ŽILINA. Mesto prostredníctvom spoločnosti ŽILBYT zobralo pod správu všetky cintoríny. Ide o 16 pohrebísk a 9 domov smútku na území mesta. Príprava trvala tri mesiace a začiatky boli aj podľa vedenia mesta značne náročné. „Napriek tomu pevne veríme, že sme zvládli všetky nástrahy. Nové bolo pre nás všetko. Naša spoločnosť doposiaľ nemala so správou pohrebísk žiadne skúsenosti,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.
Na začiatku chýbali ľudia
Priznal, že najviac sa museli popasovať s vytvorením tímu zamestnancov. „Zložité boli najmä administratívne úkony, spojené s hrobovými miestami a zadávaním ich do počítačových programov pre občanov.“
Začínali s tromi pracovníkmi. „Nemôžeme povedať, že dnes už sme plne obsadení. Naďalej vykonávame výber nových ľudí, ktorí by chceli v danej pracovnej činnosti pôsobiť.“
Ako doplnil, nemajú ešte všetky pozície obsadené, najmä, čo sa týka technických miest, ako napríklad vodár, údržbár či záhradník. „Ľudia boli v očakávaní, čo nového sa udeje na pohrebiskách a domoch smútku. Reagovali na túto zmenu zväčša pozitívne,“ doplnil. Ako sám priznal, určite sa nájdu aj takí, ktorí to vedeniu priamo nepovedia. „Každý podnet zaevidujeme a snažíme sa ho zrealizovať. Samozrejme, ak nám to finančné prostriedky dovoľujú.“
Kontrolovali sa aj zmluvy Urobili aj kontrolu všetkých zmlúv hrobových miest aj s evidenciou platieb, ktoré zverejnili na vývesných tabuliach. „Plánujeme sprehľadniť rozloženie hrobových miest a vyznačiť neplatičov. Pripravujeme nové priestory na Starom cintoríne pre lepšiu komunikáciu s nájomníkmi a pozostalými.“
Ďalším dlhodobým problémom je parkovanie. Dopravná situácia na pohrebiskách je už totiž dlhodobo predimenzovaná, čo má za následok nedostatočný počet parkovacích miest. Aj preto ľuďom počas sviatkov odporúčajú využiť hromadnú dopravu. Tak, ako každý rok, bude zabezpečený zvýšený počet hliadok mestskej polície. „Minulý rok sme sa stretli s problémom pálenia sviečok na Starom cintoríne pri vchode do budovy domu smútku, kde museli hliadky mestskej polície hasiť požiar.“
Prístupová cesta nie je doriešená
Vzťahy k bývalému prevádzkovateľovi pohrebísk sú podľa vedenia mesta založené na korektnosti. Problémom ostáva prístupová cesta na Nový cintorín, ktorá je v osobnom vlastníctve predchádzajúceho správcu cintorínov.
„Myslíme si, že občania nemajú problém prechádzať motorovým vozidlom do areálu pohrebiska, ktorý je v osobnom vlastníctve, za čo sme vďační.“ Nie všetci návštevníci pohrebiska sú zdravotne zdatní prísť pešo. Preto riešia nový prístup na pohrebisko súdnym konaním a odstránením problémového hrobového miesta v spodnej časti Nového cintorína. Ani dom smútku na Novom cintoríne nie je vo vlastníctve mesta. „Po prevzatí dokumentácie od bývalého správcu sme bezodkladne začali riešiť neúplnosti a nezrovnalosti, ktoré sa týkajú nevysporiadaných hrobových miest a platieb. K dnešnému dňu máme vysporiadaných 12 pohrebísk.“ Správou pohrebísk podľa vedenia nedošlo k navýšeniu nákladov. „Cieľom zmeny správcu nebolo šetrenie finančných prostriedkov, ale sprehľadnenie ich pohybu a efektívnejšie nakladanie s prostriedkami mesta,“ dodal hovorca.