ŽILINA. Chcú byť originálni a svadobný deň naplánovať čo najkrajšie, aby bolo na čo spomínať. Sľúbiť si lásku a vernosť na radnici je síce dôstojné, ale mnohým párom to už nemusí stačiť. Mesto Žilina pociťuje záujem mladomanželov o sobáš na iných, netradičných miestach. Sobášiť by sa mohlo aj na ďalších miestach.
V minulom roku pripravilo mesto Žilina 233 civilných sobášov. Najviac sobášov sa uskutočnilo v historickej Radnici mesta Žilina, ale „áno“ si povedali mladomanželia aj v Budatínskom parku, vo Ville Nečas a tri sobáše prebehli dokonca aj v nemocnici.
Mesto chce rozšíriť ponuku sobášnych miest aj o Rosenfeldov palác. Viac ako storočný reprezentatívny priestor otvorili vlani v septembri po dvoch rokoch rekonštrukčných a mimoriadne citlivých reštaurátorských prác.
Hovorca mesta Žilina Pavol Čorba tvrdí, že zatiaľ sa na sobáše na novom mieste len pripravujú. „Historické priestory Rosenfeldovho paláca ponúkajú jedinečnú svadobnú atmosféru, preto sme presvedčení, že palác bude vyhľadávaným sobášnym miestom,“ oznámil hovorca.

Záujemcovia o neštandardné miesta na sobáš sa musia pripraviť na to, že aj tento špás ich bude niečo stáť. Zadarmo je iba obrad na radnici. „Poplatok za sobáš mimo tejto úradne určenej sály je 66 eur. S najväčšou pravdepodobnosťou budú záujemcovia platiť aj za sobáš v Rosenfeldovom paláci,“ podotkol Čorba s tým, že vec ešte nie je doriešená.
Sobáš na Budatínskom hrade
Vynovená baroková kaplnka Budatínskeho hradu z roku 1745 priniesla Považskému múzeu po dôslednej rekonštrukcii nové priestory pre kultúru a umenie. V pôvodne sakrálnom priestore sa od leta organizujú výstavy i koncerty. Aj kaplnka by mohla už čoskoro slúžiť ako nové miesto pre uskutočňovanie sobášov.
Riaditeľka Považského múzea v Žiline Zuzana Kmeťová potvrdila, že priestor ponúkli Matričnému úradu. Spoluprácu už majú rozbehnutú. Sobáše sa robia v parku Budatínskeho hradu. Matrike sa návrh pozdával a tak už v tomto roku si v kaplnke snúbenci budú môcť povedať svoje áno. Zatiaľ iba v civilných sobášoch. Ak by tu chcela cirkev robiť cirkevné sobáše, objekt by musel byť posvätený.

Zuzana Kmeťova je presvedčená, že toto historické miesto prinesie mladomanželom neopakovateľný zážitok. „V kaplnke je skvelá akustika, nachádza sa v nej nový organ, spoľahlivý, variabilný hudobný nástroj, ktorý sa svojím zvukom vyrovná historickému nástroju. Na rozdiel od exteriéru ide v prípade sobášneho obradu o uzavretý a nikým nerušený priestor.“
Palác už nie len pre Thurzové dcéry
Považské múzeum má skúsenosti s organizovaním sobášov. Obrady sa robia v Sobášnom paláci v Bytči. Ten dal postaviť z otcovskej lásky v roku 1601 palatín Juraj Thurzo pre svadobné slávnosti svojich dcér. V Sobášnom paláci je možné uskutočniť ročne 40 sobášov. V roku 2016 využilo túto možnosť 26 snúbeneckých párov, na ich obradoch bolo viac ako 1500 ľudí.
Prenájom priestoru na sobáš v Sobášnom paláci v Bytči je bezplatný. Budúci manželia musia požiadať Považské múzeum v Žiline. Jednou z ďalších podmienok pre civilný obrad je rezervovaný termín na matrike Mestského úradu v Bytči. Matričný úrad si vyhradil na svadobné obrady každú párnu sobotu v mesiaci a každý štvrtok.

Riaditeľka múzea priznáva, že požiadavky snúbeneckých párov sú rôzne. „Mnohí si mýlia historický objekt paláca so svadobnou agentúrou, čoho dôsledkom sú v niektorých prípadoch prehnané nároky predovšetkým neviest ohľadom výzdoby. Treba akceptovať, že objekt paláca nedisponuje svadobným inventárom, keďže ide o múzeum , ktoré sa drží historickej – renesančnej línie,“ dodáva Zuzana Kmeťová.
Vedenie Považského múzea sa pohráva s myšlienkou uskutočňovať v kaplnke Budatínskeho hradu aj cirkevné sobáše. Doteraz sa však so svojim zámerom oficiálne na cirkev neobrátilo. Hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík o tejto možnosti nechce špekulovať, kým neprebehnú oficiálne rokovania. Tvrdí, že podľa ich kódexu sa cirkevný sobáš má sláviť vo farskom kostole.
„V inom kostole alebo kaplnke sa môže sláviť s povolením miestneho biskupa alebo farára, pričom miestny ordinár (biskup) môže dovoliť, aby sa manželstvo slávilo aj na inom vhodnom mieste. Na Slovensku máme prax dohodnutú medzi biskupmi, že sa manželstvo slávi iba v chrámoch. Priestory vami menované sú vhodné na slávenie civilných zväzkov, nie však na katolícke sobáše,“ upozorňuje. Zdeno Pupík spresnil, že v roku 2015 bolo v celej Žilinskej diecéze 1689 cirkevných sobášov.