Ženský futbal v Žiline sa spája najmä s menom Ladislav Németh. No tento skúsený tréner má svojho nasledovníka. Marián Dlobík trénuje od sezóny 2015/2016 družstvo žien ŠKF VIX Žilina. O ceste k ženskému futbalu porozprával pre magazín Kompas fanúšika.
Skúste sa na úvod najskôr čitateľom trošku predstaviť.
– Mám 31 rokov. Pochádzam z Púchova, kde som vyrastal, študoval a prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami vtedajšieho ŠK Matador. Po zranení kolena som hrával za rôzne družstvá v oblastných futbalových súťažiach považskobystrického regiónu. Na sklonku hráčskej kariéry som sa začal venovať trénerstvu. V obci Lazy pod Makytou som začal trénovať družstvo mužov, neskôr som prešiel k trénovaniu starších žiakov. Popri pracovných povinnostiach som si rozširoval trénerské vzdelanie a momentálne som držiteľ UEFA B licencie. Od sezóny 2015/2016 pôsobím pri prvoligovom družstve žien ŠKF VIX Žilina.
Čo alebo kto vás priviedol k ženskému futbalu?
– Po niekoľkých rokoch pri chlapčenskom žiackom futbale som vycítil, že by to chcelo zmenu. V tej dobe ma oslovili pán Németh s pánom Ďuroškom, a po vzájomnom stretnutí som na ponuku prikývol. Bola to pre mňa výzva a zároveň ma to napĺňalo obrovskou zodpovednosťou trénovať družstvo z najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku.
V čom je z pohľadu trénera najväčší rozdiel medzi mužským a ženským futbalom?
- Spočiatku som si myslel, že ženský futbal bude technickejší a jemnejší. No opak bol pravdou. Dievčatá sú často agresívnejšie ako chlapci. Na druhú stranu, hrajú viac so srdcom, oduševnene a s nadšením. Málokedy sa uchyľujú k simulovaniu a snažia sa každý tréning či zápas dokončiť aj s bolesťou či zranením.
Ako by ste zhodnotili pôsobenie ženského družstva v jesennej časti I. ligy súťažného ročníka 2016/2017?
– Už letná príprava naznačovala výrazné zlepšenie v porovnaní s mojou premiérovou sezónou, ktorú sme nakoniec zakončili na nelichotivom siedmom mieste. V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom družstvo prešlo miernou prestavbou. Do kádra sme zapracovali mladšie dievčatá z juniorskej kategórie a pomerne úspešne sa nám vyhýbali zranenia. V prvom kole sme si bez väčších problémov poradili s oslabenými Novými Zámkami.
V ďalšom domácom zápase sme po dobrom výkone prehrali so silným Bardejovom 1:3. V treťom kole sme cestovali na horúcu pôdu bratislavského Slovana, ktorý je aktuálnym ligovým majstrom. Po zodpovednom a disciplinovanom výkone sa nám podarilo víťazným gólom z poslednej minúty vyhrať 0:1. Práve od tohto zápasu sme začali našu sériu bez ligovej prehry. Mrzia ma dve straty bodov za dve bláznivé remízy 3:3 v Šali a v Nitre. Jesennú časť sme zakončili na tretej priečke so ziskom 20 bodov a s bilanciou 6 výhier, 2 remízy a 1 prehra. Taktiež nás všetkých mrzí nešťastné vypadnutie vo štvrťfinále Slovenského pohára so Slovanom Bratislava, ktorý nám oplatil ligovú porážku. Zároveň nás to ale zaväzuje a motivuje ešte tvrdšie pracovať, aby sme sa v nasledujúcej sezóne dostali do vytúženého finále.

Aká bola zimná príprava?
– Do konca roka 2016 sme sa snažili hráčky udržiavať v tréningovom nasadení. Počas zimnej prestávky sme odohrali druhý ročník Ženskej futsalovej ligy, v ktorej sme po výbornom finiši skončili na peknom treťom mieste. Už tradične sme sa zúčastnili výborne obsadeného medzinárodného halového turnaja v Uherskom Brode – Kamenex Cup. Ten je považovaný za najväčší halový turnaj žien v Čechách a na Slovensku. Podarilo sa nám ho premiérovo aj vyhrať.
Od januára sa pripravujeme v domácich podmienkach. V prvej fáze sme sa venovali hlavne kondičnej príprave. Od februára sme začali s množstvom prípravných zápasov, v ktorých sme sa stretli so súpermi ako Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Trenčianske Teplice, Bardejov, Brno, Šaľa a iné. Generálku sme odohrali v Trenčíne, kde sa nám podarilo vyhrať.
Aké ambície budete mať v jarnej časti?
– Konkrétne ciele si pred jarnou časťou nedávame, ale nami vysoko nastavenú latku z jesennej časti prvej ligy žien podliezť rozhodne nechceme. Minimálne na tretej pozícii chceme zotrvať a stále dýchať na chrbát najväčším favoritom na titul.
Autor: Ladislav Németh