ŽILINA. Rekonštrukcia Budatínskeho hradu je typickým príkladom využitia finančných prostriedkov z európskych fondov a fondov z Nórskeho finančného mechanizmu na rekonštrukciu a obnovu historických pamiatok. Po prehliadke hradu to v piatok povedal predseda vlády SR Robert Fico.
Doplnil, že Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) získal z fondov na rekonštrukciu hradu viac ako 4,3 milióna eur a zostatok do 5 miliónov eur dofinancoval.
"ŽSK urobil veľa, aby čerpal európske fondy alebo fondy z Nórskeho finančného mechanizmu na rekonštrukciu a obnovu historických pamiatok. Tento hrad má nielen svoju neuveriteľne hlbokú históriu, ale má predovšetkým aj možnosti na moderné využitie. Či je to otázka expozícií muzeálnych, ale verím, že v krátkom čase môže slúžiť aj na reprezentačné účely pre samosprávny kraj aj mesto Žilina," uviedol Fico.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini podotkol, že počas výjazdov do regiónov s predsedom vlády a štátnou tajomníčkou Ministerstva vnútra SR Denisou Sakovou overujú aj kvalitu využitia prostriedkov z európskych fondov či fondov z Nórskeho finančného mechanizmu. "A treba to pripomínať, lebo aj to je jeden z benefitov nášho členstva v Európskej únii," zdôraznil Pellegrini.
Podľa predsedu ŽSK Juraja Blanára sa čerpanie európskych fondov pri záchrane Budatínskeho hradu, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, podarilo aj vďaka spolupráci s vládou.
"Pretože európske fondy sa čerpali v spolupráci s riadiacim orgánom, v spolupráci so spolufinancovaním zo štátneho rozpočtu a rovnako aj žiadateľa. Nebyť týchto finančných prostriedkov, tak môžem zodpovedne povedať, že by sme sa veľmi ťažko vysporiadavali s týmto kultúrnym dedičstvom," dodal Blanár.
Podľa hovorkyne ŽSK Lenky Zátekovej sa doteraz samosprávnemu kraju podarilo vrátiť život do budatínskeho parku, hradnej veže, kaplnky a časti vnútorných priestorov samotného hradu. "Na obnovu ešte čaká hospodárska budova a ďalšie interiéry," uzavrela Záteková.