STRÁŽOV. Žilinskí otužilci začali novú tradíciu. Na rybníku v Strážove asi dvadsiatka plavcov preplávala niekoľko stoviek metrov vo vode s teplotou necelých šesť stupňov. Pre plavcov z klubu Tučniaky Žilina, ktorí majú v tomto roku za sebou aj plávanie v studených vodách žilinského vodného diela pri mínus šestnástich stupňoch Celzia, je aktuálne teplé počasie škrtom pre ich otužilecké ambície.
Zakladateľ a vedúci klubu Jozef Repčík zo žartu hovorí, že s teplom sa budú musieť vyrovnať. „Problémom nie je znižujúca sa teplota vody, ochladzovanie, mráz, sneh a ľad. Vyrovnať sa s chladom máme, takpovediac, v popise práce. Ale naopak, vyrovnať sa s teplom, to nie je len tak, tam sa prejaví pevná vôľa a charakter. Na to sa musíme dôkladne pripravovať, od-tužovať,“ hovorí so sebe vlastným humorom.
Svojim zverencom odporúča teplejšie sprchy, hrubšie oblečenie a opatrné plávanie v čoraz teplejšej vode. „Ak to budú robiť pravidelne, úspech sa zaručene dostaví. Do leta sa zaradia medzi ostatných smrteľníkov a bez obáv o svoje zdravie môžu vojsť aj do teplej vody.“
Terra incognita
Otužovanie a zimné plávanie robia Tučniaky pre radosť z pohybu, posilnenie zdravia a zážitky zo spoločných stretnutí. Hoci trénujú trikrát do týždňa, sami seba vnímajú ako rekreačných športovcov. Fašiangové plávanie vnímajú ako spestrenie a oživenie svojich aktivít. Jozef Repčík priznáva, že strážovský rybník je aj pre dlhoročných otužilcov neznáma lokalita. Účastníci boli prekvapení z čistej vody, ktorá do rybníka priteká potrubím z hôr. „Nikto z nás sem nechodil plávať. Ale v našich radoch sa objavili dvaja noví členovia, ktorí tu majú záhradky a nasmerovali nás sem.“

A práve areál záhrady na samom brehu rybníka poslúžil nielen ako štartovacia stanica pre otužilcov, ale poskytol pre fašiangových plavcov priestor pre spoločné posedenie a klubovú zábavu. Po plávaní si otužilci pochutnali na šiškách, koláčikoch či čaji.
„Boli sme tu prvýkrát, bolo to nové a celkom fajn. Robíme jarnú party a pofašiangovú zábavu. Bolo tu podstatne teplejšie ako na vodnom diele. Tu mala voda šesť stupňov, na vodnom diele je stále len trojstupňová voda. Chodíme trikrát do týždňa trénovať a plávali sme aj keď bolo mínus 16 stupňov,“ zhodnotila nedeľnú plaveckú aktivitu Marta Plaštiaková.
Ideálne podmienky? Mínus päť stupňov
Ján Barabáš má 79 rokov. Sám tvrdí, že je v Žiline najstarším otužilcom. „Cítim sa vynikajúco. Keby som aj ochorel, s chrípkou si organizmus poradí v priebehu jedného dvoch dní. Chrípku som mal za pätnásť rokov raz,“ povedal o svojich pocitoch na svoj vysoký vek dobre vyzerajúci muž potom, ako vystúpil z chladnej vody. „Je to tu úplná pohoda. Ideálne podmienky sú pri mínus piatich stupňoch a bezvetrí. Teším sa však aj na jar,“ dodal.
Nedeľné už pofašiangové plávanie bolo prvým krokom k rozbehu novej tradície. Jezef Repčík predpokladá, že na budúci rok by ho už mohli spestriť maskami a trochou zábavy pre verejnosť. „Pravdepodobne tradičné pochovávanie basy, pálenie a hádzane Moreny do potoka pozmeníme na lámanie a vyhadzovanie ľadu von z vody, ak nejaký bude a rozlúčku so zimou.“

Otužilecké plávanie dnes na Slovensku prežíva rozmach. Pre nadšencov prináša psychické uvoľnenie, odpútanie sa od každodenných starostí a stresov. „Zacvakáme si zubami, prekonáme otužileckú triašku a spokojní a šťastní ideme domov. Pokiaľ to robíme v skupine ľudí s podobnými cieľmi, tak to prináša aj nové kontakty, zábavu, spestrenie života a prospešnú voľnočasovú aktivitu. Zimné plávanie je výborná investícia do seba, svojej spokojnosti a svojho zdravia,“ uzatvára Jozef Repčík, pre ktorého sa zimné plávanie stalo súčasťou jeho životného štýlu.