BYTČA. Po štrnástich rokoch má mesto nový Štatút mesta Bytča. Ide o dokument, ktorý upravuje postavenie a pôsobnosť samosprávy mesta a jednotlivých orgánov, ale napríklad aj symboly či druhy ocenení a spôsob ich udeľovania, právomoci mestskej polície i dobrovoľných hasičských zborov. Podľa prednostky bytčianskeho mestského úradu Alžbety Kramarovej je to akási mestská ústava. „Štatút je veľmi dôležitý, aby sa každý občan mesta mohol dozvedieť, aké povinnosti má samospráva voči občanom, aké práva a povinnosti majú poslanci a aké primátor mesta,“ povedala v súvislosti s prijatím štatútu prednostka.
Od poslednej komplexnej úpravy štatútu prešlo štrnásť rokov. Odvtedy sa zmeny v dokumente riešili samostatnými dodatkami. Tie aktuálne zapracovali do nového dokumentu. „Sedem dodatkov riešilo čiastkové záležitosti a tie sme teraz vložili do uceleného štatútu,“ uviedla. Upozorňuje, že štatút bude zverejnený na webovej stránke mesta. Súčasťou dokumentu je aj preambula. V jej texte sa uvádza, že štatút je prijímaný v roku, keď si mesto pripomína 400 rokov od úmrtia palatína Juraja Turza.
V Jesienke sa zvýši poplatok
Samospráva mesta zreálňuje po piatich rokoch poplatky za poskytovanie služieb vo svojom Zariadení pre seniorov a dennom stacionári Jesienka. „Museli sme prehodnotiť výšku príspevkov na toto zariadenie zo strany mesta. Poslanci súhlasili s miernym zvýšením poplatkov. Mesačne by sa poplatok mal priemerne zvýšiť o 25 eur na jedného klienta,“ povedala prednostka úradu.
V súčasnosti si obyvateľ domova za celodenný pobyt so zdravotnými a sociálnymi službami platí okolo 400 eur. Štát prispieva na službu 320 eur. Zvyšnú sumu dopláca mesto zo svojho rozpočtu. Mesačné náklady na starostlivosť o jedného klienta sa pritom v tomto zariadení pohybujú na úrovni 800 eur. „Za rok 2016 mesto dalo príspevok na chod tohto zariadenia vo výške 33-tisíc eur. Na budúci rok predpokladáme nárast nákladov na zariadenie o ďalších 20-tisíc eur. „Rozpočet na rok 2017 je veľmi napätý a mesto by nezvládlo ďalšie zvýšenie nákladov na financovanie tohto zariadenia,“ povedala prednostka v súvislosti s citlivým problémom zvýšenia poplatku za poskytované služby. Pripomína, že počas piatich rokov existencie Jesienky sa poplatky nezvyšovali.
Prísnejšie pravidlá nočnej zábavy
Časté sťažnosti obyvateľov Bytče na rušenie nočného pokoja prinútili radnicu upraviť pravidlá času predaja v obchodných prevádzkach na území mesta. Od 1. januára budú musieť prevádzkovatelia pohostinstiev, reštaurácií a diskoték prispôsobiť svoju prevádzku presne zadefinovaným otváracím hodinám. Podľa novej regulácie budú musieť herne zatvoriť svoje prevádzky každý deň najneskôr o polnoci. Reštaurácie a pohostinstvá bez hudobnej produkcie môžu mať otvorené mimo víkendu od šiestej ráno maximálne do polnoci. V piatok a v sobotu až do druhej hodiny ráno. V podnikoch s hudobnou produkciou a diskotékach sa bude musieť víkendová zábava skončiť do tretej hodiny rannej.
Nové ustanovenia nedávajú priestor pre výnimky. Podnikatelia budú musieť pravidlám prispôsobiť svoje prevádzkové hodiny už od nového roka. „Doteraz mala mestská rada právomoc na žiadosť podnikateľského subjektu zmeniť otváracie hodiny. Mohla povoliť napríklad dlhšiu otváraciu dobu. Teraz je presne stanovené, do ktorej hodiny môže mať otvorené,“ informovala Kramarová. Kontrolu dodržiavania otváracích hodín budú mať na starosti mestskí policajti.
Opäť káblovka i teplo
Poslanci opäť diskutovali o budúcnosti zmluvy so spoločnosťou TEZAR. Tá má už od roku 1994 vo svojej správe kotolne a všetky vykurovacie systémy v meste. Pre Bytčanov dodáva teplo a teplú úžitkovú vodu. Podľa Alžbety Kramarovej medzi obyvateľmi panujú názory, že cena tepla je vysoká. „Riešila sa zmluva so spoločnosťou TEZAR Bytča. Niektorí poslanci žiadali prehodnotiť zmluvu formou podania súdnej žaloby. Návrh však neprešiel,“ informovala prednostka. Zmluvné záväzky mesta so spoločnosťou tak zostávajú platné.
Mesto sa pre zlú ekonomickú situáciu už od roku 2012 snaží predať svoju káblovú televíziu. Spoločnosť KTR Bytča spôsobuje mestu každý rok finančnú stratu. „Káblovku“ mali poslanci na stole už v septembri, jej predaj však neodsúhlasili. „Na septembrovom zastupiteľstve nesúhlasili poslanci s cenou, ktorú ponúkla spoločnosť vo verejnej súťaži na predaj káblovky,“ vrátila sa k minulému rokovaniu prednostka mestského úradu. Ďalší postup pri nakladaní s týmto majetkom mesta bude navrhovať mestským zastupiteľstvom schválená komisia. „Na decembrovom zastupiteľstve by sa malo rozhodnúť, čo bude s káblovkou,“ uzavrela Kramarová.