ŽILINA. Na 14. ročníku súťaže Vitajte v našom regióne sa v stredu v obchodnom centre Mirage zišlo 46 tímov základných a stredných škôl zo Slovenska, ktoré na súťaži prezentujú svoje regióny.
Súťaž je zameraná o zvýšenie záujmu o cestovný ruch na Slovensku. „Študenti mali za úlohu nájsť v svojom regióne niečo zaujímavé a nápadité. Súťaž je vyvrcholením vzdelávania v programe JA Podnikanie v cestovnom ruchu,“ informovala Ľubomíra Schlosserová, PR manažérka organizácie JA Slovensko, ktoré je organizátorom súťaže. Ako doplnila študenti majú k dispozícií konzultantov z praxe. O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodovala odborná porota, ktorá hodnotila prezentáciu regiónov, produkty cestovného ruchu a prezentačné schopnosti študentov. Tá nakoniec rozhodla.
Študentky z Krupiny originálnym spôsobom zviditeľnili obec Sebechleby, v ktorej sú uchované všetky trvalé hodnoty regiónu, od prírody až po zvyky a tradície. O popularite obce svedčí podľa učiteľky tímu Márie Šumichrastovej i to, že na 9. ročníku Oberačky po sebechlebsky sa vlani zúčastnilo až 17-tisíc ľudí. Vedúca tímu, študentka Veronika Šulajová, za úspechom svojho tímu vidí najmä prezentáciu v tradičnom sebechlebskom nárečí a v dobových krojoch. “Všetky podklady sme získali návštevou obce počas stretnutí so starostom, s miestnymi vinármi či odborníkmi na kroje”, doplnila Šulajová.

V kategórii Najlepší regionálny produkt v cestovnom ruchu zvíťazil tím Liptov z konského chrbta zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Liptovskom Mikuláši, ktorý sa zameral na jazdeckú turistiku pod heslom “na konskom chrbte je raj srdca”. Ich tím zároveň získal aj cenu za najlepšieho maskota.

„Rozhodli sme sa spropagovať Liptov z konského chrbta. Zdokumentovali sme najkrajšiu trasu, na ktorej je množstvo atrakcií a pamiatok, ktoré môžete navštíviť a spojiť to s jazdou na koni. Ako maskota sme zvolili dreveného koňa, ktorý urobil náš spolužiak a ľudia si ho s obľubou vyskúšali,“ povedal študent Ladislav Papik, ktorý prínos akcie vidí aj v tom, že záľuba o kone ako také zaniká a takýmto spôsobom to môžu spropagovať.

Na súťaži nechýbali ani reprezentanti zo Žiliny a to hneď v podobe viacerých tímov. Aj keď nezískali žiadnu cenu, zo súťaže odišli s dobrým pocitom. To sa týka aj Súkromnej obchodnej akadémie na Jarnej ulici. „V stánku prezentujeme našu cestovnú kanceláriu. Vytvorili sme katalóg a ponuku, ktorú by sme chceli posunúť aj reálnym cestovným kanceláriám. Pracovali sme na tom celý školský rok. Vytvorili sme aj cenové kalkulácie, ktoré sú reálne,“ povedala študentka Stanislava Wilson. Ako spomenula najťažšie bolo vybrať z množstva možností to, čo by ľudí zaujalo. Študenti aj v tomto prípade využili možnosť interaktívnej prezentácie, ktorá sa čoraz viac na súťaži objavuje.

Víťazom kategórie Najlepší prezentačný tím sa stali študenti Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne s projektom Z rozprávky do rozprávky, ktorí hravou formou odprezentovali zaujímavosti svojho regiónu cez rozprávky rodáčky Ľudmily Podjavorinskej.
Podľa generálneho riaditeľa JA Slovensko Adama Šepetku bolo cieľom predmetu Podnikanie v cestovnom ruchu, aby žiaci a študenti zmapovali región, v ktorom žijú. "A v spolupráci so starostami alebo miestnou samosprávou našli nejaký bod, moment, príbeh alebo čokoľvek, čo by mohli širokej verejnosti predstaviť. Kreatívnym a zaujímavým spôsobom, v snahe pritiahnuť širokú verejnosť z celého Slovenska, prípadne aj zo zahraničia," povedal Šepetka.
Predsedníčka poroty Beata Lukáčová zo sekcie cestovného ruchu Ministerstva dopravy a výstavby SR doplnila, že tímy súťažia v troch kategóriách - najlepšia prezentácia regiónu, najlepší regionálny produkt a prezentačný tím. "Zaujímajú nás všetky veci súvisiace s prezentáciou a prípravou produktu pre konkrétny región. Hodnotili sme vizuálnu stránku stánku, vizuálnu stránku propagačných materiálov, prípravy personálu v stánku, úpravu, spôsob komunikácie," doplnila Lukáčová.
Podotkol, že spätnú väzbu na súťaž majú od učiteľov, ale už aj od mladých ľudí, ktorí po skončení strednej školy študovali aj vysokú školu v oblasti cestovného ruchu. "Dnes začínajú podnikať napríklad v oblasti reklamných spoločností, ktoré vyvíjajú akékoľvek aktivity organizáciám pôsobiacim v cestovnom ruchu. V snahe ponúknuť im svoje nápady, myšlienky, uchopiť to a lepšie predať, lepšie to prezentovať. Ale máme aj mladých ľudí, ktorí často preberajú rodinné podniky a penzióny," doplnil Šepetka.