ŽILINA. Žilina môže mať o niekoľko rokov moderné planetárium, aké na Slovensku nemá obdobu. Za projektom stojí Žilinský samosprávny kraj spolu so Žilinskou univerzitou. Nie len astronomická pozorovateľňa s ďalekohľadmi, ale „science“ centrum pre interaktívnu a zrozumiteľnú popularizáciu vedy vybudujú v areáli Žilinskej univerzity v časti Veľký Diel.
Zámer v pondelok symbolicky odobrili žilinskí krajskí poslanci. Súhlasili so zmluvou o vytvorení združenia medzi Žilinským samosprávnym krajom a Žilinskou univerzitou. Obe inštitúcie plánovali vybudovať vlastný vedecko-vzdelávací komplex. Dohodli sa, že združia svoje sily, spoja nápady a projektovú prípravu zaplatia spoločne. Do združenia ,,Planetárium Žilina“ v prvej fáze investujú po 60-tisíc eur.

Podľa aktuálnych plánov bude súčasťou komplexu konferenčná miestnosť s kapacitou 200 miest, ktorá má zároveň slúžiť ako 3D kino. Plánujú sa tu výstavy, workshopy, semináre a konferencie. Všetko, čo priblíži verejnosti vedu a techniku.
„Žilinská univerzita a Žilinská samosprávny kraj majú spoločný záujem vybudovať funkčné a moderné centrum pre popularizáciu vedy vo forme planetária, ktoré zodpovedá súčasným požiadavkám na takýto typ stavby. Budova bude pozostávať zo samotného planetária, astronomickej pozorovateľne a prezentačných a úžitkových priestorov, ktoré budú slúžiť na popularizáciu vedy, prírodovedných a najmä technických predmetov. Tento priestor naša univerzita zamýšľa využiť aj na otvorenie sa verejnosti mesta a regiónu v areáli univerzity,“ opisuje svoju predstavu prorektor Žilinskej univerzity pre medzinárodné vzťahy a marketing Jozef Ristvej.
Žilinská župa hovorí o objekte s viacerými vizuálnymi a multimediálnymi prostriedkami ako o „digitáriu“, ktoré má slúžiť obyvateľom všetkých vekových kategórií od detí predškolského veku až po „univerzitu tretieho veku“. Očakáva, že nový produkt vyvolá aj turistický záujem nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky a Poľska.

Jednotlivé programy sa majú robiť zrozumiteľnou, zábavnou a interaktívnou formou. Župa priznáva, že podobné zariadenie potrebuje aj preto, že za posledné roky klesá záujem o technické a prírodovedné odbory medzi deťmi a mládežou.
„Najmä pre mladých vytvorí planetárium podmienky pre rozvoj logického myslenia. 3D prezentácie, priestorové vnímanie obrazu a zvuku, animačné programy, ktoré priamo vťahujú účastníka do deja a vzdelávania. Súčasťou planetária bude aj astronomická pozorovateľňa s ďalekohľadmi a terasa,“ píše sa v dôvodovej správe k materiálu, ktorý mali na stole poslanci samosprávneho kraja.
Jozef Ristvej predpokladá, že projektová príprava technicky náročného projektu potrvá dva roky. V prípravnej fáze už bola spracovaná urbanisticko-architektonická štúdia návrhu. „Na základe tejto štúdie budú rozpracované a upresnené ďalšie podklady pre prípravu projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutia a dokumentáciu pre stavebné povolenie,“ povedal prorektor.
Stavebné práce by mohli zaplatiť európske fondy. Podpredseda ŽSK Jozef Štrba očakáva, že projekt má veľkú šancu získať nenávratné zdroje z operačného programu Veda a výskum.
