V pondelok 7. novembra oslavuje v kruhu najbližších vzácne jubileum 80 rokov plodného života bývalá atlétka, reprezentantka Československa, majsterka športu Alenka Hejtmánková – Holárková.
Ani sa nechce veriť, že ten čas tak uteká. Večne usmiata Alenka spomína na prvé športové začiatky. Milovala od malička pohyb a šport, bola vždy ako živé striebro. Gény zdedila po rodičoch. Mamička hrávala tenis a veľmi dobre lyžovala. Prvé kroky, ako Alenka spomína, urobila v Turí pri Žiline, kde hrávala futbal s chlapcami a darilo sa jej tak dobre, že často nastupovala v dedinskom družstve. Keď mala deväť rokov, presťahovala sa s rodičmi do Poviny a tu robila prvé kroky v atletike. Spolu s ďalšími nadšencami postavili na lúke prekážkovú dráhu, stojany na skok do výšky s troškou piesku. Tak začínala i keď netušila, že atletika bude jej srdcovou záležitosťou. Tá láska už neexistuje, ale veľa vrstovníkov pamätá, ako ich porážala blonďavá dievčina s dlhými vrkočmi.
Vyhrala všetky disciplíny
Do školy chodila v Kysuckom Novom Meste. Prvé oficiálne preteky absolvovala v roku 1950 na Športových hrách dedinskej mládeže v Čadci. Bez problémov vyhrala všetky disciplíny, a tu sa začala jej atletická kariéra, ktorej sa upísala na 18 rokov. Potom vyhrala v Olomouci, Gottwaldove a to ju povzbudilo. Na tréningu pridala.
V roku 1952 začala študovať na Dievčenskom gymnáziu v Žiline. Jej prvým trénerom sa stal profesor matematiky Ladislav Berger. Už ako žiačka utvorila v krátkom čase štyri československé rekordy dorastu na 60 m prekážky, vrhu guľou a v trojboji. V rokoch 1953-1954 sa stala víťazkou Športových hier mládeže a niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska. Počas kariéry získala dvakrát titul majsterky Československa a celkovo vybojovala šesť strieborných medailí a jednu bronzovú na majstrovstvách Československa. Azda nebolo disciplíny, okrem behov na dlhé trate, v ktorej by nebola majsterkou.
Nový rekord
Mladú Alenku si všimli tréner a zostavovatelia reprezentačného kolektívu Československa. Po úvodných úspechoch na zahraničných podujatiach štartovala na prvých Svetových akademických hrách v Budapešti, kde v päťboji obsadila 4. miesto. V rámci päťboja vytvorila v behu na 200 metrov nový rekord Československa.
V roku 1954 ako 18-ročná nastúpila za reprezentáciu ČSR na ME v Berne, kde zaplatila nováčikovskú daň a obsadila 13. miesto. Slzičky sklamania si nahradila v skoku do výšky, kde obsadila 3. miesto. V behu na 200 metrov vyrovnala ČSR rekord. Zúčastnila sa dvoch festivalov mládeže. Československo reprezentovala 18-krát v medzištátnych stretnutiach.
Bola aj v príprave na olympiádu v Melbourne (1956). Napokon na olympiádu necestovala.
Rok 1956 bol medzníkom v oblasti prípravy. Profesor Berger začal učiť na vysokej škole a na trénovanie mu už nezostával dostatok času. Novým trénerom sa stal Jozef Franko, s ktorým Alenka spolupracovala až do ukončenia aktívnej činnosti.
Ďalšie tituly
Dresu Žiliny zostala verná, hoci mala ponuky z Prahy, Ostravy, Gottvaldova a Bratislavy. Šport bol súčasťou jej života, preto sa aj po skončení aktívnej činnosti zúčastňovala atletických súťaží a získala ďalšie cenné tituly majsterky Slovenska.
V roku 1968 jej bol za úspešnú reprezentáciu udelený titul majsterky športu. I keď v roku 1970 ukončila aktívnu činnosť, atletike zostala verná ako funkcionárka a rozhodkyňa. Je potrebné spomenúť, že výborne hrávala volejbal, dnes si kondičku udržiava aspoň turistikou.
Pri tejto významnej udalosti Alenka spomína na svojho prvého trénera Ladislava Bergera, ktorý sa narodil v ten istý deň a mesiac, len o 26 rokov skôr. Málokedy sa stáva, aby tréner a zverenkyňa naraz slávili jubileá.
Slovenský olympijský výbor a Slovenský atletický zväz udelia Alenke Hejtmánkovej vyznamenanie pri príležitosti jej životného jubilea.
Do ďalších rokov želáme Alenke veľa zdravia, šťastia a ako vždy úsmev na tvári. K blahoželaniu sa pripájajú všetci blízki, Olympijský klub Žilina a tiež naša redakcia.
Autor: Juraj Straka