MALÁ FATRA. Profesionálni i amatérski strážcovia prírody majú v Národnom parku Malá Fatra rozmiestnených viacero fotopascí. Skúmanie záberov opakovanie preukázalo, že po lesoch severného Slovenska sa pohybuje niekoľko trojnohých medveďov. Nové obrázky z leta priniesli dobré správy. Dvaja z pozorovaných medveďov prežili a pomerne dobre sa im darí.
Prvým je veľký medvedí samec, ktorého z fotopascí ochranári „poznajú“ už štyri roky a vedeli aj o jeho nepríjemnom zranení. Keď pozorovali zábery, zistili, že medveď prišiel o labu v tomto roku medzi 4. a 20. májom. Riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš usudzuje, že dôkazom toho, že sa s medveďom niečo deje, bol jeho návrat do brlohu. „Hoci medvede mimo zimu navštevujú hibernačné brlohy zriedka, tento samec sa v čase vzniku zranenia stiahol k brlohu v nadmorskej výške 1300 metrov. Zotrval tam približne dva týždne, počas ktorých si ošetroval zranenú labu. Napriek svojmu hendikepu žije skryto, potravu v blízkosti človeka zatiaľ nevyhľadával. Dané zranenie ho určite obmedzuje, no šanca na prežitie je vysoká,“ optimisticky konštatuje Michal Kalaš.
A pridáva ďalší, ešte kurióznejší prípad trojnohého medveďa. Pred rokom na začiatku leta zachytilo jedno automatické zariadenie životaschopného mladého medveďa, ktorému chýbala podstatná časť prednej pravej končatiny. Nazvali ho Trojnožko, no takmer rok o ňom zoológovia nemali žiadnu správu. „Predpokladali sme teda jeho definitívny koniec. Keďže rana vyzerala dobre vyhojená a medveď ako všežravec nemá veľký problém so zaobstaraním vhodnej potravy, okrem človeka ho mohli usmrtiť jedine vlci, či iný dospelý medvedí samec,“ vysvetľuje Michal Kalaš. Dodáva, že medvede sú však inteligentné a húževnaté zvieratá. „Trojnožko sa opäť ukázal po asi roku 24. augusta 2016 v ranných hodinách. Zachytila ho opäť jedna z dobre umiestnených fotopascí. Napriek svojmu zložitému osudu tento trojnohý medveď úspešne prezimoval a dočkal sa novej sezóny.“
Toto však ešte nie je koniec príbehu Trojnožka. O dva týždne sa medveď opäť ukázal pred fotopascou, no už nebol sám. Po jeho boku stálo tohtoročné mláďa. „Napriek svojmu zraneniu medvedica porodila a odchovala potomka. Čo je ešte pozoruhodnejšie, spoločne prežili aj obdobie párenia, keď sú medvieďatá mimoriadne ohrozované dospelými samcami,“ priniesol Michal Kalaš dobrú správu.
Doplnil, že bez použitia fotopascí a nasadenia dobrovoľníkov by nemali šancu získať toľko podrobných informácií o živote v divej prírode. O to smutnejšie potom vyznieva informácia, že v priebehu minulého a tohto roka ukradli malofatranským ochranárom fotopasce za asi 4800 eur.