ŽILINA. Na Cintoríne padlých vojakov sovietskej armády vyrastá urnový háj. V časti areálu buduje radnica štyri urnové steny, každú s kapacitou 18 urnových miest.
Okrem nich bude na bôrickom cintoríne ďalších 26 samostatných miest pre uloženie urien. Zámerom je podľa hovorcu mesta Pavla Čorbu oživenie cintorína. Miesto uzavreli pred troma rokmi pre vandalizmus a problémy so psičkármi. „Cieľom mesta je vytvoriť príjemné pietne miesto, ktoré by malo iný charakter ako „klasický“ cintorín,“ oznámil Čorba.
Pozostalí budú môcť oživený vojenský cintorín využívať už o niekoľko mesiacov. Urny sa oficiálne začnú ukladať v priebehu budúceho roka. O klasickom pochovávaní do zeme prevádzkovateľ neuvažuje.

Dobudujú plot aj urny
Dnes je vstup do pamiatkovo chráneného areálu možný len v sprievode mestskej polície. Radnica po dostavbe urnového hája priestor sprístupní pre verejnosť a vydá nový prevádzkový poriadok. Radnica dala spolu s urnovým hájom vybudovať aj nový vstup do areálu, vzniká nový chodník a časť oplotenia. Doteraz je areál oplotený len z troch strán. Mesto dobuduje plot aj zo západnej strany, pričom pamiatkari trvajú na tom, aby mal rovnaký vzhľad ako plot, ktorý bol postavený len pred dvoma rokmi.
Horná časť ostane chránená
Horná časť cintorína, kde sú pochovaní ruskí vojaci, zostane aj naďalej pamiatkovo chránená.
Na vojenskom cintoríne je pochovaných takmer 1 800 sovietskych vojakov a dôstojníkov.
Pôvodne tu našlo posledný odpočinok aj 118 nemeckých vojakov, ktorí padli v Žiline a niekoľko civilných obyvateľov Žiliny. Pre výskyt spodných vôd sa na tomto mieste prestalo pochovávať.
V roku 2009 zaplatilo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike rekonštrukciu areálu, chodníka, dlažby i jednotlivých hrobov vojakov Červenej armády. V roku 2012 podarovalo mestu nový plot vojenského cintorína. Dovtedy nemalo pietne miesto adekvátne oplotenie.