ŽILINA. Prácu časticových fyzikov si na jeden deň vyskúšali druháci a tretiaci z desiatich slovenských gymnázií na podujatí Masterclasses na pôde Žilinskej univerzity v Žiline. Podľa Ivana Mela z katedry fyziky Elektrotechnickej fakulty je podstatou podujatia, že stredoškoláci nielen počujú z úst profesionálov – časticových fyzikov o ich práci na prednáškach. „Ale aj dokážu vlastnými rukami siahnuť na experimentálne dáta z najväčšieho urýchľovača častíc na svete, z Veľkého hadrónového urýchľovača v CERN-e. A s pomocou nás, fyzikov, tieto dáta vyhodnocujú. Na záver dňa je medzinárodná videokonferencia, na ktorej sa zúčastňuje päť univerzít z rôznych kútov sveta. Takže študenti majú možnosť navzájom si porovnať svoje výsledky, pýtať sa otázky. A vidia aj medzinárodný charakter moderného výskumu,“ povedal Melo.
Zaujímavosťou je, že názov podujatia je prebratý z oblasti umenia. „Majstrovské triedy fungujú tak, že majster huslista príde do mesta raz za rok a mladých adeptov huslí, ktorí pracujú so svojím učiteľom celý rok, učí jeden deň. Ukazuje žiakom, ako k remeslu pristupuje skutočný majster. Túto myšlienku prevzali na pôdu vedy. Začalo to pred dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii.“ Očividne išlo o veľmi dobrú myšlienku a v roku 2005 si vyskúšali projekt ako medzinárodný formát.
Zdôraznil, že fyzici sa počas celého dňa snažia mladým študentom ukázať ľudskú tvár. „Že sme ľudia, ktorí majú talent na fyziku, ale zároveň sme ľudia ako všetci ostatní. A dúfame, že ich povzbudzujeme k tomu, aby padli ich bariéry alebo predpojatosť voči fyzike. Vidia nás, ako rozprávame so zanietením, aspoň sa o to snažíme. A ak sa nám podarí povedať niečo úsmevné, myslím si, že to oceňujú,“ dodal.
Študenti o časticiach nemusia na začiatku vedieť nič. V úvodných prednáškach sa fyzici snažia podeliť sa s radosťou z poznania. Neskôr sa študenti priamo „dostanú do akcie“. „Dúfame, že si odnesú minimálne dobrý pocit a pozitívny vzťah k fyzike a modernej vede. A možno sa niektorí rozhodnú ísť týmto smerom. Buď k štúdiu fyziky, matematiky alebo inžinierstva. Pretože kvalifikovaní inžinieri sú v CERN-e nesmierne žiadaní. A je to veľký problém, pretože mládež sa v súčasnosti orientuje skôr na netechnické vedy. A naozaj vidím v CERN-e, že je tam veľký hlad po kvalifikovaných inžinieroch. No a Žilinská univerzita má dobré odbory, kde by niektorí mohli študovať,“ uzavrel Melo. Zo zaujímavosti sa zúčastnil prednášok a cvičení aj Adrián Marušák z Gymnázia Veľká okružná v Žiline. „Máme nového učiteľa fyziky, ktorý nám ukázal fyziku zaujímavým spôsobom. On nás na podujatie upozornil. Asi prvýkrát som sa pozrel do „sveta“ častíc. Na veľmi jednoduchých príkladoch nám to dokázali vysvetliť. A aj keď neuvažujem o štúdiu fyziky, celý program ma zaujal.“ Medzinárodné podujatie Masterclasses sa v tomto roku koná od 1. marca do 11. apríla na 210 univerzitách v 52 krajinách.