MALÁ FATRA. Desať búdok pre dravých vtákov umiestnili v minulých dňoch ochranári na vysoké stromy v predhorí Malej Fatry. Majú prilákať sokola myšiara, ale aj niektoré druhy sovy, aby sa v nich zahniezdili a vyviedli mláďatá. „Je to podpora hniezdnych možností týchto chránených druhov. Sú veľmi užitočné pre človeka. Likvidujú obrovské množstvo myší, hrabošov,“ povedal o nezvyčajnej aktivite strážca Národného parku Malá Fatra Tomáš Flajs.
Búdky vystlané jemným štrkom rozvešali ochranári vo viacerých častiach Malej Fatry. Sú v Rajeckej doline, na terchovskej strane pohoria i v Turci. „Vešiame to na topole popri Váhu pri vodnom diele, vyberáme najmohutnejšie stromy. Pre sokolov myšiarov je optimálne búdku umiestniť 20 metrov nad zemou. Čím vyššie, tým lepšie. Cíti sa bezpečnejšie pred človekom a predátormi. Človek tam nevyhodí skalu, nevyrušuje ho. Nevylezie tam mačka alebo kuna,“ vysvetľuje ochranár.
Sokol myšiar je jedným z našich najbežnejších druhov dravých vtákov. Na hniezdenie využíva staré hniezda iných dravcov. „Sokol myšiar aj sova myšiarka ušatá si svoje hniezdo nestavajú. Hniezdo si hľadajú po iných druhoch, napríklad krkavcovitých vtákoch, alebo iných dravých vtákoch. Sokol myšiar je známy tým, že často hniezdi v mestách, hocikde na balkóne, v kvetináči medzi muškátmi a paradajkami.“
Už v minulom roku rozvešali strážcovia národného parku päť dočasných príbytkov na 110 kilovoltových stĺpoch vysokého napätia. Tohtoročný pokus využiť na umiestnenie umelých hniezdisk najväčšie 400 kilovoltové rozvody nevyšiel. Vedenie musí byť pri takomto zásahu odstavené a to správca elektrickej sústavy nemohol dovoliť. Do oka tak ochranárom padli stromoradia topoľov, o ktorých vedeli, že im nehrozí vyrúbanie a poslúžia ešte niekoľko rokov.
„Vlani inštalované búdky mali ,,úspech„ u operencov, kde tri z piatich boli obsadené do mesiaca od vyvesenia. Z troch vyleteli mladí sokolíci, ostatné boli obsadené v priebehu roka a slúžili ako bezpečné miesto pre oddych dravcom. Predpokladáme, že vlani inštalované búdky budú obsadené v tomto roku všetky.“
Optimistickú náladu majú profesionálni ochranári aj pred tohtoročnou sezónou. Očakávajú, že z drevených hniezd, ktoré vyrobili, vyletí veľa mláďat. Ich počet totiž závisí od množstva potravy. „V tomto roku je veľa myší, lebo bola dobrá úroda bukvíc. A keď je veľa myší, je veľká pravdepodobnosť, že bude dobrá sezóna na mladé dravce aj sovy, lebo je dostatok potravy,“ uzavrel Tomáš Flajs.
