Existuje jednoduchá cesta, ako sa dá nájsť šťastie v nešťastí. Jednou z nich je prenechať všetku agendu tým najpovolanejším. K najväčším žilinským firmám pôsobiacim v BOZP a OPP je spoločnosť BENMAR, ktorú založili Marián Cigánik a Peter Beňadik. Dvoch kamarátov, ako sa hovorí, spojila náhoda. O začiatkoch podnikania i plánoch do budúcna nám porozprával druhý menovaný.
Vaša spoločnosť BENMAR funguje s týmto názvom od roku 2008, aj keď história siaha až do roku 2002. Spomínate si ešte, aké boli začiatky?
- Na začiatku bolo naše náhodné stretnutie pri jednej kontrole zo strany Štátneho požiarneho dozoru. Nasledovali spoločné neformálne stretnutia, až sa z nás časom stali kamaráti. Keďže sme obidvaja pracovali v oblasti bezpečnosti práce a ochrany pred požiarmi, jedného dňa sme si povedali: „Prečo to nevyskúšať spoločne“? Začiatky boli bez veľkých očakávaní a prácou sme sa doslovne bavili.
Pôsobíte v oblasti, na ktorú sa často zabúda, alebo sa plní len v rámci zákonných možností. Krédom vašej firmy je však „bezpečnosť trochu inak“. Čo si pod tým máme predstaviť?
- Nadviažem na predošlú otázku. Prácou, biznisom sme sa bavili. A práve preto, že sme pristupovali ku každému klientovi s nadhľadom, ľudsky, no pritom odborne, sme si takto vytvorili takú vlastnú cestu. Bezpečnosť práce a ochrana pred požiarmi je pre väčšinu ľudí nezaujímavá a niekde na posledných priečkach priorít. Naším prístupom ku klientovi a k práci dokážeme aj túto oblasť premeniť na atraktívnu a zaujímavú. A takýto prístup klientov oslovuje. Objavujú, že bezpečnosť nie je len hŕba papierov alebo školenie, kde lektor odprednáša monotónne paragrafy zo zákonov.
Ak sa nemýlim, ste v regióne asi najväčšou spoločnosťou tohto druhu. Koľko ľudí BENMAR zamestnáva?
- V Žiline a blízkom okolí pôsobí niekoľko firiem, prípadne pobočiek, ktoré poskytujú služby v oblasti bezpečnosti práce a ochrany pred požiarmi. Naša spoločnosť momentálne zamestnáva 12 zamestnancov na plný alebo čiastočný pracovný úväzok, čím je určite najväčšou žilinskou spoločnosťou pôsobiacou v oblasti BOZP a OPP.
Pôsobíte aj mimo regiónu?
- Prevažná časť našich klientov je zo Žilinského kraja. No máme aj klientov z iných krajov, z čoho vyplýva, že naša pôsobnosť je celoslovenská.
Venujete tiež pozornosť podpore charitatívnych projektov či mládeži, ktorá je našou budúcnosťou?
- Podporovať mládež, prípadne iné projekty vychádza z našich pováh a osobných postojov k životu. Momentálne podporujeme športové kluby detí (karate, futbal) a rôzne kultúrne podujatia (napr. Rajecká hudobná jar). Samozrejmosťou sú už tradičné ukážky hasiacich prístrojov pri príležitosti MDD v materských a základných školách, ktoré sú našimi klientmi. Našu podporu má aj známa Chata pod Suchým, kde pomáhame pri zabezpečení ochrany pred požiarmi.
Čo je takou novinkou v službách, ktoré momentálne poskytuje?
- Momentálne ste nás zastihli v takej prípravnej fáze. Pripravujeme nový systém školení, ktorý by mal zjednodušiť a uľahčiť školenia u niektorých klientov. Prebieha aj proces rozširovania našich oprávnení. Takže všetky podstatné novinky sa chystajú na 2. polrok.
Za tie roky pôsobenia máte určite dosť argumentov, prečo by BOZP a OPP mali mať dôležité miesto vo fungovaní súkromných spoločností, firiem podnikov, závodov. Uvediete nejaké príklady, keď majitelia doplatili na svoj nezáujem o túto dôležitú povinnosť?
- Všeobecne je povedomie ľudí o bezpečnosti v Slovenskej republike na nízkej úrovni. Štatutári spoločností si často myslia, že dodržiavať bezpečnostné predpisy musia len kvôli tomu, aby splnili požiadavku zákona a nedostali sankciu zo strany kontrolných orgánov. Neuvedomujú si, že bezpečnosť práce a ochrana pred požiarmi by mala byť súčasťou ich každodenného života. Chránia tým svoje zdravie, zdravie a životy zamestnancov, majetok a v neposlednom rade aj životné prostredie.
Príkladov, kde majitelia doplatili na svoj nezáujem o túto oblasť by sa dalo uviesť mnoho, no uvedieme aspoň jeden. Majiteľ firmy s 15 zamestnancami požadoval len ich preškolenie. Pravidelné kontroly sa mu zdali zbytočné, že je to vyhadzovanie peňazí. Toto si myslel až dovtedy, kým mu nezačala horieť prevádzka. Príčinou bola neodborná manipulácia s otvoreným ohňom a nesprávne skladovanie horľavých kvapalín. Nielenže dostal od hasičov pokutu, no poisťovňa mu znížila vyplatenie poistného o 50%, nakoľko nedodržal všetky predpisy v oblasti ochrany pred požiarmi. Pokuta a škody na majetku, o ktorý spoločnosť prišla, by majiteľovi stačili na 25 rokov vykonávania pravidelných preventívnych prehliadok. A to sa nezapočítali škody, ktoré predstavovali stratu na výrobe, pretože prevádzka potom mesiac stála. Majiteľ následne pri našom stretnutí plakal a priznal, že keby vedel vrátiť čas, rozhodol by sa úplne inak.
Vybudovať prosperujúcu a rozrastajúcu sa firmu určite nie je jednoduché. Vyžaduje si to veľa úsilia. Máte nejaký overený „recept“, ako sa to dá dosiahnuť, navyše ak sú vo vedení firmy dvaja?
- Mať vlastnú firmu a budovať ju, to pre nás znamená ako keby sme mali ďalšie dieťa. Je to živý organizmus, o ktorý je potrebné sa neustále starať, či je to prekonávanie rôznych nástrah alebo učenie sa nových vecí.