STREČNO. Tohtoročná zima s množstvom snehu a silnými mrazmi nepraje geológom v prácach na sanácii rozrušeného brala pod hradom Strečno. Už tri víkendy, keď mali pracovníci českej spoločnosti ARCADIS CZ nad frekventovanou cestou prvej triedy pracovať, zmarilo nevhodné počasie. Práce sa navyše začali o týždeň neskôr, ako boli pôvodné plány, pretože úrady načas nezabezpečili obchádzkové trasy. Z deviatich možných víkendov tak boli robotníci na brale len počas piatich.
Už pred dvoma rokmi upozornili geológovia z Geologického ústavu Dionýza Štúra na pohyb skalného masívu priamo nad frekventovanou komunikáciou pod Strečnom. Hoci sa skala hýbe rádovo v milimetroch, vápencový masív je podľa odborníkov silne tektonicky narušený s viacerými zlomami a horniny sú zvetrané.
Ohrozené sú aj niektoré objekty hradu Strečno, ktoré sa nachádzajú na okraji tektonicky porušených dolomitových blokov. Stav hornín v stene pod hradom označila Správa o súčasnom stave hradného brala z roku 2015 ako veľmi nepriaznivý a nebezpečný.
Hrozba uvoľňovania skál z brala prinútila kompetentných konať. Práce naplánovali na jedenásť víkendov s úplným vylúčením dopravy a ďalšie štyri mesiace pri čiastočnom obmedzením dopravy. Všetky práce sa mali podľa pôvodného termínu skončiť do konca mája. Rezort životného prostredia dnes hovorí o neskoršom termíne uzavretia dlho pripravovaného projektu. „Práce by mali byť dokončené do konca júna 2017,“ potvrdil hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
Aj keby sa od 28. januára pracovalo pod Strečnom počas každého víkendu, dodávateľská spoločnosť už termín podľa harmonogramu nedodrží. Hovorca rezortu životného prostredia potvrdil, že v zmluve sú aj ustanovenia o sankciách za omeškanie. Doposiaľ stihli robotníci očistiť skalnú stenu od vegetácie a úlomkov, zredukovali objem skalného previsu pod hradom a z miesta odviezli kamene a vegetáciu.
Geológovia kontrolujú skalný masív už 35 rokov. Znepokojuje ich, že za posledné dva roky sa otváranie poruchy zrýchlilo. Riziko zosuvu skál je veľké. „Previsy a bloky s kubatúrou stoviek metrov kubických sa môžu neočakávane odtrhnúť a zosunúť, ale stačí aj menší skalný úlomok, ktorý po uvoľnení, saltácii a voľnom páde môže zraniť alebo usmrtiť človeka,“ upozorňuje dokument pripravený pre vládny kabinet. Rozpadávajúce sa bralo má už na svedomí jeden ľudský život. V roku 2008 zasiahol českú turistku padajúci balvan.