ŽILINA. Vianočné trhy a vianočný čas ľuďom spríjemňuje tónmi z huslí už niekoľko rokov známe duo Slavomír Glos a Ivo Remenec. „K husliam sme sa obaja dostali veľmi skoro, v detstve. S otcom som si dokonca spoločne urobil aj konzervatórium. Dodnes je otec dirigent zboru a mama spieva. Mal som aj vokálnu skupinu, ale ostal som pri husliach,“ hovorí prvý z dvojice Slavomír Glos. Podobne v detstve začínal aj Ivo Remenec. „Hre na husle som sa začal venovať pomerne neskoro, ako osemročný. Najskôr u pani Hrochovej a potom u pani Danišovej,“ hovorí o svojich začiatkoch Ivo. Tiež ho k tomu viedol otec, ktorý bol prvý koncertný majster v orchestri. Ivo pracuje v Štátnom komornom orchestri v Žiline dodnes. Slavomír ostal na voľnej nohe. S pouličnou hrou začali najprv vo Viedni. „Tam sme hrávali aj niekoľko hodín denne, ale spomíname na to veľmi dobre.“ Spoločne sa stretli na súťaži ešte ako malí hudobníci a neskôr, už ako kamaráti, absolvovali aj konzervatórium.
Na trhoch už hrajú spoločne štvrtý rok
Na vianočných trhoch v Žiline hrajú už štvrtý rok. „Vždy sa na to tešíme. Raz sme v jeden deň stretli neuveriteľne vzácnych ľudí. Zastavil sa pri nás Stano Palúch, jazzový huslista, neskôr aj Dalibor Karvay. V ten istý deň Roman Patkoló. Stana sme aj prehovorili a zahral si spolu s nami,“ spomína Ivo Remenec. Ako hovoria, na Slovensku je na pouličné hranie trochu iný pohľad ako vo svete. „Vo svete fungujú aj festivaly pouličných umelcov. Ide o kvalitné a hodnotné umenie.

“ Hranie na ulici im dáva podľa nich obrovskú slobodu. „Je to iné ako v orchestri. Tam sú pokyny a tzv. povinné veci. Ale na tej ulici je to iné. O financie na Slovensku až tak nejde. Tešíme sa na kamarátov a na to, že potešíme ľudí. V zahraničí je to v tomto smere trochu iné,“ opisuje Slavomír. Rozdiel je aj v prístupe ľudí. „Na Slovensku sa ľudia trochu ponáhľajú, pristavia sa, ale nie na dlho. Napríklad v Taliansku majú ľudia čas, pristavia sa zhovárajú sa s priateľmi. Ale ide aj o turistov, tí sa, jednoducho, neponáhľajú.“
Prelomili ľady
Ako hovoria, spočiatku mali aj ich kolegovia iný pohľad na ich vystúpenie na ulici. Teraz sa už aj pri nich pristavia. Fandia im. „Prelomili sa ľady a vidia, že nerobíme hanbu. Sme vždy pekne oblečení. Máme na sláčikoch aj ledkové pásiky, čo dodáva tiež atmosféru.“ Ľudí zaujímajú aj rôzne prídavky, ako napríklad čajky pri skladbe z Titaniku. „V Žiline je to výnimočné aj priestorom, kde hráme. Je tam skvelá akustika, a výhodou je aj to, že na nás neprší,“ hovorí Slavomír.
Ulica pomohla aj pri tréme
Ako hovoria, na ulici je to iné. Veľa vecí sa tam nepodarí, ale na tom sa, jednoducho, zasmejú. „Ja som mal aj veľkú trému a aj ulica mi v tomto pomohla. Kontakt s ľuďmi je v tomto smere iný a obohacujúci. Snažíme sa ľuďom aj v predvianočnej hektike spríjemniť čas. Aby sa na chvíľu zastavili a akoby upokojili.“ Niekedy bojujú so zimou. „Všetko je zvyk, máme rukavice. A určite, keby nás to nebavilo, tak to nerobíme.“ Pri svojej tvorbe využívajú rôzne podmazy, sprievody.

Ľudia ich inšpirujú
„V tomto ma inšpirovala práca s vokálnou kapelou a snažíme sa vždy niečo nové pripraviť a každý rok niečo nové nacvičiť,“ doplnil Slavomír. Často ich inšpirujú aj ľudia, ktorí majú svoje požiadavky. Tri roky si od nich pýtali skladbu Načo pôjdem domov. A tak ju upravili a pridali do repertoára. „Jedno moje video v Taliansku videlo približne 50 miliónov ľudí. Hral som v Trieste a pridala sa ku mne tanečnica. Video sa dokonca stalo aj veľmi populárnym. Aj to patrí k pouličnému umeniu,“ spomína Ivo. Samozrejme, že popri pozitívnych a milých reakciách sa stávajú aj tie nepríjemné.„Dokonca nás už aj okradli. Niekedy sa aj zastavia rôzni čudáci, ale prevládajú príjemné chvíle,“ zhodli sa obaja. „Je to zmena, stretneme sa ľuďmi, prídeme na iné myšlienky. Čo nás teší je, že nás ľudia už poznajú a už to berú ako takú malú tradíciu.“ Ťažiskom ich repertoáru sú úpravy známych klasických skladieb. Ide o skladby napríklad Toccata, Air – J. S. Bach, Štyri ročné obdobia od Vivaldiho, Kankán či Carmen. Nechýba ani filmová a populárna hudba z Pulp Fiction, Titanicu, Pirátov z Karibiku, Schindlerovho zoznamu. Duo Adventure Strings je známe tiež z TV show Česko Slovensko má talent a ako špeciálny hosť pravidelne sprevádza rockovú legendu Tublatanka.