Nehodovosť na Slovensku? Okres Žilina je najrizikovejší

Trend je na Slovensku priaznivý aj napriek tomu, že sa za posledných desať rokov zvýšil počet vozidiel o viac ako milión a počet vodičov o 700-tisíc.

Pri decembrovej nehode pri Dubnej skale vyhasol život 31-ročného vodiča.Pri decembrovej nehode pri Dubnej skale vyhasol život 31-ročného vodiča. (Zdroj: ARCHÍV HAZZ ŽILINA)

REGIÓN. V roku 2016 bolo najviac smrteľných dopravných nehôd v Žilinskom kraji. Nehody pripravili o život v kraji 40 ľudí. Napriek tomu ide v porovnaní s rokom 2015 o výrazný pokles. Vtedy si nehody na cestách Žilinského kraja vyžiadali až 54 obetí. Najrizikovejšími okresmi v rámci Slovenska sú Žilina, Nitra, Zvolen a Krupina. V žilinskom okrese vlani pri nehode zomrelo 11 ľudí. Oznámil to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pri hodnotení nehodovosti za rok 2016. Dodal, že polícia sa okresu Žilina bude osobitne venovať.

Podľa policajných štatistík bol vlaňajší rok na slovenských cestách historicky druhý najlepší za posledných 50 rokov. Pri dopravných nehodách zahynulo 242 ľudí, čo je o 19 viac ako v roku 2013, ktorý bol zatiaľ najúspešnejší. Od reformy dopravno-bezpečnostného systému v rokoch 2008 a 2009 sa tak podľa Kaliňáka podarilo zachrániť život už celkom trom tisíckam ľudí. „Dnes môžeme konštatovať, že pri vianočnom stole po zavedení tejto reformy zasadlo viac ako 3000 ľudí. To je 3000 zachránených životov, 3000 rodín, ktoré boli kompletné oproti predchádzajúcim obdobiam,“ uviedol minister.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovensku sa podarilo zvrátiť negatívny trend z posledných dvoch rokov, keď počet obetí na cestách po zatiaľ najpriaznivejšom roku 2013 stúpal. Kaliňák navyše zdôraznil, že sme lídrom v regióne. V prepočte na počet obyvateľov máme najmenej úmrtí v porovnaní so susednými krajinami. Kým na Slovensku zomrelo v roku 2016 na cestách 45 ľudí na milión obyvateľov, v Rakúsku to bolo 50, v Česku 53, Maďarsku 58 a v Poľsku až 70.

Policajný prezident Tibor Gašpar doplnil, že zlepšenia už nie sú v absolútnych číslach také veľké, ako to bolo v minulom desaťročí a Slovensko sa začína dostávať z pohľadu bezpečnosti na hranicu svojich možností. „Ďalšie možnosti sú skutočne postavené na takých projektoch, ako je objektívna zodpovednosť, respektíve zavádzanie automatizovaných systémov do riadenia dopravy a na základe toho je možné očakávať ešte ďalšie zlepšenia,“ vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia eviduje za rok 2016 celkom 13 507 dopravných nehôd, čo je číslo približne na úrovni roku 2015 (pokles o 40). Opäť sa znížil počet ťažko zranených, ktorých bolo vlani 1032, čo je polovičné množstvo v porovnaní spred desiatimi rokmi. Mŕtvych motocyklistov je o troch menej, cyklistov o štyroch a chodcov o deviatich menej. Priaznivé čísla Slovensko dosahuje aj napriek tomu, že sa za posledných desať rokov zvýšil počet evidovaných motorových vozidiel o viac ako milión (2 949 007 v roku 2016) a počet vodičov o 700-tisíc (3 466 023 v roku 2016).

Najtragickejším týždňom na slovenských cestách bol 37. kalendárny týždeň, kedy zomrelo 12 ľudí. Žiadne obete na cestách, naopak, neboli v 10. a 14. týždni. Najviac smrteľných dopravných nehôd sa opäť odohralo na cestách prvej triedy (103), najbezpečnejšie boli, naopak, diaľnice (7) a rýchlostné cesty (7). Hlavnou príčinou vzniku smrteľných dopravných nehôd sa v roku 2016 stalo nevenovanie sa vedeniu vozidla, najčastejšie manipulácia s mobilným telefónom. Kaliňák oznámil, že na tento fakt bude polícia v najbližšom čase intenzívne reagovať. „Tá strata koncentrácie to sú sekundy, ktoré sú rozhodujúce pre reakciu, kedy si niektorí vodiči nevšimnú na prehľadnom úseku cesty chodca, cyklistu, motocyklistu,“ upozornil.

SkryťVypnúť reklamu

Minister oznámil, že aj v roku 2016 poklesol výber pokút na predbežnú sumu 22 miliónov eur. To je takmer o pätinu menej ako v roku 2015. „Slovenskí vodiči sú disciplinovanejší, omnoho zodpovednejší a uvedomujú si, že častokrát vo vozidlách vezú aj svojich rodinných príslušníkov,“ ponúkol vysvetlenie trendu.

Zopakoval, že neplatí, že by mali policajti predpísaný objem pokút, ktorý majú vybrať. Polícia podľa neho bude preto uvažovať, že vodičov odmení ďalším znížením výšky pokút.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 964
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 579
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 138
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 118
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 814
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu