STREČNO. Nefalšovaná a úprimná oslava a k tomu premié-rový program. Hájovček má desať rokov. Výročie si počas minulého víkendu v Strečne pripomenuli nielen súčasní, ale aj minulí členovia detského folklórneho súboru a ich pedagógovia. Za myšlienkou vytvoriť pod Strečnianskym hradom nové teleso, ktoré by deťom priblížilo tradície kraja, stojí Pavol Ďurčo. Ten umelecky spojil dnes vedúcu súboru Ľubicu Kučerovú a tanečného pedagóga Petra Kleina.
Za desaťročie sa v strečnianskom súbore prestriedali už asi dve stovky detí. „Bola to radosť vidieť, ako deti prerastajú učiteľa. Ako milujú to, čo robia. A pre mňa veľká česť. Prajem to každému vedúcemu. To je tá zaslúžená a krásna odmena,“ vyznala sa Ľubica Kučerová.
Súčasný tanečný pedagóg Erik Marcin o Hajovčeku tvrdí, že krása súboru spočíva v jeho bezprostredných a nefalšovaných vzťahoch. „Po desiatich rokoch sme mali možnosť vidieť dve generácie. Mladšie deti a mládež, dnes už krásnych mladých ľudí s odhodlaním a presvedčením. Chcú dokázať to, že kultúra, v ktorej sa narodili, je stále živá. Pokiaľ budú môcť, budú ju uchovávať, zveľaďovať a šíriť nielen po svete, ale aj medzi sebou tak, aby sa ňou mohli pýšiť ich deti a deti ich detí. Chcú skúmať, prečo svet tradícií je taký krásny a nekonečný. Stále ich to napĺňa novými poznaniami a sú o to kultúrne bohatší. Takto som ich vnímal, keď im tlieskalo stojace publikum a ja som stál na pódiu spolu s nimi. Bol som veľmi šťastný, že som súčasťou ich zapálenia,“ opísal Erik Marcin svoje pocity z výročného programu.
Pripomenul, že zvláštnosťou súboru Hajovček je aj to, že všetky deti spievajú, zároveň hrajú na hudobný nástroj a vedia popritom aj pekne zatancovať.
Ľudové umenie v Strečne je ovplyvnené krásou údolia rieky Váh. Tu sa miešali zvyky a tradície z oboch brehov rieky.
„V programe sme mali možnosť vidieť jednotlivé bloky s tematikou pltníctva, detských hier, pastierskych piesní, zvučných melódií a obrazov. Pieseň, ktorá znela celým programom: „V tom strečanskom hustom ľese, prepeľica vajca ňese...“ bola presným vyjadrením čistoty a lásky,“ vracia sa k slávnostnému dňu Erik Marcin.
Program oživili aj pastieri v komediálnej retrospektíve. Diváci sa mali možnosť nadýchnuť histórie prostredníctvom prezentácie dobových fotografií z obce a okolia. V podaní ľudovej hudby Hajov zazneli svadobné piesne a Píšťalková muzička Hajov zahrala piesne zo Strečna. V programe vystúpil aj detský folklórny súbor Hrajnôžka z Tepličky nad Váhom, ženská spevácka skupina Zvonica zo Strečna. Igor Hraško, bývalý tanečný pedagóg, prispel do programu pastierskymi piesňami a hrou na fujare a píšťalke. V úvode programu o svojich skúsenostiach so súborovým životom hovorili aj členovia súboru.
„Za desať rokov v súbore sme sa toho naučili veľa. Nebojíme sa stáť na pódiu a hrdo chodíme cez dedinu v krojoch. Spievame veľa, niekedy krivo, ale od srdca, cestujeme, poznávame a učíme sa od tých lepších. Poznávame kraje svoje a vďaka nim poznávame samých seba.“
Súčasný tanečný pedagóg Erik Marin doplnil, že po skončení programu krájali tortu na znak súdržnosti, aby z toho ľudového koláča mohol okúsiť každý. „Tak, ako sa voľakedy jedlo z jednej misky, tak aj teraz. Všetko malo svoju symboliku a čarovnú atmosféru.“