HRIČOVSKÉ PODHRADIE. Hričovské Podhradie má za sebou premiéru furmanských pretekov. Dostatok snehu a slnečné počasie boli bonusom pri štarte novej tradície v obci pod hradom Hričov. V areáli v blízkosti futbalového ihriska zapriahli štrnásť párov koní furmani z celého Slovenska, ale aj z Poľska a Českej republiky.
Furmanské súťaže sú pre ťažné zvieratá a ich majiteľov spestrením práce v horách. Každý zo súťažných koní totiž pracuje v lesoch pri sťahovaní dreva. Nielen kone musia v súťaži ukázať čo v nich je. Hneď v prvej disciplíne, v slalome s metrákom dreva upevneným na saniach, museli furmani predviesť svoju zručnosť s prácou s motorovou pílou.

Pavol Kitaš z Golianova patrí medzi najaktívnejších furmanov a nevynechá takmer žiadne preteky v kalendári furmanských súťaží. Tvrdí, že pre úspech v súťaži je dôležité, ako si furman so svojimi koňmi rozumie. „Každý kôň je naučený na špeciálne povely a slovo, každý furman si učí koňa spoznať svoj hlas. Kôň rozozná, kto je jeho furman. Treba každý deň ku koňovi chodiť a pracovať s ním tak, ako s vlastným dieťaťom. Musíte vedieť vychytať jeho muchy, od malička musíme s ním robiť,“ hovorí jeden z najaktívnejších pretekárov. A pridáva krátky slovník povelov, na ktoré reagujú jeho kone. „Doprava je heta, doľava čihi, dijo je dopredu, curug je dozadu a keď poviem hô, koník vie, že má zastať, alebo spomaliť.“
Furman Pavol Kitaš, ktorý sa pýši aj titulom Majstra Slovenska, priznáva, že svojho Ostemana a Zaster si v lese šetrí. „Máme traktor, keď traktor nedosiahne drevo, tak koník ho priblíži. Ale snažíme sa šanovať kone.“ O to viac potom s nimi vyráža na súťaže, ktoré sú takmer každý víkend. „Furmani sme kamaráti, ale na pretekoch sme draví všetci a nikto nepozná kamaráta. Ale potom si sadneme a debatujeme ako vlastní bratia,“ dodal.

Organizáciu Furmanských pretekov v Hričovskom Podhradí si vzal na svoje plecia domáci furman Pavol Blaško. Medzi furmanmi je bežné, že okrem súťaženia si podujatia aj sami organizujú. „V lese už robím dlho, ale súťažnému furmančeniu sa venujem asi rok. Chodím po pretekoch, ktoré organizujú moji kolegovia a kamaráti a tak si to vraciame. Týmto aj spropagujeme obec a ľudia majú možnosť sa pozrieť ako sa pracuje s koňmi.“
Okrem slalomu na čas ukázali majitelia ťažných koní aj svoju zručnosť pri manipulácii s klátom na presnosť a na záver aj silu svojich záprahov. Aj keď do Hričovského Podhradia prišli skúsení furmani, ktorí už dlhé roky absolvujú podobné súťaže po celom Slovensku, ale aj v Čechách a Poľsku, víťazstvo v prvom ročníku zostáva doma. Absolútnym víťazom Furmanských pretekov sa stal Ondrej Srník z Hričovského Podhradia. S koňmi Eluxík a Zoro predviedol pred domácimi divákmi najvyrovnanejšie výkony. Vo furmanskom slalome sa umiestnil druhý, v práci s drevom nemal konkurenciu a v ťažkom ťahu skončil na treťom mieste. Priznáva, že výsledky v furmanskej súťaži sú niekedy aj o šťastí. „Niekedy sa darí viac, niekedy menej. Ja nechodím veľa na súťaže. Dva - trikrát do roka. Zadarilo sa. Kone išli dobre a mal som málo trestných sekúnd,“ hovorí spokojne absolútny víťaz furmanského podujatia.





