ŽILINA. Dlžoba Žilinčanov za odvoz odpadov sa vyšplhala nad jeden a pol milióna eur. „Momentálne platia fyzické osoby 0,064 eura za deň. Aktuálna suma nedoplatku je približne 1 513 000 eur. Nádoby má mesto prenajaté od spoločnosti T+T, a.s., cena sa premietla do poplatku,“ informoval Pavol Čorba, hovorca mesta.
Nádobu nakoniec otočia
Po celom meste je približne 11 200 kontajnerov rôznych objemov. Ťažko odhadnúť, či sa táto dlžoba odráža aj na kvalite služieb. Ale jedno je jasné, že kontajnery sú na mnohých miestach nezmyselne umiestnené, preplnené či dokonca zničené.
Podobným prípadom je aj Ulica republiky pri Sade na Studničkách, kde smetnú nádobu umiestnili tak, že ak chcete vysypať smeti, musíte vkročiť priamo na vozovku a dúfať, že vás nezrazí auto.
„Nádoby pri Sade na Studničkách majú vytvorené miesto, ich poloha je historická niekoľko rokov. V prípade požiadaviek na presunutie urobia zamestnanci úradu obhliadku a hľadajú vhodné riešenie. V tomto prípade to nie možné, a to najmä z dôvodu obslužnosti mechanizáciou a vlastníckych vzťahov k pozemkom,“ opísal situáciu hovorca.
Upozornil ale aj na to, že pre väčší komfort a bezpečnosť ľudí, ktorí kontajner využívajú, otočia kontajner o 90 stupňov, aby bol väčší a bezpečnejší priestor pri vysypaní smetí. Okrem takýchto prípadov sa stáva aj to, že sú kontajnery úplne zničené.
Ak sú zničené, vymenia ich
Aj tu sa môžu ľudia obrátiť priamo na radnicu. Vo všeobecnom nariadení sa píše: „V prípade, že bude nádoba odcudzená alebo poškodená, užívateľ je povinný požiadať o výmenu, respektíve novú nádobu písomne, e-mailom alebo fyzicky na Mestskom úrade v Žiline.“
Tak napríklad rodinný dom, v ktorom žijú jedna až štyri osoby, má nádobu do 120 litrov, v bytovom dome ide od 240 litrov až po 1100 litrov, pričom rozhoduje počet prihlásených osôb. Podľa nariadenia je povinnosťou každej osoby či podnikateľa, aby nedochádzalo k prepĺňaniu nádob.
V týchto dňoch môžu ľudia využiť aj veľkokapacitné kontajnery. Často ľudia dávajú do nádob aj elektroodpad, ktorý tam nepatrí. S tým majú pracovníci služby problém, musia ho triediť. „Na likvidáciu tohto druhu odpadu môžu obyvatelia s trvalým pobytom na území mesta využiť zberný dvor na Jánošíkovej ulici,“ povedal. Služba je bezplatná.
Kontajnery mimo jarného a jesenného čistenia mesta si musia zabezpečiť a financovať obyvatelia sami. „Občas máme aj podnety na častejšie pristavovanie, ale tie súvisia skôr s individuálnymi potrebami,“ povedal.
Do kontajnerov patria napríklad koberce, podlahoviny, nábytok, šatstvo, bytové jadrá, matrace, detské kočíky a pod. Nepatria tam chladničky, televízory, pneumatiky, akumulátory, elektronika.