ŽILINA. Každý rok sa diecézna charita snaží svojim klientom spríjemniť vianočné sviatky rôznymi aktivitami, aby aspoň trocha zmiernili ich ťažký život na ulici. Inak tomu nebude ani tento rok, aj keď podmienky nie sú ideálne. Mimo Štedrý deň pomáhajú aj v predstihu.
„Okrem tých, ktorí sú v našom zariadení dennodenne, už týždeň pred Štedrým dňom obchádzame s vianočnými balíčkami rôzne squaty v Žiline a v jej blízkom okolí, v ktorých niektorí z nich žijú, a snažíme sa ich tak pozvať na štedrovečernú večeru, ktorú organizujeme v našom zariadení. Tento rok to bude 23. decembra,“ povedal Rastislav Kolman z Domu charity sv. Vincenta.
O 15. hodine otvoria zariadenie, kňaz požehná jedlo, klienti dostanú oplátky s medom, kapustnicu, rybu so zemiakovým šalátom, ovocie a rôzne praktické darčeky. „Okrem toho si budú môcť pozrieť film so sviatočnou tématikou a zúčastniť sa pripraveného kultúrneho programu. V ostatné dni bude naše zariadenie otvorené podľa harmonogramu, ktorý im predstavíme počas Štedrého dňa,“ doplnil.
Kritériá príjmu do nocľahárne:
– vylúčenie požitia alkoholu a iných omamných a psychotropných látok,
– občan je bez prístrešia,
– nachádza sa v hmotnej alebo sociálnej núdzi,
– vyhovujúci zdravotný stav,
– absencia závažných nákazlivých a prenosných ochorení a chorôb,
- je schopný sa sám pohybovať a postarať sa o seba.
Klienti počas pracovného dňa môžu prísť do Nízkoprahového denného centra, v ktorom im počas celého roka poskytujú rôzne služby. Ide o výdaj teplej polievky a pečiva, možnosť vykonania osobnej hygieny, čisté šatstvo, predaj pouličných časopisov Cesta a Nota bene alebo špecializované sociálne poradenstvo.
Muži a ženy oddelene
„V nocľahárni, ktorá je určená iba pre mužov, majú klienti možnosť prespať každú noc, jej kapacita je 25 lôžok. V súčasnosti, počas zimných mesiacov, berieme klientov do nocľahárne už aj na stoličky, pretože teploty vonku klesajú značne pod nulu a počet klientov sa tak v niektoré dni pomaly približuje už k štyridsiatke,“ opisuje situáciu.
Ženskú nocľaháreň, ktorej kapacita je deväť miest, prevádzkuje kongregácia Sestier Panny Márie Útechy v Žiline na Jezuitskej ulici. Okrem toho spolupracujeme ohľadne našich klientov ešte aj so Sestrami Matky Terezy. Skúsenosti s ľuďmi bez domova sú rôzne. „Vždy záleží od prípadu k prípadu. Najhoršie je to vtedy, keď klient rieši svoje problémy na „poslednú“ chvíľu. Chýbajúci občiansky preukaz, vyhýbanie sa komunikácii s rôznymi úradmi či „zabudnuté“ nejaké dôležité lekárske vyšetrenie môžu v jeho živote spôsobiť nežiadúce komplikácie, ktorým by sa inak dalo určite predísť. Ďalším deštrukčným prvkom, s ktorým sa pri špecializovanom sociálnom poradenstve stretávame, je častá frustrácia z neúspechu, spojená až s osobnou rezignáciou klienta.“
Väčšinou ide o ľudí, ktorí žijú na ulici už dlhodobo, takže bez ich osobnej zaangažovanosti sa ani pracovníci doslova nikam nepohnú. Úspechom je často už i to, že človek si uvedomuje svoju situáciu a začne s ňou „pracovať“. „Samozrejme sa tešíme z akéhokoľvek úspechu nášho klienta, ktorý dosiahne aj bez našej pomoci,“ hovorí Kolman.
Vyzbierali množstvo potravín
Okrem pravidelných zbierok obnoseného šatstva sa už počas niekoľkých rokov zapojili do zbierky trvanlivých potravín, čistiacich a hygienických potrieb v predajniach obchodného domu. „Tento rok zbierka trvala od 24. do 26. novembra, vrámci Žilinskej diecézy v šiestich predajniach s výsledkom 12 ton vyzbieraných vecí v hodnote viac ako 19-tisíc eur. Zbierka sa tak postupne dostáva do širšieho povedomia ľudí, a tak naše veľké poďakovanie patrí všetkým darcom. Spomínané veci momentálne distribuujeme do rodín, ľuďom v hmotnej núdzi prostredníctvom farských charít,“ doplnil.
Okrem toho sme od 6. do 9. decembra v charitnom stánku na Mariánskom námestí vrámci vianočných trhov ponúkali rôzne výrobky z tvorivých dielní a pracovnej terapie našich klientov.
Musia dodržiavať pravidlá
Klient je už pri prvom kontakte oboznámený s pravidlami nocľahárne, takže tomu musí prispôsobiť aj svoje správanie. Ak narúša chod nocľahárne alebo fyzicky ohrozuje jej pracovníkov alebo ostatných klientov, je mu vtedy služba nocľahu zamietnutá. Jedná o krajné riešenie, ktoré je však dôležité pre pokojný chod nocľahárne. „Počas roka vykonávame streetwork – terénnu sociálnu prácu v uliciach mesta a snažíme sa tak komunikovať s ľuďmi na mieste, kde sa práve nachádzajú. V našom zariadení môžu klienti využiť aj poskytovanú službu špecializovaného sociálneho poradenstva, kde spolu so sociálnym pracovníkom hľadajú postupné riešenia svojho aktuálneho problému,“ dodal. V neposlednom rade nemožno zabudnúť ani na spoluprácu s ostatnými sociálnymi zariadeniami v Žiline či blízkom regióne.