Pondelok, 23. júl, 2018 | Meniny má Oľga

Žilinskí basketbalisti vyhrali prvú ligu!

Basketbalisti potvrdili skvelú fazónu a sú víťazmi prvej ligy.

Víťazná radosť žilinských basketbalistov. (Zdroj: MILAN ROŽÁNEK)

Prvá liga v basketbale mužov vrcholí, v sobotu bolo v nadstavbovej skupine o 1. – 5. miesto na programe predposledné kolo, o dva týždne sa hrá posledné. Žilinskí basketbalisti sa doma stretli s Prešovom, pred zaplneným „minihľadiskom“ potvrdili stabilnú, veľmi dobrú formu a vysokým víťazstvom definitívne potvrdili prvenstvo v tomto ligovom ročníku! Prvé od roku 2012 (presnejšie od sezóny 2012-2013), keď sa klub neprihlásil do extraligy a v 1. lige bol v nasledujúcich sezónach postupne jedenásty, šiesty, dvakrát tretí a teraz prvý.

MBK ŽU Žilina – PU Akademik Prešov 105:55 (27:18, 57:34, 88:43)

Body Žiliny: Rožánek 33 (5 trojok), Merešš 22, Mikšík 14, Boroň 9, líška 9, Ďurčík 8, Závodný 7, Ďuriš 2, Hájek 1. Za Prešov najviac Gajan 29 (5 trojok), Brunári a Lehotský po 7. Fauly: 18 – 15. Trestné hody: 13/6 – 13/10. Trojky: 7 – 5. Rozhodcovia: Bartoš, Mlynarčík, Matejka. 100 divákov. Štvrtiny: 27:18, 30:16, 31:9, 17:12.
Domáce mužstvo začalo s päticou Rožánek, Ďuriš, Líška, Merešš a Boroň, postupne však prichádzali na palubovku všetci hráči, ktorých mal k dispozícii tréner Moravčík. Skóre otvoril Merešš, ďalší pridal spoza trojkového oblúka Rožánek a táto dvojica v prvom polčase zaťažila konto Prešova 44 bodmi (Merešš 20, Rožánek 24 bodov). Zápas však nebol iba o nich, celý tím veľmi dobre spolupracoval a Prešov, ktorý spočiatku držal krok (najmä vďaka strelcovi Gajanovi), postupne strácal.

Evidentný rozdiel medzi súpermi bol v nasadení, z hráčov domáceho mužstva priam sršala energia, hostia boli pomalší a často „nestíhali.“ Žilina si už v 1. polčase vypracovala výrazný dvojciferný náskok, mnoho bodov dala z rýchlych protiútokov a pridala aj trojky. Dôležité bolo, že Prešov ubránila na polčasových 34 bodov! Po prestávke ešte vystupňovala tempo, v tretej štvrtine súperovi dovolila veľmi málo (vyhrala ju vysoko 31:9) a na jej konci už mala priepastný 45-bodový náskok. Záverečná desaťminútovka sa už niesla v pokojnejšom tempe, Žilinčania sa uspokojili s udržiavaním získaného náskoku, aj tak sa im však podarilo tri minúty pred koncom zaznamenať sto bodov (Mikšík).

Asistent trénera Žiliny Ondrej Šoška: „Z víťazstva sa pochopiteľne tešíme, ale dobrý výkon chceme potvrdiť aj v poslednom kole v Bratislave. Aj keď to podľa dosiahnutých výsledkov vypadá, že sme nemali problémy, nie je to celkom tak. Sezóna bola pre nás veľmi ťažká, nielen z hernej, ale tiež z ekonomickej stránky. A či pôjdeme do extraligy je v tejto chvíli otázne.“