HRIČOVSKÉ PODHRADIE. Tmavá noc, desiatky svetielok v hustom lese a vysvietený hrad. Asi dvesto ľudí vystúpilo v sobotu v tme na hrad Hričov. Už po druhýkrát tu pripravili iniciátori záchrany hradu zo Združenia priateľov Hričovského hradu nočný Dušičkový výstup. Mladí ľudia trávia na hrade každú chvíľu a systematicky na ňom zachraňujú, čo sa ešte zachrániť dá. Chcú spropagovať vo vedomí ľudí zrúcaninu malého hradu z 13. storočia a na konci sezóny ukázať, kam sa práce za rok posunuli.
Ale nielen to. „Na Dušičkovom výstupe sme chceli ľuďom pripraviť príjemnú a záhadnú atmosféru tohto históriou opradeného miesta a aby si zažili hrad okrem bežných dní aj v tajuplnej a pokojnej atmosfére. Na hrade zapaľujeme množstvo kahancov a spoločne tak myslíme aj na našich predkov a ľudí, ktorí na hrade žili. Zmyslom akcie je tiež v podobe dobrovoľných príspevkov, predaja suvenírov a tento rok aj tomboly získať nejaké financie na obnovu tejto pamiatky,“ vrátil sa k podujatiu výkonný riaditeľ združenia Jozef Mihálik.
Stačilo nabrať odvahu, zobrať si dobrú baterku a pripojiť sa k skupine ľudí, ktorých fascinuje spojenie turistiky a histórie z inej perspektívy. Výstup na zrúcaninu nie je najľahší. Trvá asi trištvrte hodiny a niektoré úseky dali zabrať. Cieľ cesty sa však účastníkom ukázal už v blízkosti štartu ponad obcou Hričovské Podhradie. Organizátori po roku opäť naštartovali elektrocentrálu a hrad vysvietili.

V odraze svetielok sa dala vytušiť krásna jesenná príroda. „Z akcie máme tak, ako minulý rok, výborný pocit. Vlani sme zorganizovali akciu po prvýkrát a ľudia si už vtedy žiadali, aby sme z toho urobili tradíciu. Prvý ročník bol veľmi úspešný a počet ľudí bol podobný ako tento rok, čo nás vtedy nesmierne prekvapilo a tak sme radi, že sa nám podarilo nadviazať na minuloročný úspech a celú akciu vylepšiť a posunúť vpred,“ zhodnotil výstup Jozef Mihálik.
Prišli všetky generácie záujemcov o hrad, dokonca celé rodiny s deťmi. Tmavú noc využili na netradičnú prehliadku priestorov, v ktorých sa v minulosti odohrávala história tohto územia. Na vrchu všetkých čakalo osvieženie i tombola. Teplý čaj, varená víno a prezentačné predmety. Všetko za dobrovoľný príspevok. „Najväčším úspechom akcie bola tombola, ktorú sme prvýkrát zorganizovali. Boli sme nesmierne prekvapení, lebo sa nám začali ozývať aj cudzí ľudia s tým, že chcú prispieť do tomboly a tak sa nám nazbieralo množstvo zaujímavých cien,“ povedal výkonný riaditeľ Združenia priateľov Hričovského hradu. Výťažok z tomboly prispeje k financovaniu záchranných prác na hrade.
Organizátori sa chceli pred účastníkmi výstupu pochváliť svojimi aktivitami a ešte pred výstupom v podhradí ukázali na projekcii najväčšie zmeny, ktorými hrad v posledných mesiacoch prešiel. Jozef Mihálik potvrdil, že s tímom piatich ľudí urobili na hrade zatiaľ najviac práce v porovnaní s ostatnými rokmi. „Už piaty rok sa venujeme postupnej konzervácii objektu rožnej veže, kde sme tento rok murovali obvodové steny a vypadnuté nárožie spolu s podlahou. V tomto roku sme definitívne ukončili archeologický výskum. Počas výskumu sme našli aj mince a rôzne zaujímavé nálezy, ktoré sa budú čistiť a dokumentovať. Konzervačné práce na rožnej veži budú ešte určite pokračovať aj na budúci rok.“
Noční turisti mohli po prvýkrát vstúpiť do horného hradu pohodlne po novom schodisku. Šéf združenia to považuje za jeden z najväčších úspechov sezóny. Ďalšie veľké práce prebehli na múre stredného paláca z exteriéru. „Konzervovala a nadmurovávala sa koruna múru, takmer celá stena bola prešparovaná a domurovali sa menšie výpadky. Ďalším obrovským úspechom bola obnova západného okna predného paláca,“ skonštatoval Mihálik.
V tomto roku ešte na hradnom kopci nad Hričovským Podhradím prebehne archeologický výskum. „Budúci rok sa pravdepodobne opäť zapojíme do projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva a budeme pokračovať v konzervácii rožnej veže, múru stredného paláca aj z interiéru a chceli by sme zastabilizovať dve okná v zadnom paláci, ktorého stav je dosť vážny.“
Názov hradu Hričov je odvodený od slova grič, čo znamená skala. Hrad má pôvod v polovici 13. storočia. Mal viacerých majiteľov. V roku 1563 celý hričovský majetok odkúpil František Thurzo. Keďže Thurzovci na Hričove nesídlili a nevenovali jeho obrane a údržbe dostatočnú pozornosť, bol hrad počas bočkajovského povstania v roku 1605 spustošený hajdúchmi. Ku koncu 17. storočia je už Hričov na svoju dobu málo pohodlný. Pre opustený hrad je to začiatok zániku a rozpadu.