RAJECKÉ TEPLICE. Udržiavaný park, pestrá vegetácia a malé umelé jazierko s rybami a množstvom vodných vtákov. Krásna idylka na okraji Rajeckých Teplíc láka množstvo návštevníkov. No nielen na prechádzky. Kŕmenie divých husí, kačiek a labutí je najobľúbenejšou činnosťou turistov v okolí Labutieho jazierka. Priblíženie k labutiam sa však môže skončiť nepríjemnosťou. Návštevníkov tu totiž „terorizuje“ labutí samec. „Boli sme na rodinnej prechádzke. Videla som, ako veľká labuť zaútočila na skupinku asi piatich ľudí pred nami. Neviem, čo ju vyprovokovalo, lebo ani ju nedráždili, ani nekŕmili. Potom sa labuť otočila proti nám. Boli sme s malou dcérkou. Manžel utekal s malou a ja som sa ocitla na zemi, takmer som zletela do potoka,“ opísala nepríjemnú skúsenosť s navonok mierumilovnými vtákmi tridsaťpäťročná Andrea. Dodala, že odvtedy je pri vstupe do parku vždy na pozore a labute kontroluje pohľadom. „Minule som utekala rýchlo preč, keď som videla labuť s čudne zloženými krídlami, pripomenulo mi to útok. Aj keď sa to nezdá, labuť je riadne veľká.“
Útoky na ľudí pri jazierku v Rajeckých Tepliciach pomenovanom po labutiach sú pomerne časté a trvajú už niekoľko rokov. Majiteľ oploteného parku varuje ľudí pred útokmi labutieho samca upozornením pri vstupnej bráne a odporúča labute nekŕmiť. Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko pripúšťa, že agresívne správanie je pre labutích gunárov prirodzené. Hoci majú labute veľké povesť pokojného vodného vtáka, sú prísne teritoriálne a najmä počas hniezdenia si obhajujú svoje územie. Vyháňajú z neho nielen iné labute, ale aj ostatné vodné vtáky či hroziace zvieratá ako psy alebo líšky. Pri obrane mláďat si dovolia byť nepríjemné aj k ľuďom. „Vtedy gunáre ochraňujú mláďatká a v prípade stretu s človekom dokáže taký gunár labute krídlom zlomiť aj ruku človeku. Nie je to samozrejme bežné a ani by sa to nemalo stať, pokiaľ človek rešpektuje bezpečnú vzdialenosť a odstup od jedinca. Ide predsa len o divo žijúce zvieratá a nie domácich miláčikov. Takže hladkanie, fotenie "selfie" s labuťami a podobne neodporúčam,“ upozorňuje Ján Gúgh.
Prípad napadnutia v Rajeckých Tepliciach sa však nestal počas vodenia mláďat. Ochranár priznáva, že teritoriálne prejavy môžu pretrvávať aj počas mimohniezdneho obdobia, najmä v menších vodných plochách ako je Labutie jazierko v kúpeľnom meste Rajecké Teplice. „Citlivejšie môžu reagovať jedince, ktoré mali s ľuďmi už zlé skúsenosti. V tomto prípade sú pravdepodobne indície aj na takýto faktor, keďže mohol byť tento jedinec chovaný v zajatí a mohol byt držaný v zlých podmienkach, čo sa prejavuje na jeho reakcii k priblíženiu sa človeka,“ usudzuje ornitológ Ján Gúgh.
Labuť veľká je náš najväčší vodný vták. Váži 15 až 23 kilogramov a dosahuje dĺžku až 180 centimetrov. Rešpekt vzbudzuje až dvojmetrové rozpätie krídel. Hniezdiť začína už v apríli, často ešte na mrznúcej vodnej hladine. Samica znáša priemerne 5 až 8 vajec, vždy jedno v priebehu 48 hodín. Mláďatá sa liahnu po 36 dňoch a obaja rodičia sa o ne starajú a bránia pred nebezpečenstvom.