ŽILINA. Výmenník na Platanovej ulici na Solinkách by mohol už v najbližších mesiacoch prejsť umeleckou premenou pod rukami street art výtvarníkov.
Mestský poslanec Peter Cibulka chce vyhlásiť súťaž, v ktorej by Solinkári hlasovali za niektorý z návrhov streetartových umelcov. Návrh by potom zdobil nevyužívanú technickú stavbu na okraji perspektívneho vnútrobloku.

Umelecké diela by boli symbolickou bodkou v snahe pretvoriť vnútroblok na Platanovej ulici na živé a pulzujúce miesto s novou atmosférou.
„Tento veľmi pekný zelený priestor nebol využitý. Vlani na jeseň sme tu nainštalovali detské ihrisko, dali sme tu koše, lavičky. Chceme vylepšiť pieskovisko. Za minulej éry sa postavili vedľa seba dve ihriská, ktoré sú dnes nefunkčné s popraskaným asfaltom. Jedno z nich zrekonštruujeme a dáme tam basketbalové koše,“ opisuje zámery Peter Cibulka.
Tento málo využívaný priestor s veľkým potenciálom poslancovi zo Soliniek už dlho nedá spávať. „Chceme ukázať, že každá takáto nevyužitá štvrť sa dá skultúrniť, aby sa tu dalo čo najlepšie žiť. Výmenník nám ponúka šancu dotvoriť priestor nielen funkčne, ale aj esteticky. Tá štvrť získa úplne nový rozmer. Som si istý, že sa tu vráti život. Normálny denný ruch,“ nádeja sa Cibulka.

Výmenníky pôvodne slúžili na redistribúciu tepla pre byty. Aj na Solinkách je takýchto objektov niekoľko. Peter Cibulka tvrdí, že sú len dve možnosti ako sa s výmenníkom na Platanovej ulici vysporiadať. Buď tu bude budova znepríjemňovať priestor svojou veľkosťou a zanedbanosťou, alebo prejde urbanným redizajnom a priestor vylepší.
„Keď tu dáme pekný street art, vdýchne to priestoru nový život. Obraz by mal korešpondovať s touto lokalitou. Stretne sa umelecká predstava a predstava ľudí, ktorí tu žijú na Solinkách. Preto chcem, aby sme získali viacero návrhov od viacerých umelcov. Formou súťaže si obyvatelia Soliniek hlasovaním vyberú víťazný návrh.“

Poslanec je presvedčený, že stačí málo a ľudia získajú zodpovednosť za priestory v okolí svojich obytných domov. „Treba vytvárať aj takýmito aktivitami zodpovednú komunitu. Chceme vytvoriť urbánnu atmosféru, kde ľudia majú iný pocit zo života.“ Spoluprácu na projekte prisľúbila aj firma Bytterm, ktorá objekty spravuje, a ktorá víta, že sa takto upraví fasáda výmeničiek.
Výmenník na Platanovej ulici by mohol byť pilotným projektom pre umelecké využitie ďalších podobných objektov v Žiline. Časom by mohli k street artu pribudnúť aj ďalšie kultúrne funkcie.

V rokoch 2010 až 2013 v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry zrekonštruovali na piatich košických sídliskách sedem výmenníkov a premenili ich na živé a originálne kultúrne body. Každý výmenník má vlastného kultúrneho mediátora, ktorý sa stará a jeho chod, pomáha s organizáciou podujatí a spolupracuje s umelcami a obyvateľmi sídlisk. Priestory využívajú na rôzne kreatívne činnosti. Podporujú tak rozvoj komunít a skupín, vznik nových umeleckých diel a spoluprácu umelcov s miestnymi obyvateľmi.

