ŽILINA. Slováci si už na Troch kráľov, Veľkú noc či výročie SNP nenakúpia. Od začiatku júna sa rozšíri zákaz maloobchodného predaja na všetky sviatky. V utorok to odsúhlasili poslanci v parlamente. Obchody tak ostanú zatvorené spolu pätnásť a pol dňa v roku. Doteraz to bolo len tri a pol dňa – na Štedrý deň popoludní, v Prvý sviatok vianočný, na Nový rok a počas Veľkonočnej nedele.
Ôsmi poslanci zo Smeru, ktorí návrh predložili, chceli dosiahnuť, aby si zamestnanci oddýchli aj počas ďalších dní a aby sa rodičia mohli viac venovať svojim deťom. V novele sa píše, že počas spomínaných sviatkov „nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi“.
To znamená, že zatvorené musia byť všetky obchody s maloobchodným predajom, ako sú potraviny, drogérie, predajne s textilom, obuvou či akýmkoľvek iným tovarom, ktorý sa predáva konečnému zákazníkovi. Tieto obchody môžu byť otvorené len vtedy, ak v nich majiteľ bude predávať sám, zamestnanci vtedy predávať nesmú. To sa nepáči 28-ročnej Ivane Michalíkovej, ktorá má spolu s manželom obchod v obchodnom centre v Žiline. „Môj názor je taký, že je to krok o 27 rokov späť. Keď sa na to pozriem z pohľadu obchodníka, teda môjho manžela, tak som nahnevaná, že platím dane, nájom a štát ma ukracuje o zisk, pretože práve počas sviatkov, keď má väčšina ľudí voľno, chodí nakupovať a utrácať peniaze.“ Tento návrh sa jej nepáči ani z pohľadu zamestnanca. „Keď sa na to pozriem z pohľadu zamestnanca, tak som takisto nahnevaná, pretože sa s kolegyňou vždy doslova bijeme, kto bude robiť cez sviatky, keďže za sviatok bol stopercentný príplatok ku mzde,“ myslí si Ivana. Opačný názor má 32-ročná Denisa Kormendyová Zerola, učiteľka na strednej škole. „Nemám k tomu výhrady. Rozumiem, že aj obchodníci – ako aj my, si chcú počas sviatkov oddýchnuť a stráviť čas s rodinou. Je to síce trend, že ľudia navštevujú obchodné centrá počas sviatkov, ale neprekáža mi kúpiť si vec , ktorú chcem alebo potrebujem, dva dni vopred,“ zhodnotila Denisa. Michal Fedor tiež súhlasí. Stavia lezecké steny, nepracuje v obchode, ale oddych cez víkend, ako hovorí, vždy ocení: „Som za to, aby ľudia trávili čas trošku aj s rodinou a nech sa neupracujú k smrti, ale majú aj oddych. Bol by som za, ak by sa to zavrelo aj na cely víkend, alebo aspoň v nedeľu.“
Svoj názor vyjadril aj Michal Čibenka, ktorý pracuje v Rakúsku: „Môžem povedať, že kvalita života a mi zmenila na výbornú vďaka tomu, že som vycestoval pracovať do Rakúska. Tam nikto nerieši, že sú obchody v nedeľu zatvorené. Ľudia sú na to zvyknutí a rešpektujú to. Vláda by sa mala výhradne zaujímať o obyčajných pracujúcich ľudí, ktorým zatiaľ nijako nepomáha, skôr sa správa kontraproduktivne. Potešilo by ma, keby boli obchody zatvorené cez sviatky aj u nás. Ľudia by mali sviatky tráviť a rodinou,“ myslí si Michal.
TRI OTÁZKY
Počas ktorých dní budú obchody zatvorené?
Zákaz predaja sa týka všetkých štátnych sviatkov, čiže 1. januára, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra. Zamestnanci ostanú doma aj počas dní pracovného pokoja, teda 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 15. septembra, 1. novembra, 24. decembra popoludní, 25. decembra a 26. decembra.
Existujú aj nejaké ďalšie výnimky?
Zákaz predaja počas sviatkov sa netýka čerpacích staníc, lekární, predaja na letiskách, v prístavoch, vo verejnej doprave, v nemocniciach, predaja cestovných lístkov a suvenírov. V týchto prevádzkach môžu zamestnanci predávať ako v akýkoľvek iný deň. Okrem toho, určité výnimky majú aj kvetinárstva. Môžu byť otvorené 8. mája, keďže druhá májová nedeľa sa slávi ako Deň matiek a ľudia vtedy zvyknú kupovať kvety. Ďalej 1. septembra, keďže žiaci dávajú v úvode školského roka kvety učiteľkám, a 1. novembra na Sviatok všetkých svätých.
Dotkne sa zákaz aj služieb?
Služby sa poskytovať môžu aj počas sviatkov.
Novela neovplyvňuje prevádzku tržníc. „Závisí to od toho, kto bude predávať,“ upozorňuje Radovan Pala, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing. „Dôležité je iba to, či je predávajúci podnikateľ, alebo zamestnanec. Podnikateľ predávať môže, zamestnanec nie,“ hovorí Pala. Rovnaké je to aj s predajom z dvora. Bývalá trhovníčka Mária Vajdová si myslí, že tržnice majú svoj význam aj cez sviatky: „Práve cez sviatky sme mávali najvyššie tržby. Toto by som videla ako problém. Na trhu sa predáva sezónny tovar alebo ten, ktorý je určený na ten-ktorý sviatok. Mne osobne to nikdy neprekážalo, ale doba je iná a ľudia nemajú čas na nič,“ hovorí 62-ročná Mária.
Čo to znamená pre obchodné centrá
V obchodných centrách sa nachádzajú prevádzky, ktoré ponúkajú maloobchodný predaj, ale aj také, čo ponúkajú služby. Preto sa centrá budú musieť rozhodnúť, či ostanú počas sviatkov úplne zatvorené, alebo niektoré prevádzky otvoria. Napríklad kiná, reštaurácie, kaviarne, čistiarne odevov, opravovne kľúčov, čiže všetky služby by otvorené mohli byť. Je však kľúčové, ako sa k tomu postaví samotné centrum. „Budeme zvažovať otvorenie reštauračných a kaviarenských služieb a, samozrejme, aj multikina,“ hovorí Ivan Solenský, manažér obchodného centra Mirage v Žiline.
Pokladne neutrpia
Ministerstvo financií tvrdí, že rozšírenie zákazu predaja „nebude mať vplyv na ekonomiku Slovenska“. Bližšie vysvetlenie neposkytlo. Obchody, ako aj štát, zrejme očakávajú, že sa ľudia predzásobia a na tržbách ani daniach sa to výraznejšie neprejaví. Takto funguje aj Jakub Rybár: „Nikdy som netrávil čas v obchodoch počas víkendu alebo sviatku. Tento čas trávim na záhradke alebo v prírode. Vždy som sa dostatočne zásoboval a nevidím v tom žiadny problém.“
Zamestnanci však utrpia. Podľa Zákonníka práce majú tí, ktorí pracujú počas sviatkov, nárok na päťdesiatpercentný príplatok. O túto možnosť teraz prídu. Pokuta pre majiteľa prevádzky za otvorenie počas sviatkov sa môže vyšplhať až do stotisíc eur.