „Na Veľkonočný piatok, na prechádzke s mojim trojročným synom na ihrisku som sa vôbec necítila dobre a bezpečne, keď všade boli holohlaví muži vo veku 30 až 50 rokov v bundách Ľudová strana Slovenska a nikde žiadny iný občan ani žena. Plný kulturák, za kulturákom pri detskom ihrisku a pohostinstve. Všade vyholení chlapi,“ opísala svoje pocity Andrea na sociálnej sieti.

Kotlebovci Tisovu politickú činnosť označili za obetu pre budúcnosť slovenského národa a popravu slovenského prezidenta pomenovali ako justičná vražda. Hnutie Ľudová strana Naše Slovensko na svojej stránke uvádza, že pamätnú tabuľu venovanú „spomienke na nespravodlivú popravu veľkej osobnosti našich dejín“ vysvätil „otec biskup Daniel“. Medzi riadne vysvätenými slovenskými biskupmi však nie je žiaden s krstným menom Daniel.
Hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupik tvrdí, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o Daniela Važana. „Napriek tomu, že sa pán Daniel Važan vyhlasuje za biskupa, pre Rímskokatolícku cirkev je súkromnou osobou, ktorá nedokázala oprávnenie používať titul biskup, nemáme s ním žiaden kontakt, nemá od nás žiadne poverenie verejne pôsobiť a dištancujeme sa od jeho súkromných aktivít.
Dlho nevydržali
Tabule krátko po odhalení niekto zničil. Na ich poškodenie upozornil štyri dni po akcii výtvarník a aktivista Ľuboš Lorenz. Zverejnil fotografie poškodených tabúľ a k nim pripísal veľavravný status: „Povedzme, že mi prišli do emailu a že som ho už vymazal. Vďaka!“
Starosta Dušan Pinčík podal na neznámeho páchateľa trestné oznámenie. Tvrdí, že sa mu hneď ponúkli štyria ľudia, ktorí zaplatia výrobu nových tabúľ.
Sám priznáva, že sa hlási k odkazu Jozefa Tisa. „Ja sa za to nehanbím, ja som na to hrdý. Nepočul som nijakého staršieho človeka na pána prezidenta nadávať. Média kŕmia ľudí, že bol vrah, ale to nie je pravda. Nechápem, čo sme my za vlastenci. To bol rodák z okresu, on sa ako chlapec v našich horách túlal,“ dodal Pinčík.