ŽILINA. Žilinská radnica chce urobiť poriadok v centre mesta. Z námestí a uličiek v pešej zóne chce vylúčiť motorové vozidlá, ktoré tam nemajú čo hľadať. Na Sládkovičovej ulici pri Hlavnej pošte a na ulici Čepiel plánuje nainštalovať výsuvné stĺpiky, ktoré zabránia prejazdu vozidiel.
Do úplného centra sa tak dostanú okrem obyvateľov domov len zásobovacie vozidlá, aj to len v presne vymedzenom čase. Vozidlo, ktorého majiteľ si kúpi oprávnenie pre vstup do pešej zóny, bude vybavené čipom. Okrem neho budú môcť otvoriť stĺpiky aj mestskí policajti zo svojej centrály.
Vyľudní sa centrum?
Proti riešeniu sa spustila vlna kritiky. Stodeväťdesiat obyvateľov, ktorí bývajú v centre Žiliny, napísalo vedeniu mesta list. Tvrdia v ňom, že napriek sérii stretnutí pri príprave detailov systému napokon samospráva nezapracovala ich pripomienky do pripravovaného všeobecne záväzného nariadenia.
Stĺpiky nepovažujú za vhodné riešenie. Podľa nich sa v mrazoch kazia a môžu zlyhať pri prejazde sanitiek alebo požiarnej techniky. Obávajú sa, že obmedzenie sťaží prístup opravárov, vodárov, výťahárov, či rôznych havarijných služieb k ich nehnuteľnostiam.
Obyvatelia žiadajú mesto, aby hľadalo modernejšie systémy. Chcú tiež papierové povolenie nahradiť elektronickým s jasným smerovaním k parkovaciemu miestu.
Podľa jedného z obyvateľov centrálnej zóny Vladimíra Randu navrhnutý systém môže prispieť k ďalšiemu vyľudňovaniu centra. „Nechcem, aby dochádzalo k devastácii života, pretože rôzne opatrenia počas dvadsiatich rokov, rôzne VZN mali za dôsledok to, že mesto nežije, že z tisícky obyvateľov tu žije už len niekoľko, ktorí sa asi rozhodnú odísť, pokiaľ schválite VZN ktoré ohrozuje náš život, zdravie a bezpečnosť,“ apeloval Randa pred poslancami.

Mesto si od návrhu sľubuje zníženie počtu vozidiel vstupujúcich do centra, poriadok vo vnútri zóny, vyššiu bezpečnosť peších a zníženie produkcie emisii.
Primátor Igor Choma návrh nariadenia bráni tým, že chcú chrániť ľudí v pešej zóne a historické hodnoty. Systém považuje za špičkový „Nechceme si nechať naplniť centrum mesta autami, nákladnými autami, dodávkami. Je to pešia zóna, nie dopravná zóna. Ak padali argumenty, že sa nedostanú sanitky alebo požiarne autá pre stĺpiky, tak pravdou je, že sa tam nedostanú pre zaparkované autá v úzkych uličkách. Ľudia nechcú byť ohrozovaní autami.“
Vylepšite riešenie
Poslanci napokon uznali argumenty nespokojných obyvateľov. Hoci v diskusii väčšina z nich súhlasila s tým, že centrum Žiliny potrebuje reguláciu dopravy, žiadajú parametre systému prehodnotiť. Na návrh poslankyne Ľudmily Chodelkovej napokon návrh VZN o dani za vjazd a zotrvanie vozidla v historickej časti mesta stiahli. Odbor dopravy ho musí dopracovať tak, aby rešpektoval výhrady obyvateľov. Mesto bude musieť zabezpečiť projekt vodorovného značenia všetkých parkovacích miest, vyčleniť miesta pre zdravotne postihnutých i zásobovanie, papierové povolenie musí byť nahradené elektronickým a vyžadujú skvalitnenie kamerového systému.
Niektorí poslanci namietali aj to, že mesto ešte pred prijatím uznesenia vyhlásilo súťaž na dodávateľa systému. Do nej sa zapojili dvaja uchádzači. Ponuku predložil len jeden z nich. Súťaž vyhrala spoločnosť EEI s ponukou za takmer 129-tisíc eur, mediáne známa pre problémy so zavádzaním parkovacieho systému v širšom centre Košíc. Primátor Choma potvrdil, že hoci obstarávanie už prebehlo, zmluvu ešte nepodpísal.