TERCHOVÁ. Gerlach, Kriváň, Ďumbier. Všade tam zdobí vrcholové časti kríž, symbol kresťanstva i Slovenska. Pred desiatimi rokmi k nim pribudol ďalší z ikonických vrcholov – bezmála 1610 metrov vysoký Veľký Rozsutec. Zdobí ho umelecké dielo, ktoré vyrobil kováč z Dunajskej Lužnej.
Nápad umiestniť kríž na Veľkom Rozsutci vznikol pred jedenástimi rokmi v kolektíve Horskej záchrannej služby. Riaditeľ oblastného strediska Malá Fatra Juraj Ondruš tvrdí, že prišiel spontánne. „S touto myšlienkou som oslovil v tej dobe zastupiteľstvo v obci Terchová a myšlienka si získala okamžitú podporu,“ spomína Juraj Ondruš. Dodáva, že vtedajší starosta obce Terchová Viktor Vallo sa obrátil na svojho kolegu, starostu v Dunajskej Lužnej Ladislava Cingela, dnes čestného občana Terchovej.
Dunajská Lužná, obec vzdialená len asi 15 kilometrov od Bratislavy, je považovaná za „druhú“ Terchovú. Po vypálení časti Terchovej na konci Druhej svetovej vojny sa na „dolniaky“ odsťahovali desiatky pôvodných Terchovčanov. Vzťah medzi oboma obcami je dodnes živý.
Kríž, ktorý tvorí kolorit Veľkého Rozsutca, darovali Terchovej obyvatelia obce z Žitného ostrova. Samotné dielo vytvoril rómsky kováč Róbert Rigó mladší. História kováčstva sa v obci začala písať pred 300 rokmi. Dunajská Lužná je niekedy nazývaná aj ako železná dedina pre svoje silné kováčske tradície. Od roku 1999 je v centre obce umiestnená stála výstava umeleckého kováčstva, ktorú zakladateľ Róbert Rigó nazval kováčsky dvor Hefaiston.
Kríž pred samotným osadením na legendami opradenom Veľkom Rozsutci posvätili 29. októbra 2006 v kostole v Terchovej. Horskí záchranári zo strediska Malá Fatra potom kríž niesli na vrchol Veľkého Rozsutca na dvakrát. Pre zlé počasie museli vzácny náklad nechať na polceste. „Kríž odvtedy akoby prirástol ku kamennému telu Veľkého Rozsutca, úprimne si myslím, že na tento majestátny a v mojich očiach lokálpatriota najkrajší vrch na Slovensku právom patrí,“ vyznal sa Ondruš.

Vtedajší terchovský starosta sa potom listom poďakoval občanom Dunajskej Lužnej za dar. „Kríž je naozaj znakom spásy a symbolom lásky Boha k ľuďom. Veríme, že každý, kto zavíta do Terchovej a v tichu postojí pri tomto kríži, pocíti vo svojom vnútri posilnenie a pokoj. Poďakovať sa chcem aj kováčskemu majstrovi, Vášmu občanovi pánu Róbertovi Rigóovi mladšiemu, z ktorého rúk vzišlo toto dielo a ktorý šíri svojim remeselníckym fortieľom dobrý chýr o dielach a práci dunajskolužnianskych kováčov,“ napísal Viktor Vallo.
Veľký Rozsutec je podľa dobrovoľného horského záchranára Jozefa Miča ako krásna žena – kto ho raz zbadá, zamiluje sa do neho.
"Rozsutec je pre nás Terchovčanov symbol, neoddeliteľná súčasť každodenného pohľadu na Terchovú a neoddeliteľná súčasť folklóru. Slovo Rozsutec sa vyskytuje v desiatkach pesničiek. Používajú ho rôzne zoskupenia vo svojich názvoch, či už sú to občianske združenia alebo roľnícke družstvo. Rozsutec je úplne neoddeliteľnou súčasťou Terchovej ako takej," povedal Mičo pre TASR.
"Keď chceme ísť v Tatrách na nejaký končiar, musíme mať sprievodcu, horského vodcu, pripraviť sa, sledovať počasie. Aj kondične by sme mali byť pripravení. Na Rozsutec je to iné. Niekedy sa na obed rozhodnem, že idem vybehnúť a keď je dobré počasie, dá sa to ešte zvládnuť. A pritom tá náročnosť je enormná," upozornil dobrovoľný záchranár.