ŽILINA. Včera sa na dvoch oddeleniach žilinskej nemocnici pacienti aj pri závažných diagnózach z chuti zasmiali. Dôvodom bola návšteva zdravotných klaunov, ktorí tentokrát trochu netradične potešili dospelákov na oddelení klinickej a radiačnej onkológie a neurológie.

Pacienti si mohli s klaunmi zažartovať, zaspievať si a od srdca sa zasmiať, čo bolo pre nich vítaným spestrením dlhých a často náročných chvíľ v nemocnici. Program „Kôš plný humoru“ organizuje občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors v nemocniciach raz za rok s podporou spoločnosti Siemens Healthineers.

Do žilinskej nemocnice zavítali klauni s týmto programom už piaty raz a aj teraz priniesli niekoľko darčekov v podobe krížoviek, knižiek, či masážnych loptičiek. „Aj dospelí potrebujú humor. Často sú v ťažkom rozpoložení. Viac ako deti si uvedomujú svoj zdravotný stav,“ povedala Martina Dobšinská, zástupkyňa riaditeľky združenia.

Okrem pacientov sa teší návšteve veselých klaunov aj personál. „Chcem sa poďakovať, pretože máme veľmi dobré skúsenosti. Máme starších pacientov, často imobilných, ktorých nesmierne takéto rozveselenie poteší. Veľmi im pomáha už len to, že si ich niekto všíma,“ povedala vrchná sestra Mária Bajaníková. Po návšteve na jednotlivých izbách zavládla úplne iná atmosfére. Pacienti si s klaunami zaspievali aj zažartovali. „Musíte byť prirodzený a autentický. Máme školenia a musíme byť pripravení na rôzne situácie. Naším cieľom je, aby sa zmenilo prostredie na izbe. Aby začali myslieť na to, že je dnes pekné počasie a aby zabudli na svoje problémy,“ povedal doktor Qido Bublanina, ktorému robila spoločnosť jeho asistentka Milenka. „Dôležitá je najmä psychohygiena. Ísť si zabehať, alebo nájsť si nejakú inú činnosť, pri ktorej zabudnete na starosti."

Zdravotní klauni citlivo pristupujú k atmosfére na izbe i k pacientom. Správajú sa k nim ako k rovnocenným partnerom. Nedávajú im najavo, že sú chorí. Ich klauniádu zažilo aj 35 pacientov na oddelení klinickej a radiačnej onkológie. „Potešili ich dušu aj telo. Dodali im silu v ďalšom boji s ochorením, ktoré ich trápi. Je veľkou pravdou, že najkratšou vzdialenosťou medzi ľuďmi je úsmev. Ďakujeme im, že túto vzdialenosť medzi ľuďmi skracujú,“ priblížila vedúca sestra oddelenia Jana Ďurajková.