V centre Žiliny vzniká reprezentatívna štvrť. Pri Rosenfeldovom paláci ju umocní nová dlažba

Žilina bude mať v nasledujúcich rokoch na malom priestore v blízkosti Hlavnej pošty nové reprezentatívne centrum s novými inovatívnymi a kultúrnymi funkciami. Mesto chce túto prestížnu lokalitu podporiť úpravou verejného priestoru.

V blízkosti hlavnej pošty sa formuje zaujímavé kreatívne a kultúrne centrum Žiliny. V blízkosti hlavnej pošty sa formuje zaujímavé kreatívne a kultúrne centrum Žiliny. (Zdroj: BRANISLAV KOSCELNÍK)

ŽILINA. Viacero unikátnych historických budov na neveľkom priestore v centre Žiliny prechádza premenou a naberá moderné funkcie a využitie. Len predminulý týždeň sprístupnili do detailu zrekonštruovaný Rosenfeldov palác ako nové mestské kultúrne a spoločenské centrum. Vlani dali do prevádzky podnikateľské a coworkingové Banka Žilina, ktoré sídli v citlivo obnovenej neoklasicistickej budove filiálky Rakúsko-uhorskej banky z roku 1912. Malá synagóga, skvost európskej architektúry, ktorá sa pod rukami nadšencov dostáva do svoje slávnej funkcionalistickej podoby a najbližších minimálne tridsať rokov bude kedysi sakrálny priestor patriť kultúre. A napokon, na spadnutie je rekonštrukcia secesnej budovy Vysokej školy dopravnej pre vytvorenie nového kultúrneho a kreatívneho centra v meste Žilina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štyri historické architektonické skvosty a štyri moderné funkcie. Žilinská radnica chce priestor na križovatke Hurbanovej, Kuzmányho a Legionárskej ulice podporiť krajším a estetickejším povrchom dlažby. Dokonca sa chce expertov opýtať na ich názor na dopravné riešenie a vedenie trolejbusovej dopravy tak, aby trakčné vedenie a stĺpy neboli v tomto území až také „viditeľné“.

„Treba to nechať na odbornú diskusiu architektov a dopravných inžinierov. Musíme zachovať funkcionalitu celého priestoru a teda dopravu nemožno obmedziť. Treba vymyslieť povrch, ktorý by umocnil atmosféru tohto kúta Žiliny z pohľadu historického a genia loci, no na druhej strane bude funkcionalitu naďalej spĺňať,“ naznačil svoju predstavu žilinský primátor Igor Choma. Podľa jeho slov je dnes ešte priskoro povedať, v akej dĺžke a v akej kvalite sa nová dlažba na komunikácie umiestni. Tvrdí však, že riešenie križovatky pri Rosenfeldovom paláci bude v rukách odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Riešia sa aj trolejove stĺpy

Tí majú povedať aj to, čo bude so stĺpmi trakčného vedenia. “Stĺpy už sú dnes zestetizované, pretože už nemajú žltozelenú farbu, ale snažili sme sa ich dať do neutrálnej, sivej polohy, aby nebili do očí a neboli dominantné stĺpy, ale fasáda Rosenfeldovho paláca. Potom to už bude na technickom riešení, či tu zrušiť trolejbusovú dopravu a zrušiť stĺpy, či je to vôbec možné, alebo či to môžeme riešiť hybridnými trolejbusmi, ktoré sa na krátku trasu odpoja od trolejového vedenia. Všetko sú to veci technického riešenia,“ prezradil primátor. „Dlažbu môžeme klásť na budúci rok, alebo najneskôr ten ďalší rok to vidím reálne, ale riešenia s trolejmi asi budú na dlhšie,“ podotkol.

Koordinátor rekonštrukcie Novej synagógy Marek Adamov sníva v tomto priestore nad novou kreatívnou a kultúrnou štvrťou. Pre územie už má aj názov: Námestie Dominika Tatarku podľa spisovateľa, ktorý v budove Vysokej školy pôsobil ako učiteľ. „Nápad prepojiť územie vizuálne a povrchom s pešou zónou, má samozrejme pritiahnuť pozornosť ľudí, zvýšiť komfort najmä chodcov a zvýšiť aj bezpečnosť. Auto pri prechode takýmto prirodzeným retardérom z kociek bude musieť spomaliť a registruje, že vchádza na niečo ako pešiu, alebo polopešiu zónu. Príkladov v zahraničí je veľa a funguje to niekedy ešte lepšie ako čisto pešia zóna,“ poukazuje Marek Adamov.

SkryťVypnúť reklamu

Synagóga sa nečakane oneskorí

Aj sami iniciátori prestavby Behrensovej synagógy na nové kultúrne centrum prispejú k pretvoreniu verejného priestoru. „Vstupné schodisko, rovnako ako všetky terasy vpredu aj vzadu prejdú kompletnou výmenou. Súčasné schodisko nie je originál, pochádza niekedy zo socializmu a okrem toho, že je v dezolátnom stave, nezodpovedá ani pôvodnému tvaru a materiálu z návrhu architekta Petra Behrensa. Preto bude v rámci dokončenia rekonštrukcie nahradené novými veľkoformátovými prefabrikátmi, korešpondujúcimi s architektúrou Synagógy.“

Napriek počiatočnému optimizmu a snahe dokončiť stavebné práce na Novej synagóge ešte v tomto roku musel Marek Adamov priznať, že plány nečakane menia. Kvôli formálnej chybe pri kontrole verejného obstarávania. „Byrokracia odsunula tieto stavebné práce na začiatok budúceho roka. Otvorenie plánujeme na apríl až máj budúceho roku,“ objasnil situáciu Adamov.

Hovorkyňa Žilinskej univerzity v Žiline Katarína Géčová potvrdila, že secesná budova niekdajšej Žilinskej reálnej školy postavená v rokoch 1911 až 1912, ktorá od roku 1960 patrila Vysokej škole dopravnej, zrejme prejde obnovou. „Priestory budovy „A“ by mali slúžiť pre vytvorenie kultúrneho a kreatívneho centra v meste Žilina, ktoré by malo byť financované z európskych zdrojov. V súčasnosti sa pripravujú projekty pre rekonštrukciu tejto budovy pre účely kultúrno-kreatívneho centra. Obnova budovy sa začne až po schválení podaného projektu.“

Rosenfeldov palác v plnej kráse

Pred nedávnom dali slávnostne do prevádzky aj viac ako storočný Rosenfeldov palác. Po dvoch rokoch rekonštrukčných a mimoriadne citlivých reštaurátorských prác má mesto Žilina nové reprezentatívne spoločenské a kultúrne centrum. Budovu dal postaviť bankár Ignác Rosenfeld. „V roku 1907 je dokončený nový palác ako sídlo banky a zároveň ako rodinné sídlo Rosenfeldovcov. Podoba paláca je kombináciou starého sveta a nových výziev, ktoré sú čitateľné aj v architektúre. Ide o kombináciu starého reprezentatívneho eklekticizmu, ktoré si z pôvodných architektonických slohov vyberá to najlepšie a mieša do výpravných celkov, a na druhej strane hravá secesia, ktorá s obľubou používa ohýbané línie, rastlinné motívy, figurálne diela,“ povedal na slávnosti otvorenia zrekonštruovaného objektu metodik obnovy pamiatky z Krajského pamiatkového úradu Vladimír Majtan.

Potvrdil, že väčšina pôvodných prvkov paláca zostala zachovaná a na reštaurátoroch bolo, aby budovu vrátili do pôvodného stavu. „Veľkým šťastím je to, že objekt dlhé roky patril pod odbor školstva, ktorý nebol dobre finančne dotovaný a tak neboli prostriedky, aby prešiel obnovou, ktorá by nemusela byť šetrná.“

Práce na obnove paláca zhltli 2,7 milióna eur. Prostriedky smerovali čiastočne z Regionálneho operačného programu a čiastočne z nórskych fondov. Mesto priamo zaplatilo 1,2 milióna eur. Nové reprezentatívne priestory Rosenfeldovho paláca budú slúžiť na výstavy, konferencie, svadobné obrady, ale bude tu aj stála výstava bábok Bábkového divadla Žilina a expozícia výroby kníh.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 12 796
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 786
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 273
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 320
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 899
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 861
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 326
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 109
  1. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  2. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  3. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  4. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  5. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  6. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 554
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 208
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 059
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 017
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 583
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 695
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 435
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 8 408
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  2. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  3. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  4. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  5. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  6. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 554
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 208
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 059
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 017
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 583
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 695
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 435
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 8 408
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu