MALÁ FATRA: Na hrebeni ako na promenáde. Obmedzia pohyb turistov?

Len v Dierach bolo počas vlaňajšieho júla a augusta viac ako 100-tisíc návštevníkov.

Ruch na hrebeni Malej Fatry začína byť neúnosný.Ruch na hrebeni Malej Fatry začína byť neúnosný. (Zdroj: SITA)

MALÁ FATRA. Kým aktéri cestovného ruchu v Terchovej a okolí jasajú, ochrancovia prírody s obavami sledujú stále väčšie masy turistov, ktoré prichádzajú do hôr Národného parku Malá Fatra. Dobré počasie a bezpečnostná situácia v západnej Európe totiž priniesli na chodníky chránených lokalít tisícky turistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Profesionálni ochranári zrátali počty turistov v niektorých turisticky atraktívnych malofatranských lokalitách. Nepretržitý monitoring pomocou sčítacích zariadení priniesol zaujímavé zistenia. Ukázal však aj na porušovanie návštevného poriadku výstupmi v nočných hodinách. Ak by už situácia v horách bola neúnosná, môžu profesionálni ochrancovia prírody navrhnúť opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

V Dierach rušno

Správa Národného parku Malá Fatra spočítava turistov už od roku 1976. Celé roky počítali turistov manuálne. Aktuálne už majú v troch lokalitách automatické sčítače, ktoré rátajú pohyb návštevníkov vo dne aj v noci.

Turisticky najnavštevovanejšou lokalitou v Národnom parku Malá Fatra sú Jánošíkove diery. Vlani, len v priebehu letných mesiacoch júl a august, prešlo atraktívnou sústavou tiesňav viac ako 100-tisíc návštevníkov. Denne v priemere až 1700 ľudí. Podľa údajov Monitoringu návštevnosti NP Malá Fatra bolo v Dierach najviac turistov 28. augusta. Na obľúbenom turistickom chodníku sa vtedy tiesnilo až 3588 návštevníkov. Len 60 turistov si naplánovalo výlet do Jánošíkových dier 10. augusta. Je to deň, keď bolo v horách v turistickej sezóne najmenej ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Pre turistov je veľmi lákavým cieľom výstup na Veľký Rozsutec. Hoci je túra na symbol Malej Fatry náročnejšia, v letnej sezóne bolo na vrchole Veľkého Rozsutca rušno. V júli a auguste minulého roku naň vystúpilo 11 735 osôb. Priemerná denná návštevnosť bola 189 turistov. Najviac, až 706, ich na vrchol prišlo počas štátneho sviatku 5. júla. 10. augusta si na výstup pre zlé počasie netrúfol nikto.

My tu nie sme doma

Monitoring, ktorý robia v horách Národného parku Malá Fatra ochranári, ukázal len v lokalite Veľkého Rozsutca 101 porušení zákazu pohybu po dvadsiatej prvej hodine. Návštevný poriadok v národnom parku zakazuje turistom vstup do hôr od 16. apríla do 31. októbra medzi dvadsiatou prvou hodinou a šiestou hodinou rannou. V zimnom období od 1. novembra do 15. apríla je pohyb turistov v nočných hodinách obmedzený medzi osemnástou hodinou a siedmou ráno.

SkryťVypnúť reklamu

Ochranári zo Správy NP Malá Fatra upozorňujú, že stále populárnejšie nočné túry a cesty za východmi slnka návštevný poriadok hôr zakazuje. Tvrdia, že národný park nie je vyhlásený pre ľudí, ale pre zvieratá, ktoré v ňom žijú. Veľa turistických chodníkov vedie cez rezervácie s najvyšším stupňom ochrany.

„Nie úchvatné nočné fotografie hôr, nočné prechody, prípadne nedotknutý prašan, ale práve to všetko živé v národnom parku je to najcennejšie, čo tu máme. Nemýľme si národný park s telocvičňou. Tak ako my, ľudia, aj to zviera potrebuje pokoj, osobitne v blížiacom sa jarnom období rozmnožovania a vyvádzania mláďat. My sme v ich prostredí na návšteve, oni sú tam doma,“ apelujú Tomáš Flajs a Gabriela Kalašová zo Správy Národného parku Malá Fatra.

Vlaňajší monitoring návštevnosti hôr mala na starosti krajinárka Lucia Sibilová. Tvrdí, že Správa NP Malá Fatra vo Varíne sa obáva najmä o lokality na hlavnom hrebeni. Na úseku Chleb - Veľký Kriváň vnímajú postup erózie spôsobený návštevnosťou ako dosť výrazný problém.

„Veľmi by pomohlo, keby návštevníci naozaj návštevný poriadok rešpektovali - nevybočovali z chodníkov, neskracovali si trasy, nepoužívali bicykle tam, kde to nie je povolené, dodržiavali pravidlá pre pohyb na lyžiach, nepúšťali si hudbu, nenechávali po sebe odpad, dodržiavali nočný zákaz pohybu. Najmä by mali viac času venovať sa spoznaniu hodnôt územia, v ktorom sa nachádzajú - pochopili by, prečo je dodržiavanie týchto pravidiel potrebné,“ povedala Lucia Sibilová.

Obmedzia pohyb turistov?

Upozorňuje, že na základe Vyhlášky Krajského úradu životného prostredia v Žiline z roku 2005 je možné v národnom parku dokonca aj obmedziť počet návštevníkov v najohrozenejších lokalitách, i keď sa to na Slovensku ešte nestalo. Ďalším opatrením je dočasné uzavretie chodníka dovtedy, kým sa lokalita zrevitalizuje. Napríklad chodník z Kamencov cez Obšívanku bol niekoľko rokov uzavretý.

Uzáveru môže vyhlásiť Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v sídle kraja. „Ak existuje oprávnený predpoklad, iniciovať uzáveru môže teoreticky ktokoľvek zainteresovaný, aj verejnosť petíciou a podobne. Malo by sa to dôkladne preskúmať a následne prijať opatrenia. To je samozrejme dosť náročný proces, z pochopiteľných dôvodov dosť zle prijímaný verejnosťou, preto sa vždy hľadajú menej radikálne riešenia,“ tvrdí Lucia Sibilová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 931
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 639
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 213
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 116
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 232
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 788
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 620
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 229
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


18
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu