ŽILINA. Tristo kilometrov cez neobývanú švédsku krajinu, stovka perfektne vycvičených polárnych psov a niekoľko dobrodruhov z celého sveta, ktorí si získali priazeň hlasujúcich na sociálnych sieťach.
Len pár šťastlivcov si môže už onedlho na vlastnej koži vyskúšať dobrodružnú výpravu Fjällräven Polar. Takúto príležitosť bude maž aj Žilinčan Šimon Trnka. Je druhým Slovákom, ktorému sa podarilo vo veľmi veľkej konkurencii uchádzačov na výpravu prebojovať. Mladý dobrodruh, ktorý sa preslávil najmä svojimi nočnými zábermi vysokohorskej prírody, si nomináciu vydrel na sociálnych sieťach.

Dvadsaťosemročný Šimon hovorí, že si v drsnej švédskej divočine splní sen o dobrodružnej misii svojho života. „Viac ako postup si cením ľudí, ktorí mi k nemu pomohli, je ich presne 15 059. Toľko hlasov som dostal od ľudí, ktorých ani nepoznám, ale mali snahu pomôcť a splniť mi sen, za čo im ďakujem. Beriem to aj ako záväzok a na oplátku sa posnažím priniesť z tejto akcie čo najviac zážitkov vo forme fotografií,“ sľubuje víťaz slovenského hlasovania, ktorého fotky sa objavili aj na webe prestížneho časopisu National Geographic.
Všetko pre úspech
Žilinčan svoj úspech pripisuje najmä skutočnosti, že ho ľudia vnímali aj pred súťažou ako fotografa a dobrodruha, ktorý trávi v horách množstvo dní a prináša odtiaľ neskutočné zábery. No len to by na postup nestačilo. Šimon priznáva, že nominácii na expedíciu, ktorá má testovať v polárnych podmienkach oblečenie, venoval mesiac svojho života. Tvrdí, že vyhrať môže len ten najdrzejší a najpriebojnejší.
„Tak stresujúci mesiac som ešte nezažil, každý deň nalepený na počítači, refreshovať stránku a počítať hlasy, či pribúdajú a ako sa držím v poradí. Ak by som nepostúpil tento rok, ďalšie roky by som sa už určite neprihlásil. Život išiel bokom, práca išla bokom. Celý systém hlasovania je založený na hlasoch od užívateľov Facebooku, preto som tam sústredil celé snaženie o získanie hlasov,“ opisuje svoju cestu do studenej Škandinávie Šimon Trnka.

Cestovateľovi uľahčila cestu k pólu pocta, ktorá sa dostala Slovensku. Naša krajina sa stala súčasťou malej skupiny štátov, ktoré majú zaručenú účasť dvoch dobrodruhov na podujatí. Tú česť mali v tomto roku len Dánsko, Fínsko, Nemecko, Nórsko, Južná Kórea, Švédsko, Veľká Británia, Spojené štáty americké, Benelux, Maďarsko a Slovensko. Všetci ostatní záujemcovia z iných štátov bojovali o miestenku v kategórii ‘ostatné krajiny‘.
„O súťaži som prvýkrát počul pred pár rokmi, vtedy ma myšlienka pretekov psích záprahov pre obyčajných smrteľníkov zaujala, v duchu som si hovoril, že by to bol zážitok na celý život a úžasné dobrodružstvo, ale zároveň som si uvedomoval, že dostať sa na túto akciu je skoro nemožné, keďže sa každý rok hlásia tisícky ľudí z celého sveta. Zvrat nastal minulý rok v lete, keď som sa dostal k informácii, že prvýkrát bude mať Slovensko vlastnú kategóriu a Slováci nebudú musieť súťažiť o vstupenky aj s inými krajinami bez vlastnej kategórie,“ opisuje svoju cestu k rozhodnutiu ísť do súboja o miestenku Šimon Trnka.

Tvrdí, že aj v budúcnosti existuje nádej, že sa do finálovej skupiny nejaký slovenský zástupca prebojuje. Šance sú však podstatne menšie, ako v tomto roku. „Súťaž sa stáva veľmi populárnou a dokonca prvý postupujúci z kategórie “ostatné krajiny” mal na svojom konte rekordných 113-tisíc hlasov. Toľko sme nemali všetci Slováci ani v súčte,“ upozorňuje Trnka.
All inclusive dovolenka
Do Švédska odlieta absolvent obchodného manažmentu začiatkom apríla na sedem dní. Samotná polárna expedícia so psími záprahmi trvá štyri dni. Zvyšok sa budú účastníci venovať príprave. Šimon Trnka si chce na expedícii poriadne užiť krajinu a ako sám tvrdí, chce spoznať podobne bláznivých ľudí z celého sveta. „Organizátori nás kontaktovali hneď po súťaži v decembri. Už sme si stihli vybrať veľkosti oblečenia, letenky máme tiež objednané. Všetky výdavky a materiálne zabezpečenie hradí organizátor. Pre nás to je kvázi dovolenka s all inclusive a veľkým zážitkom dokopy.“

Šimon sa teší aj na celý kolotoč okolo psích záprahov. Amatérskym polárnikom budú robiť sprievod skúsení mašéri. Každý člen expedície bude mať, okrem iných povinností, na starosti aj piatich – šiestich psov. „Budeme ich kŕmiť, starať sa o ne, ustrojovať do záprahu, myslím že to bude fuška. Najviac sa teším na prírodu a v kútiku duše dúfam, že sa nad nami ukáže aj polárna žiara a budem ju môcť odfotiť za polárnym kruhom. To by bol ďalší splnený sen,“ nádeja sa fotograf, ktorý sa preslávil fotografiami polárnej žiary nad Vrátnou dolinou presne pred dvoma rokmi.
Šimon sa na Fjällräven Polar osobitne nepripravuje. Popri práci trávi najviac voľného času lyžovaním, turistikou alebo bedmintonom v hale. Pri každej možnej príležitosti je však v horách. Mladý Žilinčan najradšej zaspáva a prebúdza sa na vrcholkoch hôr. „Cítim sa tam slobodný, problémy hádžem za hlavu a vychutnávam si každý moment na čerstvom vzduchu mimo mesta a práce. Hory sú proste iný svet, povie vám to každý turista, každý milovník hôr. V horách sa relaxuje, prekonávajú sa vlastné limity, kochá sa výhľadmi. Láka ma ich rozmanitosť v každom ročnom období.“

Najväčšie a najkrajšie zážitky má skvelý fotograf z hôr. V jednej ruke priateľka, v druhej fotoaparát. „Najradšej mám naše hory, najmä Malú Fatru, ktorú mám za rohom, potom ma lákajú vyššie kopce, počnúc Vysokými Tatrami a Alpami, končiac Himalájami, kde verím, že sa raz dostanem,“ uzavrel Šimon Trnka.
