Zavedeniu nového odboru predchádza, samozrejme, dôkladná príprava pedagogických zamestnancov, získavanie odborných materiálov a taktiež technické zabezpečenie praktického vyučovania. V septembri sa v rámci projektu Erasmus+ zúčastnili pedagogickí zamestnanci SOŠ stavebnej v Žiline dvojtýždňového školenia vo vzdelávacom centre v nemeckom Cottbuse. Témou bola energetická modernizácia existujúcich budov a využiteľnosť alternatívnych zdrojov energie. Počas pobytu účastníci spoznali podmienky rozvoja stavebníctva v oblasti nízkoenergetických a pasívnych stavieb v Nemecku.
Vzdelávacie centrum v Cottbuse využíva slnko a dažďovú vodu na svoju prevádzku. Na streche sú nainštalované solárne panely na ohrev teplej vody a vykurovanie. Dažďová voda, ktorá sa zachytáva v prírodnej rastlinnej čističke vody v areáli centra, je filtrovaná v prvej etape za pomoci vybraných rastlín, prečerpávaná do druhej nádrže, kde dochádza k druhému stupňu prírodného filtrovania a rozvodmi sa dostáva spätne do budovy ako úžitková voda.
Teoretická časť školenia bola venovaná prednáškam o tepelných čerpadlách a fotovoltaickom systéme, ich výhodách a nevýhodách pre domácnosti. V praktickej časti školenia sa zamerali na diagnostikovanie škôd infračervenou termografiou a spôsobmi ich odstránenia.

Návštevou Technickej univerzity v Cottbuse mali možnosť získať nové nápady na zatraktívnenie vyučovacieho procesu na praktickom vyučovaní. Vybavenosť univerzity je na veľmi vysokej úrovni a dáva možnosť študentom prakticky vyskúšať zapojenia, simulovať a definovať chyby, vykonať opravy systémov rôznych typov alternatívnej energie.
Informácie o vzdelávacom systéme, o priebehu záverečných a maturitných skúšok, o požiadavkách na vedomostnú úroveň žiakov v Nemecku získali návštevou strednej školy so zameraním na stavebné odbory v Cottbuse. Prezreli si veľkolepo riešené priestory školy a veľmi prakticky zariadené učebne.
Na záver boli účastníkom odovzdané certifikáty od predstaviteľa ÜAZ Potsdam – Dipl. Ped. Waltera Jahna, za účasti ktorého prebehlo aj záverečné hodnotenie pobytu a ktorý vyslovil nádej na ďalšiu spoluprácu do budúcnosti. Na základe získaných skúseností a nápadov vytvorili majstri odborného výcviku Pavol Dubovec a Marián Chládecký návrh na pracovný zošit pre jeden tematický celok v odbore technik energetických zariadení budov. Zároveň sa vytvorili dobré predpoklady pre ďalšiu spoluprácu v rámci strategického partnerstva v programe Erasmus+.
Druhá etapa projektu sa uskutoční v Taliansku v meste Gubbio. Výmena skúseností s rôznymi partnermi dáva možnosť aktualizovať a neustále modernizovať vyučovací proces, zatraktívniť a zviditeľniť Strednú odbornú školu stavebnú v Žiline a dostať ju tak do povedomia širokej verejnosti.
Autor: SK