ŽILINA. Na viaceré problémy oddelenia detskej ortopédie v žilinskej nemocnici nás upozornila rozhorčená mamička Ivana Michalíková, ktorá išla na povinné vyšetrenie bedrových kĺbov so svojím synom.
Zlý prístup, čakáreň plná ľudí
„Chcem sa podeliť o skúsenosť na detskej ortopédii v Žiline, na ktorú ak sa chcete dostať, musíte prejsť 40 schodov. Nie je tam výťah ani koľajnice pre kočíky,“ opisuje svoj zážitok. Ak chcela prejsť, musela si pomôcť sama. „Máte dve možnosti, buď vám niekto s kočíkom pomôže, čo som ja nemala, alebo ho necháte vonku v nádeji, že vám ho nikto neukradne.“ V čakárni sa dozvedela aj o ďalšej možnosti, a to chodbe, ktorá vedie podzemím priamo na oddelenie. „Keď som chodbu uvidela, prišlo mi zle. Toto je priestor pre matky a ich malé deti?“ pýta sa rozhorčená mamička. Prístup na oddelenie je podľa nej len jedným z problémov, ktoré tu sú. „Ordinujú dvakrát týždenne od 13.00 do 14:30 hod. Ja som prišla o 13.hodine a hneď som sa zapísala. Moje poradie bolo 31. Deti tam plakali, čakáreň praskala vo švíkoch,“ hovorí. Na tento stav sme sa opýtali priamo primára oddelenia pediatrickej ortopédie a vedúceho lekára spondylochirurgie Juraja Popluhára.

„Priemerná mesačná pôrodnosť nemocnici v Žiline je 110 pôrodov. Na pridelený čas na jeden sonografický deň pripadá približne 25 – 30 sono vyšetrení. Tak, ako vo svete, je potrebné novorodencov sonograficky vyšetrovať mimo čakárne, preplnenej inými deťmi z dôvodu šírenia nákaz. Preto sme im aj u nás vyčlenili „vlastné“ hodiny, dva dni v týždni, kde sa s inými pacientmi novorodenci nestretnú,“ hovorí o postupe vyšetrení primár.
Vyšetrenie prebieha rýchlo
Vyšetrenie jedného novorodenca pri normálnom náleze trvá približne tri minúty. „Sestra naraz vpúšťa do ambulancie šesť matiek s novorodencami, matky súčasne deti vyzliekajú na dvoch vyšetrovacích lôžkach a prichádzajú k sono prístroju a k lekárovi.“
Ten ich vyšetrí, na predtlačený doklad dá pečiatku s nálezom, ktorý diagnostikoval, pripne snímku, doklad s pečiatkou podpíše. „Aj toto je veľmi rýchly proces, odpozorovaný v zahraničí. Rozšírenie sono vyšetrení na ďalší deň by znamenalo neefektívne využívanie ambulancie a zdravotníckeho personálu, ktorý má u nás počas celej pracovnej doby plnú vyťaženosť,“ doplnil. V iné dni aj v týchto hodinách prebiehajú ambulantné vyšetrenia detí na bežnej ambulancii. „Nie je voľná ani hodina. Uvedené dni a časové rozmedzie na sono vyšetrenia je dostatočné a nie je potrebné ho rozširovať,“ myslí si primár. Nemocnica ale priznáva, že technický stav oddelenia, respektíve prístup naň sú v dezolátnom stave.

„Súčasné vedenie nemocnice si uvedomuje, že je potrebné riešiť nielen priestor, ale aj bezbariérovosť,“ povedala Viera Jurčiová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. Ako doplnila, pripravujú aj presťahovanie ambulancií na prízemie budovy detskej polikliniky. „Tento priestor je však potrebné upraviť – zrekonštruovať. V každom prípade, ďakujeme za podnet,“ dodala.