ŽILINA. Na našej stránke Žilina na Facebooku sa vyjadrilo niekoľko rozhorčených ľudí o stave podchodu, ktorý vedie na železničnú stanicu v Žiline. Nahnevaný je aj Anton zo Žiliny. „Moje skúsenosti sú deprimujúce. Veľmi trpím, keď musím niekoho cudzieho previesť cez stanicu do mesta. Je to úplná dilema. Konkrétne. Cesta z mesta na nástupištia podchodom popod cestu. Po dažďoch zatečené, voda na podlahe, špina všade, kde sa človek pozrie, opustené zdevastované predajne,“ opísal svoje skúsenosti čitateľ Anton.

Je to skutočne nehodné prostredie jednej z najvýznamnejších železničných staníc Slovenska. „Nehovoriac už o tom, že je to vstupná brána do významného slovenského mesta, ktoré je inak krásne. No prvý dojem je niekedy rozhodujúci. Cestu, naopak, keď niekto príde rýchlikom do Železničnej stanice Žilina, si je možné predstaviť podľa vopred opísaného. Ja to riešim tak, že keď idem s niekým, prejdem radšej po 1. nástupišti k pošte 2 a potom ideme cez cestu k okresnému súdu. Má to ale slabinu v tom, že zákutie medzi poštou 2 a železničnou stanicou je využívané často ako verejné WC,“ doplnil. Ako toaletu využívajú ľudia takmer celý podchod, aj preto je v ňom neuveriteľný zápach. Nie je žiadnou raritou vidieť tu niekoho, kto vykonáva potrebu. Mesto tvrdí, že údržbu vykonáva. To isté tvrdia aj železnice.
„Časť podchodu, ktorú popisujete, je v majetku mesta. Spomínanú situáciu riešili ŽSR koncom minulého roka so zástupcami mesta. Podchod, ktorý patrí ŽSR, je pravidelne čistený a udržiavaný. Čistíme ho pravidelne ručne, prípadne aj strojovo – zamestnancami upratovacej firmy,“ zdôraznila Martina Pavliková, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky. Výsledkom rokovaní bol podľa hovorkyne prísľub mesta, že uvedené nedostatky odstránia v čo možno najkratšom čase.
Na stanici je v riešení zabezpečenie trvalej prítomnosti SBS služby za účelom vylúčenia neprispôsobivých osôb z priestorov železničnej stanice. Radnica argumentuje úplne opačne. „Sme si vedomí, že podchod nie je v ideálnom stave. Keďže nie je v majetku mesta Žilina, nemáme možnosť to zmeniť. Vieme sa len postarať o časť podchodu, ktorá je v správe mesta, a tá je udržiavaná v rámci možností,“ doplnil hovorca mesta Pavol Čorba.
Potvrdil, že medzi nimi a ŽSR prebieha neustála komunikácia. „Naposledy sme riešili opravu osvetlenia. Podchod je čistený každý deň. Nevieme ovplyvniť, akí ľudia sa tam zdržiavajú a problém so spodnou vodou v podchode máme už dlhšie, ale je finančne náročné vykonať potrebnú opravu,“ dodal hovorca. Ako potvrdil, občas príde podnet od občanov. „Možno by bolo vhodné, aby aj občania napísali žiadosť o rekonštrukciu podchodu a poslali to priamo na ŽSK. Možno spoločná iniciatíva mesta a občanov by „donútila“ železnice vykonať opravu podchodu,“ dodal.