RAJEC. Výrub troch líp v tesnej blízkosti kostola svätého Ladislava v Rajci dodnes rozdeľuje obyvateľov mesta. Kým miestny farár tvrdí, že stromy boli značne poškodené a ohrozovali bezpečnosť ľudí, jeho kritici namietajú, že storočné lipy stačilo ošetriť a ďalej mohli v parku rásť.
„Zistilo sa, že hniloba bola čiastočne v korune stromov, ale kmene stromov v spodnej časti, ako aj koreňová sústava, neboli poškodené. Domnievame sa, že lipy boli odstránené zbytočne a tým vznikla škoda veľkého rozsahu,“ napísali v anonymnom liste obyvatelia a veriaci z Rajca. Ten rozposlali na viaceré úrady.
Rajecký dekan Peter Hluzák si za rozhodnutím požiadať o výrub trojice líp stojí. Podľa neho boli bútľavé a ohrozovali okoloidúcich. Telo nosných konárov nazval škrupinkou s hrúbkou štyri až šesť centimetrov.
„Požiadal som o vyjadrenie sa bezpečnostného technika, ktorý odporúčal lipy v okolí kostola sv. Ladislava v Rajci upraviť tak, aby sa odstránili konáre, ktoré ohrozujú bezpečnosť osôb. Tiež sa k stavu líp vyjadril aj Krajský pamiatkový úrad v Žiline, ktorý potvrdil na lipách defekty väčšieho rozsahu, výskyt dutín na nosných častiach, ktorý znižuje stabilitu. Stav líp hodnotí, ako silne narušený, až havarijný,“ obhajuje výrub Hluzák.
Hodnotenie pohľadom
Kritici namietajú, že posúdenie stavu stromov sa robilo neadekvátne, len vizuálnym posúdením bez prístrojovej techniky. Krajský pamiatkový úrad posudzoval stav kmeňa a konárov zo zeme bez vstupu do ich korún. Priznáva, že skryté defekty nemohol kvalifikovane hodnotiť.
„Vzhľadom na pokročilú jeseň sme neposúdili olistenie koruny, ako významného diagnostického kritéria vitality drevín,“ píše sa v stanovisku pamiatkarov. Dodávajú, že vo všeobecnosti uprednostňujú zachovanie starých stromov v blízkosti kultúrnych pamiatok. Ak však nie je možné stromy upraviť tak, aby boli bezpečné, odporúčajú ich odstránenie.
Znalkyňa Gabriela Juhásová vo svojej analýze uviedla, že lipy sú vážne znehodnotené. Ide najmä o kostrové konáre nad miestom rozkonárenia. Priznala však, že so zvukovým tomografom sa z technických príčin nedá merať vo výškach, kde sú rany a dutiny.

Poslankyňa rajeckého zastupiteľstva Zuzana Žideková si na základe týchto vyjadrení myslí, že výrub líp v areáli kostola bol unáhlený a stav stromov neposúdili odborníci dôsledne a s dostupnými technickými prostriedkami. „Malo sa najskôr pristúpiť ku stabilizačným opatreniam, aby sa zachránili koruny stromov, ktoré pre nás vyrábajú dôležitý kyslík. Nemôžeme sa riadiť nejakými dohadmi, že strom spadne a usmrtí niekoho. Zabiť človeka môže aj sneh, ktorý spadne zo strechy kostola,“ namieta Žideková. Pripomína, že Farský úrad a Občianske združenie Tilia stromy vlani ošetrili a urobili zdravotné rezy.
Nerúbte už ďalej!
Pripája aj stanovisko Štátnej ochrany prírody, podľa ktorého dreviny síce vykazujú určité známky poškodenia, ale nie v takom rozsahu aby ich bolo nutné vyrúbať. „S ohľadom na ich relatívne malú výšku, ako aj realizáciu bezpečnostného rezu z mája 2016, považujeme ich stabilitu za dobrú. Po doplnení navrhovaných úkonov, ako je väzba a asanácia dutín, bude situácia s lipami stabilizovaná aj na dlhšie obdobie,“ zdôraznili vo svojom stanovisku ochrancovia prírody.
V areáli farského kostola ešte stoja ďalšie nedotknuté stromy. Aktivisti sa snažia zachrániť aspoň tieto. „Žiadame o prijatie opatrení, aby sa toto neopakovalo aj pri ďalších lipách zo severnej strany kostola,“ napísali v liste úradom.
Rajecký dekan Peter Hluzák však bezpečnosť okoloidúcich a historického kostola dáva na prvé miesto. „Ak by stav ďalších líp ohrozoval bezpečnosť ľudí a majetku v areáli kostola, tak určite požiadam po konzultácií s bezpečnostným technikom a krajským pamiatkovým úradom o výrub, lebo chvála Bohu, že nedošlo v Rajci k nešťastiu,“ uzavrel.