ČIČMANY. Medzi cintorínom a areálom poľnohospodárskeho družstva v Čičmanoch sa rozbehla výstavba rekreačného komplexu. Na asi 1,2 hektárovom pozemku vyrástol prvý zrubový dom. Hneď vedľa neho je už pripravená základová doska pre ďalší objekt.
Podľa informácií zverejnených v procese posudzovania investície na životné prostredie stojí za zámerom zóny s rekreačnými domami a športoviskom rímskokatolícka cirkev.
Stop vymieraniu obce
Miestna farnosť očakáva od stavebného projektu, že do unikátnej pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry vráti život. Obec vzdialená od Žiliny až 40 kilometrov totiž čelí prudkému poklesu záujmu o trvalé bývanie. „Cieľom projektu je napomôcť rozvoju obce Čičmany, ktorá postupne vymiera,“ poskytol pred časom strohú informáciu hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.
Kým v roku 1940 obývalo najvyššie položenú obec okresu Žilina ešte 1454 obyvateľov, v súčasnosti je to len okolo 150. Takmer polovica obyvateľov je v poproduktívnom veku. Možnosť, že sa turistami vyhľadávaná obec postaví vlastnými silami na nohy, už neexistuje. Rímsko-katolícka cirkev si od výstavby rekreačnej zóny sľubuje aspoň zvýšenie kvality života miestnych ľudí a rozvoj rekreačného potenciálu obce.
Už v súčasnosti je obec s preslávenou drevenou architektúrou a okrasnými ornamentmi na fasádach prevažne turistickou lokalitou. Až 120 domov a chalúp využívajú ich vlastníci len na rekreačné účely
Konzum a prachy
Zámer vybudovať v blízkosti miestneho kostola zónu s dvadsiatimi rovnakými zrubovými domami sa nepáči miestnym obyvateľom. Obávajú sa, že Čičmany sa zmenia na „lunapark“ a developerské projekty zmenia charakter obce podobne ako v Terchovej alebo na Donovaloch.
„Obávam sa že to rázovitosť a genius loci Čičmian zabije a pôvodnosť vyženie konzum - jeho rozpínavosť a hluk,“ napísala Zuzana na sociálnej sieti v reakcii na zámer postaviť na farských vŕškoch unifikovanú zástavbu. „Akosi sa tam už necítim ako v "našich" Čičmanoch. Čosi krásne sa odtiaľ vytratilo. A táto výstavba tiež nič dobré nebude. Iba konzum a prachy,“ doplnila Monika.
Nahnedo
Projektant sľubuje, že pre Čičmany typická architektúra drevenice bude zachovaná. Investičný zámer počíta s výstavbou drevených stavieb so sedlovou strechou. Ich novými vlastníkmi majú byť obyvatelia obce, turisti a majitelia pozemkov. Rekreačná zóna bude napojená cez zrekonštruovanú komunikáciu vedúcu popri cintoríne a novovybudovanú tristometrovú asfaltovú cestu s obratiskom pozdĺž tejto lokality.

Dominantným objektom areálu bude športovisko s polyuretánovým povrchom, na ktorom bude možné hrať tenis, volejbal a streetball. Ďalšie podrobnosti k plánovanému zámeru cirkev nechce komentovať.
Úrady nariadili investorovi, aby drevený obklad fasád bol hnedý bez zvýraznenia medzier bielou farbou. Hnedá má byť aj krytina z plastového šindľa. Areál rekreačnej zóny má od miestneho cintorína oddeľovať stromoradie.