ŽILINA. Takmer osemdesiat prevažne rómskych žiakov zo školy na Holého ulici si bude musieť zvykať na nové prostredie. Ani pričlenenie školy pred štyrmi rokmi pod Základnú školu Do Stošky v Bánovej nedokázalo odvrátiť jej zrušenie. „Na základe schválenia poslancov mestského zastupiteľstva a následného rozhodnutia Ministerstva školstva bude elokované pracovisko vyradené zo siete škôl a školských zariadení k 30. júnu 2017,“ oznámil hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.
Radnica tvrdí, že školu s kapacitou 250 žiakov nedokážu ekonomicky udržať. V tomto školskom roku ju navštevuje 91 žiakov. Po odchode deviatakov ich ostane už len 76, ďalší traja absolvujú povinnú školskú dochádzku v zahraničí. A tých treba umiestniť do iných škôl.
Mesto už má plán, čo urobí so žiakmi v nasledujúcom školskom roku . Rómske deti rozdelí do piatich škôl v meste. Do každej pošle spolu so žiakmi aj asistenta učiteľa, ktorý sa bude venovať iba žiakom z Hollého. Radnica si od tohto kroku sľubuje väčší záujem o vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
„Začlenenie sa do bežných tried v základných školách je aj z pohľadu odborníkov na danú problematiku najlepšia cesta ako zlepšiť ich vzdelávacie výsledky, sociálne a hygienické návyky a zníženie kriminality,“ obhajuje sťahovanie rómskych detí Pavol Čorba.
Radnica navyše potrebuje aj budovu, v ktorej ešte stále sídli kedysi vychýrená škola. Plánuje v nej vytvoriť kreatívne centrum. To by malo poskytovať priestory pre kultúrne a kreatívne projekty a pomôcť budovať start-up komunity.
Začiatok konca škôl?
Rodičia školákov prevažne z neslávne známej Bratislavskej a Hollého ulice sa môžu rozhodnúť, či svoje deti zapíšu do Základnej školy Slovenských dobrovoľníkov v Budatíne, do školy v Bánovej, na ZŠ sv. Gorazda, na Lichardovu, alebo Jarnú.
Proti rozhodnutiu mesta rozmiestniť rómske deti do piatich škôl sa začala dvíhať vlna kritiky. Do telocvične ZŠ na Jarnej ulici prišlo svoj nesúhlas vysloviť niekoľko stoviek rodičov na mimoriadnu plenárnu schôdzu rodičovského združenia. Podľa rozdelenia kvót by do lavíc školy na Jarnej malo zasadnúť v novom školskom roku až 31 žiakov z Hollého. Zúfalí rodičia zvažujú, že svoje deti prehlásia do inej školy na Hlinách. Vedenie školy sa navyše obava, že na blížiaci sa zápis prvákov príde minimum budúcich žiakov.

„V našej škole máme deti rôznych kultúr, máme tu žiakov z Číny, Kórei, Filipín, aj Rómov. Nemáme problém si vychádzať v ústrety a rešpektovať sa. Pri prijímaní žiakov sme ústretoví. Aktuálne škola nemá dostatok špecialistov a pedagogických asistentov, ktoré majú prax so vzdelávaním žiakov so špeciálnymi potrebami. Ak začnú rodičia prehlasovať žiakov do iných škôl, bude nutné spájať triedy a prepúšťať zamestnancov,“ vyjadril obavy o budúcnosť školy jej riaditeľ Ján Kotman. Zdieľa tiež obavy rodičov z nárastu kriminality.
Uprednostňujú Budatín
Situáciu sa snažil upokojiť riaditeľ Základnej školy v Bánovej Ľubomír Krajčí, pod ktorého vedenie už niekoľko rokov patrí aj škola na Hollého ulici ako elokované pracovisko. Potvrdil, že rodičia rómskych detí nechcú svoje deti posielať do školy na Jarnú ulicu. Najväčšou prekážkou je vzdialenosť. Počas práve prebiehajúceho zápisu najviac svojich detí zapísali do Základnej školy v Budatíne.
„Z 31 plánovaných žiakov je zatiaľ zapísaných do Základnej školy Jarná len sedem žiakov. Zápis ešte prebieha. Doposiaľ nie sú zapísané deti zo štyroch rodín. Ten plánovaný veľký počet sa určite nenaplní,“ predniesol pred rodičmi na štvrtkovom zhromaždení nové skutočnosti Ľubomír Krajčí. Sám priznal, že počet 31 „je brutálny“. „Môžem sľúbiť, že viac ako pätnásť žiakov tu nepríde,“ snažil sa upokojiť situáciu. Dodal, že problémy na škole robia iba ôsmaci. Z tých sa však nikto na Jarnú neprihlásil.

Mária Šujanská je zástupkyňou riaditeľa bánovskej školy pre pracovisko na Hollého ulici. V tejto škole učí už 35 rokov. Zažila tu roky, keď mala vynikajúca povesť a prežíva v nej i posledné dni do jej zrušenia. Uvedomuje si, že úpadok školy prinieslo sťahovanie Rómov na Bratislavskú ulicu. Napriek tomu nedá na väčšinu detí dopustiť. „Nemôžeme ich hádzať do jedného vreca. Na prvom stupni sú to milé deti. Ani jedno dieťa, ktoré ide na Jarnú, nemá problém so správaním. Snažíme sa vychovávať ich k čistote a slušnosti. Dajte im šancu a pomôžte začleniť ich,“ vyzvala zhromaždených.
VIAC INFORMÁCIÍ PRINESIEME V PONDELOK V TLAČENOM VYDANÍ TÝŽDENNÍKA MY ŽILINSKÉ NOVINY.